رئیس‌جمهوری در دیدار با جمعی از فعالان اقتصادی: باید خودمان را با کرونا سازگار کنیم

رئیس‌جمهوری با اشاره به پرداخت وام معیشتی به مردم گفت: به اندازه‌ای که توانایی داشتیم پرداخت کردیم. دولت می‌تواند بیشتر پول بدهد، اما باید عواقب آن را هم دید.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر روز دیروز در دیدار با جمعی از فعالان اقتصادی با بیان اینکه مشکلات فراوانی روبه‌روی ما قرار گرفته، گفت: دولت‌ها در معرض آزمایش بزرگی قرار گرفتند که چگونه اقتصاد خود را حفظ کنند و در عین حال سلامت عمومی را نیز صیانت کنند. در کشوری که وقتی کسی مبتلا به کرونا می‌شود، شبی هزار دلار هزینه درمانش می‌شود و برایش چهارهزار دلار شارژ می‌کنند با کشوری که در آن افراد مبتلا به رایگان مداوا می‌شوند بسیار فاصله وجود دارد. فشار زیادی در این زمینه بر دوش دولت قرار دارد.
وی با بیان اینکه تجهیزات درمانی و پزشکی ما شرایطی است که بیمار پشت بیمارستان در انتظار نمی‌ماند، گفت: کاری که شرکت‌های دانش‌بنیان ما انجام دادند، قدم‌های بسیار خوبی بود. الان تقریباً نیاز ما در زمینه ونتیلاتور برطرف و اینکه ما خودمان سی.تی.اسکن، مواد شوینده و ماسک آن ۹۵ را تولید کنیم کار بزرگی است.
روحانی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا سبک زندگی را عوض کرده است.


رئیس‌جمهوری با اشاره به تلاش بانک‌ها برای کمک به جامعه در شرایط شیوع کرونا، تاکید کرد: ۲۴ هزار میلیارد تومان وام یک میلیون تومانی برای مردم در نظر گرفته شد. ممکن است بگویند که یک میلیون پول زیادی نیست اما باید بدانیم که خیلی‌ها به همین پول نیاز دارند. ما به اندازه‌ای که توانایی داشتیم پرداخت کردیم. البته مردم می‌گویند دولت بیشتر پرداخت کند، مگر پول ندارد؟ دولت می‌تواند بیشتر پول بدهد، اما باید عواقب آن را هم دید. اگر پول بیشتری در اختیار مردم باشد آن وقت عواقب نقدینگی آن چیست؟
روحانی با بیان اینکه بخشی از جامعه پزشکی در ابتدای شیوع کرونا با ایثار جان خود و خطر کردن به صحنه مبارزه با کرونا آمدند، اظهار کرد: کار بزرگی در این دو ماه از سوی جامعه پزشکی و همه نهادهای مسئول انجام شده است. از دولت خواسته شد که نیازمندی‌های داخلی را تامین کنیم و این کار انجام شد و الان به وزارت صمت این اجازه داده شده که کارخانه‌هایی که تولید مازاد دارند آن را صادر کنند.
وی ادامه داد: خیلی مهم است که در طول دو ماه از شرایط نیازمندی به برخی محصولات پزشکی حالا به وضعیتی برسیم که برخی از کالاهای پزشکی را صادر کنیم. البته ما هنوز در برخی موارد نیازمند تامین مایحتاج پزشکی هستیم، اما می‌توانیم قدم به قدم جلو برویم و مشکلات خود را حل کنیم.
رئیس‌جمهوری افزود: هیچ دلیلی نداریم که چند ماه قرار است وضعیت کرونایی ادامه یابد. این ویروس ناشناخته است و برایش واکسن و درمانی مشخص نشده و اگر به داروی درمان قطعی این ویروس نرسیم یا دنیا نرسد، در خرداد و تیر هم ممکن است با این بیماری مواجه باشیم.
روحانی تاکید کرد: پس اگر می‌گوییم سفر انجام نشود، اجتماعات مردمی شکل نگیرد، این باعث می‌شود کسب‌وکارها تاثیر بگیرند و به همین دلیل باید برای اقتصاد کشور در بلندمدت تصمیم‌گیری کنیم، چون هنوز نمی‌دانیم تا کی با این ویروس مواجه هستیم. ممکن است تا آخر سال هم طول بکشد.
