کمک مؤمنانه خیّر زنجانی با بخشش ۲ ماه کرایه ۶۰ واحد تجاری

سرویس ایران جوان آنلاین:  معضلات حاصل از شیوع بیماری کرونا در کشور از یک طرف و نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان از سوی دیگر موجب شد تا یکبار دیگر نگاه‌ها به سمت مردم و خیران بچرخد. بر همین اساس با آغاز رزمایش «کمک مؤمنانه» که پیرو رهنمود مقام معظم رهبری و همت سپاه و بسیج صورت گرفت، در کنار کمک‌های مردمی برای یاری رساندن به محرومان و خانواده‌های نیازمند، گروهی از خیران و شهروندان نیز دست به اقداماتی زدند که به نوبه خود قابل تقدیر و تشکر است. درست مثل آقای مجتبی فیضی که در شهر زنجان کرایه دو ماه واحد‌های تجاری خود را به ارزش حدود ۱۲۰ میلیون تومان به ۶۰ مستأجرش بخشید و با درخواست از دوستانش خواستار ادامه اینکار و گرفتن دست افرادی شد که کرونا با متضرر کردن آن‌ها آرامش و آسایش خانواده‌هایشان را به چالش کشیده است.

سال ۱۳۹۱ بود که مجتمع بزرگ تجاری - تفریحی نور با ۲۱۰ واحد تجاری در زنجان افتتاح شد. بالاترین طبقه این مجتمع به یک شهر بازی مدرن با تجهیزات مدرن اختصاص یافت و از آن زمان شهروندان زیادی خرید‌های خودشان را از این مجتمع انجام می‌دادند.
مجتبی فیضی یکی از اعضای تیم سرمایه‌گذار و سازنده این مجتمع است که در مورد سهم خود از واحد‌های تجاری آن در گفتگو با «جوان» می‌گوید: «بعد از آماده شدن مجتمع تجاری – تفریحی نور، در همان زمان تعدادی از واحد‌ها را به صورت سرقفلی واگذار کردیم و تعدادی هم در اختیار خودمان ماند و به صورت اجاره به افراد مختلف واگذار شد.»


وی ادامه می‌دهد: «سال گذشته و قبل از ورود کرونا و اتفاقات مرتبط با آن، چندین بار به همراه دوستان و همکاران به کمک نیازمندان و خانواده‌های کم‌برخوردار رفته بودیم، اما این‌بار موضوع فقط به گروهی که محروم باشند ختم نمی‌شد. بلکه وقتی بحث کرونا و شیوع آن در جامعه مطرح شد، بسیاری از اصناف از رونق افتادند و کسب و کار‌ها تعطیل شد. به خاطر این ویروس از اسفند ماه بود که از یک طرف مردم سعی می‌کردند کمتر از خانه خارج شوند و خیلی از خرید‌های شب عیدشان هم انجام نشد و از طرف دیگر، دولت هم ممنوعیت‌هایی را برای ادامه کار برخی مشاغل و مجتمع‌های تجاری اعمال کرد.» این خَیر ادامه می‌دهد: «در ابتدا می‌خواستیم کرایه یک ماه را به کسانی که واحد‌های تجاری را اجاره کرده‌اند ببخشیم، اما بعد از صحبت‌های مقام معظم رهبری و آغاز رزمایش کمک مؤمنانه این مدت را به دو ماه افزایش دادیم.»
فیضی با بیان اینکه تصمیم گرفتیم مبلغ کرایه اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ را ببخشیم و با اعلام این خبر به مستأجران، حتی قرار شد اگر چکی در دست ما دارند آن‌ها را پس بدهیم، این اقدام خود را به خاطر بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با حمایت از نیازمندان و هدیه معظم‌له به کاسبانی که کسب و کارشان از رونق افتاده عنوان می‌کند و می‌گوید: «این نظر بنده و برای حدود ۶۰ واحد تجاری بود. ولی بعد از آن، نامه‌ای تنظیم کرده و آن را برای بقیه دوستانی که مغازه‌هایشان را اجاره داده بودند ارسال کردم و از آن‌ها هم خواستم تا به هر مقداری که می‌توانند از میزان کرایه مستأجرانشان در این دو ماه بکاهند که به حول و‌قوه الهی با استقبال خوبی مواجه شده و توانستیم عیدی خوبی از طرف رهبری به خانواده‌های فعالان واحد‌های تجاری این مجتمع بدهیم.»
وی با تأکید بر اینکه معتقدم هر مغازه‌ای که در دست کسی است هزینه امرار معاش دو یا بعضاً سه خانواده را تأمین می‌کند، ادامه می‌دهد: «اگر ما امروز از چند ماه اجاره و کرایه‌ها چشم پوشی کنیم حتماً راه دوری نمی‌رود. چون خداوند ناظر بر کار‌های ماست.»
فیضی که هیچ علاقه‌ای به اعلام رقم و میزان گذشت و بخشش کرایه‌هایش ندارد تصریح می‌کند: «حتماً همه انسان‌ها دوست دارند درآمد زیادی داشته باشند و تمام تلاش دنیا هم برای کسب مال و منال است. اما یک بخشش یا کمک به همنوع، لذت و آرامشی به وجود می‌آورد که فقط با تجربه کردن آن می‌توان به حس و حال آخرت پی برد.»
این خیر که در کنار اقدامات قبلی خود در رابطه با حمایت و تأمین مایحتاج خانواده‌های محروم، امروز با بخشیدن کرایه دو ماه ۶۰ واحد تجاری خود از دریافت حدود ۱۲۰ میلیون تومان چشم پوشی کرده، می‌گوید: «تمام کاسب‌ها خوب می‌دانند که یکسال کار می‌کنند تا به شب عید و فروش آن برسند تا از سود واقعی بهره ببرند. اما وقتی بنده دیدم تمام کاسبی‌ها تعطیل و کرونا موجب بسته شدن در‌های مجتمع‌ها شده، فکر کردم مبادا یک نان‌آور شرمنده خانواده‌اش شود، به همین خاطر گفتم کرایه اسفند و فروردین ماه هدیه‌ای به کاسبان این مجتمع باشد و آرزو می‌کنم همین افراد هم روزی با کمک به افراد دیگر، حرکت تصاعدی تبدیل شدن ایران به بزرگ‌ترین جامعه خیران جهان را سرعت ببخشند.»