حذف ترامپ برای همیشه

> بیگدلی در گفتگو با آفتاب یزد: تنها راه باقی مانده برای ترامپ بازگشتن به همان «بیزینس» است
> دیاکو حسینی در گفتگو با آفتاب یزد: تلاش برای زدودن نام ترامپ از سیاست آمریکا شروع شده است
آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: علی بیگدلی ضمن رد«ترامپیسم» و تاکید بر این موضوع که اساساً ترامپ در سپهر سیاسی آمریکا دیگر موضوعیت نخواهد داشت به آفتاب یزد گفت:« جمهوری خواهان به این زودی به عرصه سیاسی آمریکا بازنخواهند گشت مضاف بر این که شکست ترامپ و جمهوری خواهان بر سرنوشت احزاب اروپاییِ نزدیک به آن‌ها نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت از جمله مارین لوپن در فرانسه و بوریس جانسون در انگلستان!»
دیاکو حسینی دیگر کارشناس مسائل سیاسی آمریکا نیز در گفت و شنودی با آفتاب یزد «استفاده از الحاقیه 25 قانون اساسی» را مردود دانسته تاکید می‌کند:«تنها اتفاق ممکن استارت «استیضاح» است که البته به سرانجام نخواهد رسید اما فرصت مغتنمی است تا جمهوری خواهانی که مقدمه ی روی کار آمدن ترامپ را فراهم آوردند از این فرصت برای پاک کردن حافظه ی مردم آمریکا و جبران مافات، اجازه ندهند از عرصه ی سیاسی آمریکا به طور کلی پاک شوند.

> انتقام سخت ترامپ از جمهوری خواهان!
«ترامپ انتقام شکست از بایدن را از جمهوری خواهان گرفت»، چگونه؟ او به مردم آمریکا نشان داد کسانی که ترامپ را بر سر کار آوردند، از او حمایت کردند، همه ی ویرانگری‌های داخلی و بین‌المللی او را دیدند و سکوت کردند نه به آمریکا که تنها به منافع خودشان می‌اندیشیدند و این یعنی؛ ترامپ جمهوری خواهان را برای مردم آمریکا، آن گونه که هستند تحلیل و تفسیر کرد. اگرچه دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا که بار دیگر اجازه توییت کردن یافته، با انتشار پیامی در شبکه توییتر حمله به ساختمان کنگره آمریکا توسط هوادارانش را محکوم کرد و قول داد، در ۲۰ ژانویه بی‌مشکل و منظم قدرت را تحویل دهد اما رخدادهای تلخ در روز سرنوشت ساز کنگره که آخرین امیدهای ترامپ را به یاس تبدیل کرد به این سادگی از اذهان آمریکایی‌ها زدوده نخواهد شد. حمله به کنگره به خواست ترامپ و درست زمانی انجام شد که مایک پنس، معاون ترامپ حاضر به پیروی از او و ابطال نتایج انتخابات نشد و روند بررسی آرای الکترال ادامه یافت، این شاید نقطه پایان ترامپیسم یا برعکس نقطه ی آغاز ترامپیست‌ها باشد آن هم ترامپیست‌هایی که به همه خواسته‌های رئیس جمهوری بازنده ی انتخابات سوم نوامبر2020 جامه ی عمل پوشاندند!
> همین امروز نه یک دقیقه بیشتر!
به دنبال حمله گروهی از هواداران ترامپ به کنگره، شماری از شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی برکناری او را خواستار شده‌اند. آنها می‌گویند رئیس جمهوری که به دموکراسی پایبند نیست نباید حتی یک روز بیشتر در کاخ سفید بماند. نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، گفت که برکناری ترامپ برای آمریکا«ضرورت تام» دارد. پلوسی مهاجمان به بنای کنگره (کاپیتول) را«تروریست» خواند و گفت ترامپ که هواداران خود را به«شورش مسلحانه» فراخوانده است، نباید رئیس جمهور باقی بماند. او از مایک پنس، معاون ترامپ، دعوت کرد که طبق قانون اساسی موقتا مقام رئیس جمهور را به عهده بگیرد. بنا به ماده ۲۵ اصلاحیه قانون اساسی چنانچه رئیس جمهور به هر دلیلی از انجام وظیفه«ناتوان» باشد، معاون او می‌تواند جای او را پر کند. از مقام‌های اجرایی پراهمیتی که به ترامپ اعتراض کردند، لری هوگن، فرماندار مریلند است که از رئیس جمهور خواست کاخ سفید را ترک کند. او گفت که مایک پنس، معاون رئیس جمهور، باید زمام امور را به دست بگیرد تا انتقال قدرت به جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، با نظم و آرامش انجام گیرد. رادیوی محلی مستقر در بالتیمور، از قول هگن، گفت: «تردیدی ندارم که اگر ترامپ استعفا دهد، برای آمریکا بهتر خواهد بود.»
