دفاع تمام قد از حقوق ملت ایران در دیوان لاهه

نمایندگان ایران در دومین مرحله رسیدگی به پرونده شکایت جمهوری اسلامی ایران از آمریکا نزد دیوان بین‌المللی دادگستری به خاطر نقض معاهده مودت ۱۹۵۵ از سوی واشنگتن، ضمن تاکید بر لزوم حفظ حقوق ملت ایران در برابر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، دفاعیات محکم، متقن و مستدلی در این راستا ارائه دادند. 
به گزارش ایرنا، مرحله دوم جلسات استماع دیوان بین‌المللی دادگستری راجع به پرونده شکایت جمهوری اسلامی ایران از آمریکا به دلیل نقض عهدنامه مودت ۱۹۵۵ میلادی، از ۱۴ تا ۲۱ سپتامبر میلادی (از ۲۴ تا ۳۱ شهریور) در شهر لاهه هلند برگزار و با ختم جلسات استماع راجع به ایرادات مقدماتی (les exceptions préliminaires) مطروحه از سوی آمریکا، دیوان آماده ورود به شور شد.
دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۷/ ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۸ در پی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا به خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های آن کشور علیه ایران به علت نقض معاهده ۱۹۵۵ بین دو کشور توسط امریکا، نزد دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد. البته مبنای صلاحیت دیوان در این دعوی برجام نبوده بلکه در چارچوب عهدنامه مودت ۱۹۵۵ (بند ۲ ماده ۲۱) طرح دعوی شد که به صدور دستور موقت به نفع ایران منتهی شد و در همان آغاز روند رسیدگی، دستاورد مهمی برای کشورمان رقم زد.
در دادخواست ایران آمده است که آمریکا از طریق تحریم‌های ۸ می و دیگر تحریم‌ها علیه ایران، مواد مختلفی از عهدنامه مودت ۱۹۵۵ را نقض کرده است. در این دعوی ایران خواهانِ پایان فوری تحریم‌ها؛ تضمین پذیرش رای دیوان از جانب آمریکا و تضمین این کشور به عدم تکرار نقض‌های پیاپی عهدنامه مودت و نیز پرداخت غرامت مقتضی به ایران شد.


 ایران لایحه تفصیلی خود مربوط به شکایت از تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده را به دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه تسلیم کرد. این لایحه مشتمل بر ۷ جلد ادله و مستندات و بالغ بر حدود ۳ هزار صفحه است که دلایل نقض معاهده ۱۹۵۵ توسط ایالات متحده به علت وضع مجدد تحریم‌ها علیه کشورمان و همچنین آثار زیانبار تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده بر اقتصاد و تجارت و زندگی روزمره مردم ایران را تشریح می‌کند.
ایرادات مقدماتی آمریکا به صلاحیت دیوان و صیانت ایران از حقوق مردم ایران
دیوان بین‌المللی دادگستری از ۱۴ الی ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ به ریاست قاضی عبدالقوی یوسف، جلسات استماع عمومی خویش را پیرامون «ایرادات مقدماتی» آمریکا برگزار کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت ویدئویی برگزار شد.
در جلسه استماع شفاهی و رسیدگی به ایرادات مقدماتی، نمایندگان آمریکا از دیوان درخواست رد کامل دادخواست ایران و اعلام غیرقابل پذیرش بودن آن را به دلیل خارج بودن از حیطه صلاحیت دیوان و مستثنی شدن از مواد عهدنامه مذکور و ارتباط موضوع اقدامات مورد استناد ایران با کشورهای ثالث خواستار شدند. 
در مقابل ایران نیز خواستار رد ایرادات مقدماتی آمریکا به صلاحیت دیوان شد و از دادگاه لاهه درخواست کرد صلاحیت خویش را نسبت به تمام دادخواست مطروحه ایران به رسمیت شناخته و آن را قابل پذیرش اعلام نماید. نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود ضمن توضیح کلیات و ساختار دفاعیات ایران، تاکید کرد که مبنای ادعای ایران نزد دیوان در این پرونده صرفاً عهدنامه دوجانبه ۱۹۵۵ بین دو دولت است و نه برجام که ایالات متحده تلاش دارد آن را به دیوان القا کند. همچنین بیان شد که عهدنامه مودت فراتر از یک معاهده دوجانبه سرمایه گذاری است و اطلاق عنوان «روابط اقتصادی» بر آن موید گستردگی دامنه آن است.
همچنین آمریکا با ارائه تفاسیر مضیق از عهدنامه مودت، مباحثی راجع به دامنه اختلاف از حیث ارتباط به عهدنامه در چارچوب «اختلاف واقعی» (real dispute) مطرح کرد که نمایندگان ایران با توجه به تصریح بند (۲) ماده (۲۱) که اشعار می‌دارد: «هر اختلافی بین طرفین معظمین متعاهدین در مورد تفسیر یا اجرای عهدنامه فعلی که از طریق دیپلماسی به نحو رضایت‌بخش فیصله نیابد به دیوان‌دادگستری بین‌المللی ارجاع خواهد شد مگر این که طرفین معظمین متعاهدین موافقت کنند که اختلاف به وسائل صلح‌جویانه دیگری حل شود»، قائل به پذیرش چنین تفسیری مضیق از سوی آمریکا نبوده و دفاعیات محکمی در این زمینه ارائه و پرونده ایران را کاملا مرتبط با عهدنامه توصیف کردند. بر اساس اظهارات نماینده ایران نزد دیوان، ایالات متحده نه تنها تفسیر یکجانبه و مغرضانه‌ای را از مواد معاهده و همچنین قواعد دیوان ارائه می‌دهد بلکه هیچ احترامی برای اصول و قواعد بین‌المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قائل نیست و کشورهای دیگر را تهدید کرده است که در صورت رعایت این قطعنامه آنها را مجازات خواهد کرد.
