رئیس‌جمهوری در جلسه هیئت دولت : پیروزی بر کرونا، پیروزی ملت است نه دولت

رئیس‌جمهوری با اشاره به مشکلات کرونا برای سلامت و شغل مردم به‌ویژه کارگران و در عین حال تلاش کارگران برای رفع نیازمندی‌های کشور گفت: نیازمندی‌های مردم به وفور در اختیار مردم بوده و این در سایه تلاش کارگران است.
به گزارش ایسنا، حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت دولت ادامه داد: تلاش ما این بوده است که از سلامت مردم حراست کرده و نیازهای مردم را در بازار تامین کنیم و بنگاه‌های تولیدی به فعالیت خود ادامه دهند.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل ناروشن بودن پایان ویروس کرونا، باید خود را برای کار، علم، دانش، تحقیقات در جامعه آماده کنیم؛ بنا بر این فرض که این ویروس برای مدتی کنار مردم هست. کسی نمی‌داند پایان این ویروس کی خواهد بود. همه دستورالعمل‌های پزشکی را باید رعایت کنیم و احتیاط لازم است. الان هم می‌گوییم برای غیرضرورت، مردم در خانه بمانند، ولی برای کار ضروری از خانه خارج شوید و در کوتاه‌ترین زمان به منزل برگردید.
روحانی همچنین با بیان این‌که «منطقه سفید به معنای عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیست، در مناطق سفید باید دستورالعمل‌های پزشکی بیشتر رعایت شود» تصریح کرد: در مناطق زرد و قرمز با تلاش باید آنها را به سفید تبدیل کنیم. اصل کار با مردم است و هیچ داروی مشخصی و واکسن هنوز وجود ندارد و باید مراقبت انجام شود.


رئیس‌جمهوری با تبریک به همه کارگران، پزشکان، پرستاران و کشاورزان گفت: شاهد تولید محصولات کشاورزی خوبی هستیم. در مواد غذایی اگر بنا با واردات بود، امروز مواد غذایی به راحتی در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند، حتی اگر پول لازم وجود داشت و مشکلی وجود نداشت؛ زیرا همه کشورها چند برابر گذشته مواد غذایی و پزشکی ذخیره می‌کنند. دستگاه تنفس مصنوعی، ماسک و تجهیزات پزشکی را خودمان تولید می‌کنیم، ولی اگر تولید نمی‌کردیم، معلوم نبود بتوانیم واردات داشته باشیم.
وی با اشاره به این‌که «امروز در جامعه آرامش نسبی وجود دارد» ادامه داد: مواد غذایی و بهداشتی، تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد. مسئولان سایر کشورها همه اقدامات ایران را زیر نظر داشته و تشکر می‌کردند که ایران کار منسجم قوی برای مقابله با ویروس انجام داد. برخی سوال می‌کردند که چگونه از فاصله اجتماعی به فاصله هوشمند رسیدید؟ همه ایران را نگاه می‌کنند. پیروزی ما، پیروزی ملت است نه دولت.
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که «ارز، ریال ، آب، برق و گاز را باید تامین کنیم»، گفت: تورم ماهانه فروردین نصف تورم ماهانه اسفند است و این به معنای حرکت خوب اقتصادی در کشور است. مردم به بازار پول و سرمایه اعتماد دارند. حضور مردم در بورس نشان اعتماد مردم است. در خارج از کشور تبلیغ می‌کنند که مردم به نظام ایران اعتماد ندارند، ولی دروغ می‌گویند.
روحانی خاطرنشان کرد: افتخار ماست که می‌توانیم کیت‌ها را صادر کنیم. ملت نه خود را باخته و نه دچار حزن و اندوه شده است. ما باید مشکلات را تحمل کنیم. الان زمانی است که ملت ما رشادت و قدرت و توانمندی علمی خود را نشان داد. در کرونا ملت ما اعلام کرد به متخصصین به خوبی اعتماد می‌کند. دولت، مراجع، رهبری، صداوسیما و مردم از نظر متخصصین حمایت کرده و به آن عمل کردند.
وی با اشاره به روز خلیج فارس و اهمیت خلیج فارس برای جهان و ایران، گفت: اینجا همیشه خلیج فارس است و خلیج فارس می‌ماند. آمریکا باید بداند اسم این خلیج، خلیج فارس است نه خلیج نیویورک و واشنگتن. آن‌ها نباید علیه ملت ایران توطئه کنند. این ملت در حفاظت از خلیج فارس همیشه موفق بوده و خواهد بود. نیروهای نظامی و انتظامی در حفاظت از خلیج فارس همیشه موفق بوده‌اند.
