اماکن مذهبی در مناطق سفید بازگشایی می‌شود

سرویس جامعه جوان آنلاین: کرونا تقسیمات کشوری را تغییر داد! بر اساس آخرین تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا بنا شده مناطق مختلف کشور بر اساس میزان شیوع این ویروس به گروه مناطق سفید، زرد و قرمز تقسیم شوند. مناطق سفید، زرد و قرمز روی نقشه‌ای از سوی وزارت بهداشت و از طریق رسانه ملی به مردم اعلام می‌شود. بر اساس همین تقسیم‌بندی هم مساجد و اماکن مذهبی در مناطق سفید بازگشایی می‌شود. حال آنطور که رئیس‌جمهور می‌گوید بناست در ۱۲۷ نقطه سفید شناسایی شده در کشور از سوی وزارت بهداشت، از نیمه اردیبهشت ماه یا نیمه ماه رمضان مساجد و اماکن مذهبی بازگشایی شود. این تقسیم‌بندی جدید شناور است به این معنا که ممکن است منطقه‌ای که سفید اعلام شده به دلیل عدم رعایت مردم دوباره به حالت زرد یا قرمز در بیاید، در این صورت محدودیت‌های لازم برای سلامت دوباره به حالت قبل باز می‌گردد.
آمار‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در روز گذشته هم از روند نزولی شیوع کرونا در کشور‌مان حکایت داشت. تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ از ۹۰ هزار نفر فراتر رفته‌است، اما نزدیک به ۷۰ هزار بیمار هم تاکنون بهبود‌یافته و ترخیص شده‌اند علاوه بر این روز گذشته ۶۰ تن از بیماران کرونایی را از دست دادیم که به نسبت روز‌های قبل کاهش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد.
حواشی آماری شورای شهر با وزارت بهداشت
اما برخی حواشی هم پیرامون آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت وجود دارد. ریشه این حواشی به شورای شهر تهران باز می‌گردد و اظهار‌نظر‌های اعضای این شورا مبنی بر اینکه آمار ابتلا و همچنین آمار فوتی‌های ناشی از کرونا، بیشتر از آمار اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت است. همین اظهارنظر‌ها هم موجب‌شده تا سید عباس صالحی امیری، وزیر ارشاد در نامه‌ای خطاب به محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران از وی بخواهد آمار مغایر با تصمیمات ستاد ملی کرونا و گزارش منابع رسمی ارائه ندهند تا موجب تشویش اذهان عمومی و سوءاستفاده رسانه‌های معاند نشوند. پیشتر نیز سخنگوی وزارت بهداشت به این اظهارنظر‌ها واکنش نشان داده و گفته بود: «وظیفه داریم آمار مان را به کسی ثابت کنیم.»


رئیس شورای شهر تهران در جلسه روز گذشته این شورا در پاسخ به پرسش خبرنگاران، درباره جزئیات نامه وزیر ارشاد و رئیس اطلاع‌رسانی ستاد ملی کرونا، به شورای شهر هم گفت: «فضا را تحریک و فتنه انگیزی نکنید.»
بنا به تأکید هاشمی وزارت بهداشت آمار را به شورای شهر ارائه کرده، اما آن را علنی نکرده‌است!
وی با بیان اینکه ما آمار را از بهشت زهرا (س) می‌گیریم، گفت: «می‌دانید که قدرت ما در بهشت زهرا (س) زیاد است.»
رئیس شورای شهر تهران در عین حال از تصمیم اعضای شورا برای رسانه‌ای کردن اختلاف‌نظر‌ها با ستاد ملی کرونا خبر داد.
تقسیم‌بندی کرونایی کشور
خروجی جلسه روز گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا این بود که کشور بر اساس میزان شیوع و ابتلا به کرونا و تعداد فوتی‌ها تقسیم و به مناطق «سفید، زرد و قرمز» منطقه‌بندی می‌شود. بر همین اساس هم مساجد، اماکن مذهبی بقاع متبرکه و نماز‌های جمعه در «مناطق سفید» بازگشایی می‌شوند.
در این جلسه حجت‌الاسلام حسن روحانی با تأکید بر اینکه نمی‌توانیم بگوییم کرونا چه زمانی تمام می‌شود، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را راهکار مقابله با وین بیماری دانست. به گفته وی طبق گزارش‌ها، هم اکنون ۴۲۵ تخت ویژه بیمارستانی به ظرفیت بیمارستان‌های کشور افزوده شده و ۹۰۰ وسایل کمک تنفسی هم برای بهبود بیماران تأمین شده و گام به گام در حال رسیدن به شرایط نزولی کرونا هستیم.