با این که از مدت زمامداری ترامپ در کاخ سفید تنها 11 روز باقی‌مانده، افراد هرچه بیشتری می‌گویند که چنین فردی نباید در مقام رهبری کشور باشد.
حتی برخی از اعضای کابینه دونالد ترامپ و متحدان او در حزب جمهوری‌خواه به دنبال راه‌های قانونی برای برکناری رئیس جمهور هستند. تاکنون برخی از یاران و مشاوران ترامپ اعلام کرده‌اند که به همکاری با او پایان می‌دهند. از جمله اِلین چائو، وزیر راه و ترابری و همسر سناتور بانفوذ جمهوری‌خواه؛ میچ مک‌کانل. چاک شومر، سناتور ارشد از حزب دموکرات نیز از مایک پنس، معاون ترامپ، دعوت کرده که طبق قانون اساسی موقتا مقام رئیس جمهور را به عهده بگیرد. شومر در بیانیه‌ای گفت: «چنین رئیس جمهوری حتی یک روز بیشتر نباید در مقام خود باقی بماند.» شومر گزینه دیگر را استیضاح رئیس جمهور دانسته است. مجلس نمایندگان در دسامبر ۲۰۱۹ برای استیضاح ترامپ، به اتهام سوءاستفاده از قدرت، گام برداشت، اما در فوریه ۲۰۲۰ مجلس سنا که هنوز در قبضه جمهوری‌خواهان بود، از برکناری او جلوگیری کرد. برخی از نمایندگان به همه وزیران کابینه ترامپ توصیه کرده‌اند که از او کناره بگیرند و راه خود را از او جدا کنند. برخی از قانونگذاران جمهوری‌خواه نیز، مانند آدم کینزینجر خواستار آن هستند که ترامپ با استناد به ماده ۲۵ برکنار شود.
او در پیامی توییتری گفته است که ترامپ«رابطه خود را با واقعیت» از دست داده است.
> جمهوری خواهان راه سختی پیش رو دارند
دیاکو حسینی تحلیلگر مسائل سیاسی و کارشناس آمریکا می‌گوید: «افشای نوار صوتی ترامپ و افتضاحاتی که منجر به ورود معترضان به ساختمان کنگره شد به خودی خود کافی است تا جمهوری خواهان را در یک موقعیت حساس، شکننده و غیر قابل تحمل قرار دهد اما آن‌ها طی چهارسالی که جو بایدن بر مسند امور است قادر خواهند بود
به اصطلاح«آب رفته را به جوی بازگردانند اما باید پذیرفت که راه سختی در پیش روی آنان قرار دارد.»
این کارشناس سیاسی خاطرنشان می‌کند:«تلاش‌های صورت گرفته برای استیضاح یا بهره وری از الحاقیه ی 25 قانون اساسی آمریکا به نوعی تلاش برای زدودن نام ترامپ از سیاست آمریکا است تا برخی که تلاش می‌کنند او را برای 2024 به صحنه باز گردانند خیال شان راحت باشد که دیگر چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.»
حسینی اظهار می‌دارد:«مشکل اصلی جمهوری خواهان نداشتن چهره‌هایی است که بتواند برای ریاست جمهوری قدم به عرصه گذارد که همین مسئله شرایط را برای آن‌ها سخت‌تر نیز خواهد کرد.» وی تاکید می‌کند:«مدت زمان باقیمانده سپری خواهد شد اما تلاش‌ها برای کارهای تبلیغی و نمایشی در ابعاد رسانه‌ای همچنان در تیررس خبرگزاری خواهد بود.»
> کدام متمم، قانون اساسی آمریکا متمم ندارد!