وی اظهار کرد: اگر تولیدکننده‌ای در داخل سال بتواند آنچه وام می‌گیرد را بازپس دهد و اگر این شدنی باشد بانک‌های ما دست‌شان بازتر خواهد بود و می‌توان وام‌های خرد را پرداخت کرد. البته به شرطی که نقدینگی ما به ۲۷ یا ۲۸ درصد نرسد و مثلاً با برگرداندن آن وام تا اسفندماه نقدینگی ما ۲۵ درصد باشد.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه بورس کشور در ماه‌های اخیر درخشید، گفت: در شرایطی که بورس بسیاری از کشورها در این روزها دچار مشکل شدند، اما بورس ما به خوبی کار خود را پیش برده است و اگر زمینه ارتباط بورس با بخش خصوصی تقویت شود، بِرندهایی در کشور هستند که اگر اعلام کند اوراقی دارم مردم می‌پذیرند و خریداری می‌کنند تا حدی که شاید نیازی به حمایت بانک‌ها نباشد یا اگر هم بانک بخواهد حمایت کند راحت‌تر این کار را انجام می‌دهد.
روحانی با اشاره به اینکه توجه به دورکاری در بخش خصوصی برای خود صاحبان این بخش صرفه اقتصادی دارد، اظهار کرد: فضای دیجیتالی می‌تواند بسیار به ما کمک کند و باید قبل از کرونا می‌پذیرفتیم که این فضا به کسب‌وکارهای ما کمک می‌کند. هم خدمت بیشتری به مردم می‌دهد و هم این خدمات امنیت بیشتری دارد.
وی با بیان اینکه در برابر کرونا باید با تدبیر و بدون دلهره عمل کنیم، گفت: کرونا وجود دارد و ما باید مراقبت کنیم و واقعیت را بپذیریم و خودمان را با آن سازگار کنیم. یعنی باید یک زندگی طبیعی اما توام با احتیاط داشته باشیم. این سختی در پیش روی ما قرار گرفته است و باید با آن کنار بیاییم.
روحانی در پایان با انتقاد از برخی شایعه‌سازی‌ها در زمینه ورود نهاده‌ها به کشور از طریق گمرک گفت: من از منشا این شایعات باخبرم و می‌دانم چه کسی آنها را طراحی می‌کند. همان کسی که نهاده را می‌آورد خودش هم شایعه درست می‌کند. هنوز نهاده‌اش روی آب و در درون کشتی است، اما می‌گوید وارد شده و گمرک تحویل نمی‌دهد. من خواهش می‌کنم از این شیوه‌ها در شرایط فعلی استفاده نشود تا از این وضعیت عبور کنیم که مطمئن هستم اگر هماهنگی و تدبیر لازم را داشته باشیم این اتفاق خواهد افتاد.
سایر اخبار این روزنامه
«ابتکار» فرصت‌ها و چالش‌های حضور مستقل خبرنگاران در فضای مجازی را بررسی می‌کند فیلترهای عبور از خط قرمزهای رسانه علیرضا صدقی بحران فضای عمومی در ایران «ابتکار» از نقاط اشتراک و افتراق اصولگرایان در مجلس آینده گزارش می‌دهد رفاقت‌ها و رقابت‌های فراکسیونی در مجلس یازدهم چالش‌های مردم و متروسواری در قطارهای شلوغ با ماسک‌های کمیاب در شرایط غیرعادی که قرمز نیست! کدام کسب‌وکارها از شرایط خاص شیوع کووید19 سود کردند؟ فرصت‌های اقتصادی تهدید کرونا ادامه گمانه‌زنی‌ها در‏مورد سلامتی رهبر کره‌شمالی رئیس‌جمهوری در دیدار با جمعی از فعالان اقتصادی: باید خودمان را با کرونا سازگار کنیم چگونه عربستان با سرمایه‌گذاری در ورزش قصد دارد چهره‌ خشن خود را پنهان سازد؟ دیپلماسی ورزشی به سبک بن سلمان رهبر انقلاب اسلامی در مراسم انس با قرآن: خیانت نکردن در امانت شامل مسئولیت هم می‌شود رهبر انقلاب در پیامی درگذشت آیت‌الله امینی را تسلیت گفتند وداع با یار دیرین امام رهبر انقلاب در پیامی درگذشت آیت‌الله امینی را تسلیت گفتند وداع با یار دیرین امام