روحانی با اشاره به آخرین تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: «پیشنهاد جدید این است که کشور تقسیمات کشوری جدید پیدا کند و این تقسیمات جدید کشوری بر مبنای استان، شمال و جنوب نباشد بلکه بر مبنای مبتلا به ویروس کرونا و شیوع آن و مقرراتی که وزارت بهداشت و درمان قرار می‌دهد، باشد.»
وی درباره چگونگی این تقسیم‌بندی توضیح داد: «مثلاً اگر در یک شهرستانی ورودی به بیمارستان‌ها برای یک هفته به صفر برسد، و فوتی هم در آن نقطه ثبت‌نشده‌باشد و بهبود‌یافتگان افزایش یابد و این وضعیت به دو هفته نیز برسد، وزارت بهداشت و درمان طبق معیار‌های خود این منطقه را سفید اعلام می‌کند و طبق تقسیم‌بندی مناطق دیگر زرد یا قرمز هستند.»
بنا به تأکید رئیس‌جمهور سفید ماندن یک منطقه به رفتار و مراعات مردم بستگی دارد. اگر مراعات نشود ممکن است سفید تبدیل به زرد یا قرمز شود، بنابراین آن مناطق تا زمانی که سفید باقی بمانند شرایط جدید حاکم خواهد شد.
بازگشایی اماکن مذهبی در مناطق سفید
روحانی با بیان اینکه باز شدن بقاع متبرکه به معنای راه افتادن دوباره سفر‌ها و اسکان مردم در هتل‌ها و افزایش تردد و بالا بردن احتمال شیوع ویروس است، خاطرنشان کرد: «همین مسئله تصمیم‌گیری را برای ما سخت کرده‌است.»
بنا به تأکید وی هر کجا وضعیت سفید شد طبق پروتکل‌ها فعالیت‌ها آغاز می‌شود؛ در مناطق سفیدی که وزارت بهداشت اعلام کند مساجد و نماز جمعه با رعایت پروتکل‌ها باز می‌شود. به گفته وی بنا به اعلام وزارت بهداشت اکنون چیزی حدود ۱۲۷ شهرستان در وضعیت سفید قرار دارد.
روحانی درباره اجرایی‌نشدن فاصله اجتماعی مناسب در اتوبوس و مترو به خصوص در پیک‌های شلوغی از اجباری‌شدن استفاده از ماسک و دستکش خبر داد و از وزارت کشور خواست تا زمان ضروری‌شدن استفاده از ماسک و دستکش در وسایل حمل و نقل عمومی را اعلام کند.
کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به وجود حداقل ۳۰۰ نقطه سفید در کشور گفت: «به‌زودی در مناطقی که وضعیت آن‌ها سفید اعلام شود، نماز جماعت و جمعه برگزار می‌شود.»
فرصت ۲ هفته‌ای برای ارائه آمار درست از کاهش افزایش مبتلایان به کرونا
علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در شهر تهران هم درباره ارزیابی‌اش از وضعیت ابتلا به کرونا در پایتخت گفت: «چنانچه امروز بخواهیم تردد‌ها و میزان چگالی حضور مردم در مجموعه شهروندی را مورد ارزیابی قرار دهیم، طبیعی است با بررسی آمار یک روزه تحلیل این مهم، واقعی و مستند نیست.» از نگاه وی به طور کلی نتایج مداخلات امروز بر تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ نیازمند فرصت دو هفته‌ای است تا بتوانیم آمار درستی از کاهش یا افزایش مبتلایان به کرونا را ارائه دهیم.
افزایش بی‌اعتمادی به دولت در امریکا
اوضاع جهانی همچنان از شیوع ویروس کرونا متأثر است. تاکنون ۲میلیون و ۹۲۱هزار و ۴۳۹ نفر در جهان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند؛ امریکا با بیشترین تعداد مبتلایان در جهان، با افزایش ۳۵هزار و ۶۶۴ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته به مجموع ۹۶۰هزار و ۸۹۶ مبتلا رسید و ۵۴هزار امریکایی جان خود را از دست داده‌اند.
در امریکا بی‌اعتمادی مردم به دولت روز به روز بیشتر می‌شود. یک سوم مردم کشور معتقدند واکسن کرونا وجود دارد، اما دولت آن را از مردم مخفی کرده‌است و نیمی از آن‌ها نیز به آمار دولتی کشته‌های کرونا اعتماد ندارند. کاخ سفید هم برای جلوگیری از گاف‌های بیشتر رئیس‌جمهور بعد از توصیه و تزریق مواد ضدعفونی‌کننده نشست‌های خبری ترامپ را محدود کرده‌است، روز گذشته نیز نشست خبری وی برگزار نشد.