علی بیگدلی استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی با حساس خواندن فضای حاکم بر رخدادهای آمریکا با رد استیضاح و استفاده از الحاقیه ی 25 قانون اساسی آمریکا تاکید می‌کند:«این که می‌گوید بر اساس«متمم» یک غلط رایج است چون قانون اساسی آمریکا هیچ متممی نداشته و فقط الحاقیه‌هایی دارد.»
این استاد دانشگاه اضافه می‌کند:«مسئله ی دیگری که این روزها در اخبار و تحلیل‌ها و تیتر برخی رسانه‌ها می‌بینیم بحث «ترامپیسم» است مسئله‌ای که جعلی و ساخته ی دست رسانه‌ها است زیرا معتقدم ترامپ یک لومپن بیسوادی بود که هرگز توان خلق یک مکتب سیاسی نداشته و طرفداران او ضمن برائت جستن از او به زودی و برای همیشه او را فراموش خواهند کرد.»
بیگدلی ضمن اشتباه خواندن مسیری که این روزهای انتهایی به وسیله ی ترامپ پیموده شد ادامه می‌دهد:«ترامپ فرصت‌های خود را یکی پس از دیگری از دست داد و تنها راه باقی مانده برای او بازگشتن به همان «بیزینس» است چون او در افکار عمومی یکی از منفورترین روسای جمهوری است که آمریکا به خود
دیده بوده است.»
> مردم آمریکا و جهان پیش از کنگره و قانون اساسی
ترامپ را استیضاح کرده اند!
استاد تاریخ دانشگاه حوادث منتهی به اشغال کنگره را در سه سطح بررسی کرده می‌گوید:« نخست سخنرانی تحریک آمیز ترامپ که تقریباً تیر خلاص به همه ی ممکن‌ها برای ادامه ی حیات سیاسی ترامپ شلیک کرد، دوم سابقه، روحیات و تفکرات جمهوری خواهان است که خود را مالکان اصلی آمریکا می‌دانند و همین مسئله نشان داد به سختی با شکست ترامپ به عنوان نماینده جمهوری خواه کنار خواهند آمد و سوم آینده ی سیاسی ترامپ جمهوری خواهان است که برای ترامپ هیچ گونه شانسی نمی‌توان قائل بود و جمهوری خواهان نیز برای سه یا حتی چهار دوره شانسی برای بازگشت به کاخ سفید نخواهند داشت.» بیگدلی با بی‌سابقه خواندن حوادث این روزهای آمریکا و اظهار تردید از فروپاشی کامل ساختارهای سیاسی در آمریکا از جمله این که:«در آمریکا منتظر گورباچف نباشید» می‌گوید:«اگرچه حوادث وحشتناکی در آمریکا به حیثیت بین‌المللی آمریکایی‌ها لطمه زد اما زیربنای دموکراسی در آمریکا به قدری محکم است که به این سادگی‌ها فروپاشی را به چشم نخواهد دید.» وی تاکید می‌کند:«این که تغییرات وسیعی را حتی در برخی قوانین شاهد خواهیم بود امری طبیعی است اما این که برخی سوار بر امواج احساسی از فروپاشی و اعلام استقلال ایالت‌ها و نظائر این مباحث مطرح می‌کنند یا به دنبال گرم‌تر کردن تنور رخدادها هستند یا استیلای کامل بر مسائل آمریکا ندارند اما نمی‌توان کتمان کرد که اصلاح وضع موجود وقت و هزینه ی بسیاری خواهد برد با این تاکید و توضیح که جمهوری خواهان اگر نتوانند به وخامت اوضاع چیره شوند به این زودی‌ها رنگ کاخ سفید را نیز نخواهند دید.»
> شاید 12 سال هیچ جمهوری خواهی رنگ کاخ سفید را نبیند!
این روزها و با اندکی فاصله از رخدادهای عجیب در واشنگتن باید گفت دموکرات‌ها برای سه دوره ی پیش رو خیال شان از باقی ماندن در کاخ سفید راحت خواهد بود؛ تا 2024 با جو بایدن و شاید از 2024 با روی کارآوردن نخستین رئیس جمهوری زن ـ کامالا هریس ـ
جمهوری خواهان و حسرت شان برای بازگشت به کاخ سفید را به پس از 2032 موکول کردند موضوعی که چندان دور از ذهن نیست.