از رهبری تشکر می‌کنم
رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به سابقه توزیع سهام عدالت به مردم، خاطرنشان کرد: از رهبری تشکر می‌کنم. در این شرایط سخت هرچه بتوانیم دارایی‌های مردم را بروز و شفاف کنیم و اختیار کار را به صاحبان آن برگردانیم، کار ارزشمندی شده است. دولت به فکر ساماندهی به سهام عدالت بود. دولت به دنبال شفاف‌سازی سهام عدالت بود. در سال94 مردم در سامانه‌ای ثبت‌نام کردند و مشخص شد هرکسی چه مقدار سهم دارد. ما دنبال آزادسازی سهام عدالت بودیم و مطرح شد رهبری باید اجاره آزادسازی سهام عدالت را بدهند. من چندبار به ایشان در این زمینه توضیح دادم و در 96لایحه آن را به مجلس فرستادیم. سه مکاتبه خدمت رهبری در چند ماه اخیر داشتم تا سهام عدالت آزاد شود و اهداف رهبری هم کاملا رعایت شود. در اسفند، فروردین و اردیبهشت با رهبری مکاتبه داشتم، رهبری نکاتی را به من گفتند و تاکید داشتند تا چارچوبی برای آزادی سهام عدالت تهیه شود. این چارچوب تهیه شد و در نهایت ایشان موافقت کردند شورای‌عالی بورس آزادسازی را انجام دهد. موافقت رهبری یک قدم بسیار خوبی برای مردم است. حدود پنجاه میلیون نفر صاحب سهام عدالت هستند و حساب‌کتاب این سهام روشن است. از شورای‌عالی بورس می‌خواهم در کوتاه‌ترین زمان لازم آیین‌نامه‌ها و مقررات لازم را تهیه کند. در سه نوبت سود این سهام به ازای یک میلیون تومان، به مردم پرداخت شده است.
روحانی با بیان این‌که «مردم اگر تمایل داشته باشند می‌توانند سهم خود را نگه داشته و از سود آن بهره ببرند»، اظهار کرد: ارزش این سهام هر روز بیشتر می‌شود. البته اگر مردم بخواهند، می‌توانند سهام را بفروشند. نحوه فروش سهام را شورای‌عالی بورس مشخص می‌کند. به نظر من این سهام به کمک مردم آمده است.
رئیس‌جمهوری با اشاره به این‌که «احتیاط با امید به آینده باید توام باشد»، گفت: نه این‌که احتیاط، امید را خدشه‌دار کند؛ باید دستورالعمل‌ها را رعایت کرده و به آینده کاملا امیدوار باشیم. ان‌شاءالله از این شرایط عبور خواهیم کرد.
سایر اخبار این روزنامه
اولین باری که اولین بار نیست! بازگشت سینما در ایواین به ایران محمدرضا ستاری شوخی برجامی آمریکا «ابتکار» از دلایل و نمودهای پوست‌اندازی جریان‌های اصلی سپهر سیاست ایران گزارش می‌دهد «ابتکار» نگرانی‌های مطرح شده نسبت به سرنوشت بازار سرمایه را بررسی می‌کند بازار داغ شایعات علیه بورس «ابتکار» به بهانه احتمال تغییر تقسیم‌بندی منطقه‌ای تهران، دلایل اهمیت و نتایج آن را بررسی می‌کند «ابتکار» پیامدهای سیاسی و اقتصادی کرونا در عربستان سعودی را بررسی می‌کند رویای بر باد رفته شاهزاده مقصر واقعی ماجرای مدرک منتخب تفرش در انتخابات مجلس یازدهم کیست؟ حاشیه دوباره مدرک تحصیلی سیاسیون عدم تحقق مطالبات کارگری چه تاثیری بر اقتصاد کشور دارد؟ دغدغه‌های تکراری کارگران در روز کارگر فرمانده نیروی دریایی سپاه خبر داد دستور رهبر انقلاب برای مسکونی شدن جزایر خلیج فارس رئیس‌جمهوری در جلسه هیئت دولت : پیروزی بر کرونا، پیروزی ملت است نه دولت ایرانِ فردا، پساکرونا مقصر واقعی ماجرای مدرک منتخب تفرش در انتخابات مجلس یازدهم کیست؟ حاشیه دوباره مدرک تحصیلی سیاسیون