مخالفت فرانسه با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران

رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی در سازمان ملل با بیان کردن این که اقدام واشنگتن به بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران موجب کارشکنی در شورای امنیت می‌شود، گفت: فرانسه بر سر این موضوع سازش نخواهد کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانس ۲۴، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه گفت که اروپا بر سر اقدام واشنگتن به بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران با آمریکا سازش نخواهد کرد و هشدار داد که این بازگردانی تحریم‌ها می‌تواند موجب کارشکنی شورای امنیت و افزایش تنش‌های منطقه شود. 
مکرون سیاست «فشار حداکثری» دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و گفت که این رویکرد نتوانسته است آنچه مداخله ایران در منطقه عنوان کرد را متوقف کند یا اطمینان حاصل کند که به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. 
مکرون که در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت ویدیویی سخنرانی می‌کرد، در این باره بیان کرد: ما بر سر فعال کردن مکانیسمی که آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای در جایگاه فعال کردن آن قرار ندارد، سازش نمی‌کنیم. این موجب کارشکنی در اتحاد شورای امنیت و تمامیت تصمیم‌های آن خواهد شد و باعث ایجاد خطر تنش‌های بیشتر در منطقه خواهد شد. 


او افزود که چارچوب‌های اضافه‌ای برای کنار آمدن موثر با برنامه هسته‌ای لازم بود و باید «ظرفیت تکمیل» توافق هسته‌ای وجود می‌داشت.  مکرون ادامه داد: این‌ها تضمین می‌کرد که ما بتوانیم به برنامه موشکی ایران و ثبات زدایی آن در منطقه پاسخ دهیم. 
رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد که این کشور به همراه انگلیس و آلمان درخواستشان برای «اجرای کامل» توافق هسته‌ای ایران را ادامه می‌دهند.  او در آخر اظهار کرد که آن‌ها آن‌چه «تخطی‌های انجام شده توسط ایران» می‌خواند را نخواهند پذیرفت. 
بر اساس این گزارش، اظهارات مکرون در پی این مطرح می‌شود که دولت آمریکا اخیرا مدعی شد روند بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را آغاز کرده است. 
این در حالی است که کشورهای عضو برجام و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرده اند آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ از جایگاه حقوقی بازگردانی این تحریم‌ها علیه ایران برخوردار نیست.