دکتر «حمیدرضا علومی یزدی» رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری و نماینده دولت ایران در دیوان بین‌المللی لاهه، در دفاع از حقوق ملّت ایران نزد دیوان اعلام نمود که بر خلاف ادعاهای واهی ایالات متحده، تحریم‌های ایالات متحده علیه دولت‌های ثالث نبوده بلکه مشخصاً زندگی روزمره مردم ایران را هدف قرار گرفته است.
وی با یادآوری اینکه اطلاعات و اسناد مربوط به مبلغ خسارات وارده در مراحل بعدی رسیدگی به دیوان ارائه می‌شود،‌ تاکید کرد: به رغم دستور موقت دیوان، ایالات متحده در رفع موانع و تحریم‌های مربوط به صادرات مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی و قطعات مربوط به ایمنی هواپیماهای مسافربری قصور کرده است و کماکان از دستور دیوان پیروی نمی‌کند.
نماینده ایران ادامه داد: همانطور که در لوایح کتبی ایران توضیح داده شده تحریم‌ها و خسارات ناشی از آنها با تعهدات مختلف ایالات متحده در عهدنامه ۱۹۵۵ مغایرت دارد.
به گفته وی، ایرادات ایالات متحده به صلاحیت دیوان یا فاقد مبنای حقوقی بوده یا مبتنی بر اتهامات بی اساس به ایران است و یا مربوط به ماهیت دعوا می‌باشند که باید در مرحله بعدی به آنها رسیدگی گردد. 
رئیس مرکز امورحقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری و نماینده دولت ایران خطاب به رئیس و قضات دیوان افزود که دیوان هم اینک فرصت تاریخی دارد تا در کنار حقوق بین‌الملل و جامعه بین‌المللی در مقابل یک جانبه گرایی و قانون گریزی دولت آمریکا بایستد و اعتراضات بی پایه ایالات متحده امریکا را مردود دانسته و وارد رسیدگی ماهوی این پرونده مهم شود.
پس از استماع مدافعات پایانی ایران، دیوان بین‌المللی دادگستری ختم جلسه رسیدگی به پرونده را اعلام نمود. تاریخ اعلام تصمیم دیوان راجع به ایرادات مقدماتی آمریکا راجع به صلاحیت متعاقباً اعلام خواهد شد؛ پیش بینی می‌شود که این رأی ظرف چند ماه آینده صادر شود. 
پندارهای دن کیشوت وار آمریکا 
در عرصه بین‌الملل:
 اقتدار رو به افول شوالیه خیالی
این روزها غرش‌های ببر کاغذی دیگر گویی وحشتی در دل کشورهای دیگر ایجاد نمی‌کند. همراه ساختن میکرو دولت‌هایی چون دومینیکن یا درخواست از امارات برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نمایش کمدی آمریکا در صحنه تئاتر جهانی است که هیچ کس بهایی برای خرید بلیط آن نپرداخته است.
 ترامپ و پمپئو در حالی در افکار دن کیشوت وار خود جهان را در صورت عدم همراهی با خود تهدید می‌نماید که به قول وزیر امور خارجه کشورمان این امر در ۷۵ سال گذشته که شورای امنیت وجود داشته، بی سابقه بوده است که آمریکا طرحی را به شورای امنیت ببرد و فقط ۲ رای بیاورد.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه به وقت تهران با صدور بیانیه ای و به رغم مخالفت جهانی، در اقدامی یکجانبه مدعی شده بود که تمام تحریم‌های سازمان ملل از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته می‌شود در حالی که هیچ کشوری حاضر به شنیدن استدلال‌های غیرقانونی وی نشد. چندی پیش نیز شورای امنیت سازمان ملل با رد قاطعانه پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، مخالفت صریح خود را با آن اعلام کرد و به ‌جز آمریکا، تنها دومینیکن به آن رأی مثبت داد. همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌جز دومینیکن، به همراه ریاست این شورا اعلام کرده‌اند که آمریکا به دلیل خروج از برجام در جایگاهی نیست که بتواند مکانیسم ماشه را فعال کند و شورای امنیت هیچ اقدامی در این خصوص نخواهد کرد.
رسوایی‌های دومینو وار آمریکا در سطح بین‌المللی به دلیل نقض یکجانبه و خروج یکجانبه از برجام، این کشور را در عرصه سیاسی سخت منزوی ساخته و در برابر اقتدار و عقلانیت جمهوری اسلامی ایران شکست‌های پیاپی را بر آن متحمل کرده است. دولت ترامپ که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روزهای سخت و دلهره آوری را سپری می‌کند؛ اینک به تکاپو افتاده و به پیکار در کارزار حقوقی در مقابل ایران چشم امید دوخته است. رسوایی اخیر آمریکا که هنوز انتقادات رسانه‌های جهان و مقامات کشورهای مختلف را به دنبال دارد یکی از تلخ ترین شکست‌های قرن برای واشنگتن محسوب می‌شود.