رقابت شبکه های 3 و یک به «سرباز» و «زیرخاکی» رسید

مصطفی قاسمیان - پخش سریال «#سرباز»، امیدها را به احیای باکس سریال شبکه سه زنده کرده است. این در حالی است که اگرچه گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما سال 98 را با موفقیت سپری کرد، اما در سه ماه اخیر، روزهای خوبی نداشته و قافیه را به شبکه یک باخته است. در سال جدید، شبکه یک «پایتخت» و«نون خ» را روی آنتن فرستاده و در سال قبل هم «سرگذشت» را داشت که از مجموعه همزمان در شبکه سه، پرمخاطب‌تر بود.
مروری بر سال گذشته
سال 98 در مجموع برای سریال‌های شبکه سه سال خوبی بود. در این سال، فصل سوم «ستایش» به عنوان یکی از پربیننده‌ترین مجموعه‌های سال‌های اخیر تلویزیون روی آنتن رفت و مخاطبان زیادی را پای تلویزیون نشاند. «فوق لیسانسه‌ها» و «وارش» دو سریال دیگر این شبکه نیز از پربیننده‌های سال 98 بود. در مرحله بعد، «بانوی سردار»، «گاندو» و «برادر جان» نیز با کسب رضایت نسبی، با واکنش‌های مثبتی مواجه شدند. همه این‌ها که البته از امتیاز پرمخاطب بودن خود این شبکه نیز استفاده می‌کردند، سال خوبی را برای گروه فیلم و سریال شبکه سه رقم زدند.
دو ماه بی‌رونق


با این حال از ابتدای بهمن 98 که «وارش» جای خود را به مینی‌سریال تکراری «نامه آخر» (اپیزودی از سریال «روزهای بهتر») داد، دوران خوب سریال‌های شبکه سه به پایان رسید. از ابتدای دهه فجر، سریال «کتونی زرنگی» به دلیل حواشی مربوط به اظهارنظر نامتعارف کارگردان اثر، توقیف شد و مجموعه «پروانه» محصول سال 92 روی آنتن این شبکه رفت که به‌رغم کیفیت بالا، به دلیل آن که تکراری بود، برای باکس اصلی سریال مناسب نبود و مورد استقبال هم قرار نگرفت. از ابتدای اسفند هم سریال «روزگار» در جدول پخش قرار گرفت که کیفیت مناسبی نداشت و با کمترین توجهات عمومی، به کار خود پایان داد. «مرد دوهزارچهره» آخرین سریال شبکه سه در باکس اصلی سریال بود که با پایان «روزگار» به آنتن رسید. این مجموعه جذاب، اگرچه برای روزهای قرنطینه گزینه مناسبی بود، اما به هر حال باز هم مشکل تکراری بودن را داشت.
شروع ضعیف سال جدید
شبکه سه برای نوروز سال 99، سریال «دوپینگ» را تدارک دیده بود که در سکوت خبری و با عوامل شناخته‌شده‌ای که عمدتاً در سینما شاغل بودند، جلوی دوربین رفت. در حالی که حضور رضا مقصودی نویسنده «لیلی با من است» در مقام کارگردان و همچنین هادی حجازی‌فر، شبنم مقدمی، نیما شعبان‌نژاد، الناز حبیبی و محمد بحرانی، گروه بازیگران بسیار خوبی را برای یک سریال تلویزیونی تشکیل داده بودند، اما «دوپینگ» بیشترین ضربه را ابتدا از فیلم نامه و در وهله بعد از پایان‌بندی خورد و در حالی که رقیب اصلی‌اش «پایتخت» با انتقادهای زیادی مواجه شده بود، نتوانست از فرصت استفاده کند و عملکرد ضعیف باکس سریال شبکه سه را در نوروز هم ادامه داد. مینی‌سریال تکراری «گشت پلیس» انتخاب شبکه سه برای پر کردن فاصله بین «دوپینگ» و آغاز ماه رمضان بود که آن هم کیفیت مناسبی نداشت.
امید به «#سرباز»
«#سرباز» به عنوان مجموعه رمضانی شبکه سه سیما، از سریال‌های پرامید امسال است. این مجموعه با حضور هادی مقدم‌دوست، حمید نعمت‌ا... و محمدرضا شفیعی، بازگشت سازندگان سریال محبوب و موفق «وضعیت سفید» به صداوسیما، بعد از حدود 9 سال به شمار می رود. نعمت‌ا... و مقدم‌دوست به طورمشترک نگارش فیلم نامه و مقدم‌دوست کارگردانی این مجموعه را بر عهده داشته‌‌اند. سریال 50 قسمتی «#سرباز» که پخش آن قرار بود از دیشب شروع شود، تا یک ماه بعد از رمضان هم ادامه خواهد داشت و اگر موفق به جذب مخاطب شود، برای حدود دو ماه باکس سریال شبکه سه را احیا می‌کند. گروه بازیگران این سریال هم از نام‌های شناخته‌شده‌ای تشکیل شده است: آرش مجیدی، الیکا عبدالرزاقی، رؤیا تیموریان، جمال اجلالی، اسماعیل محرابی، کوروش تهامی، نیما شعبان‌نژاد، سیاوش خیرابی، پدرام شریفی، افسانه کمالی، گلوریا هاردی و جواد خواجوی. «#سرباز» از آخرین مجموعه‌های آماده تولید رسانه ملی است که شرایط کرونا روی آن تأثیرگذار نبوده و به طور کامل تصویربرداری شده است؛ موضوعی که می‌تواند برگ برنده این سریال در رقابت با «زیرخاکی» تلقی شود.