> پنس براى برکنارى ترامپ اقدام نخواهد کرد
بر اساس گزارش «بیزنس اینسایدر»با وجود درخواست‌های فزاینده برای فعال کردن متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا و برکناری ترامپ از ریاست جمهوری، مایک پنس معاون رئیس جمهوری با این اقدام مخالف است. یک مقام جمهوری‌خواه نزدیک به پنس درباره احتمال فعال شدن متمم ۲۵ قانون اساسی گفت: این اتفاق نخواهد افتاد.
دو مشاور پنس هم گفته‌اند او حتی قصد ندارد در روند برکناری ترامپ بر اساس متمم ۲۵ مشارکت کند. بر اساس این متمم، معاون رئیس جمهوری و اکثریت کابینه دولت قادر خواهند بود رئیس جمهوری را فاقد صلاحیت تصدی قدرت اعلام کنند.
> موج استعفا در کاخ سفید
خبرهای بسیاری مبنی بر محکومیت حوادث منتهی به اشغال ساختمان کنگره و نیز استعفا از اطرافیان ترامپ به گوش می‌رسد: «رایان تالی» مشاور ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در امور روسیه به دنبال شورش حامیان ترامپ از سمت خود کناره‌گیری کرد. رویترز نوشت که انتظار می‌رود چند عضو ارشد دیگر شورای امنیت ملی آمریکا نیز استعفا کنند. الین چائو، وزیر حمل و نقل آمریکا نیز در اعتراض به آشوب هواداران ترامپ بیانیه‌اى منتشر کرد و نوشت نمى‌توانم از کنار این اتفاق که به راحتى قابل پیشگیرى بود، بگذرم. چائو همسر میچ مک‌کانل رهبر اکثریت سنا است. استیون ساند، رئیس پلیس آمریکا در پى افزایش انتقادها از برخورد ضعیف نیروهاى پلیس با آشوبگران و حتى در مواردى همراهى با آنان، از سمت خود کنار مى‌رود. نانسى پلوسى رییس مجلس نمایندگان آمریکا پیگیر کنار رفتن اوست. بتسى دیواس از دوستان ترامپ و وزیر آموزش آمریکا هم از آشوب و یورش طرفداران او به کنگره انتقاد کرد و از سمت خود استعفا داد.دیواس از معدود وزیرانى بود که در چهار سال دولت ترامپ تاکنون دوام آورده و برکنار نشده است. او در نامه‌ای به ترامپ نوشت: هیچ تردیدی نیست که لفاظی‌های شما بر این اوضاع اثر داشت. این نقطه عطفی برای من است.
روز وحشت در آمریکا
جلسه شمارش آرای الکترال در صحن کنگره آمریکا روز چهارشنبه به آشوب کشیده شد و طرفداران خشمگین «دونالد ترامپ» توانستند وارد ساختمان کنگره شوند.
پلیس و نیروهای حفاظتی کنگره آمریکا همزمان با جلسه نمایندگان دو مجلس کنگره برای تایید نتایج انتخابات، ناچار شدند ساختمان کنگره و محوطه اطراف آن را قرق کنند.
تصاویر ویدیویی که رسانه‌های آمریکا آن زمان مخابره کردند از حضور معترضان در داخل ساختمان کنگره و یکی از سالن‌های اصلی آن حکایت داشت.
همزمان با تشنج در اطراف کنگره آمریکا، شهردار واشنگتن دی‌سی، فرمان منع آمد و شد صادر کرد و رفت و آمدها در پایتخت آمریکا را از ساعت ۶ عصر روز چهارشنبه تا ساعت ۶ صبح پنجشنبه ممنوع کرد.
بنا به برخی گزارشها 4 نفر در جریان این حادثه کشته شدند.
پس از بروز این خشونت ها،دونالد ترامپ در پیام ویدئویی ضبط شده از هوادارانش خواست که به خانه بازگردند.این پیام پس از فشارهای فراوان به رئیس جمهور آمریکا منتشر شد.
یکی از اتفاقات عجیب روز چهارشنبه آتش بازی هواداران ترامپ بر روی پلکان ساختمان کنگره بود.
گفتنی است پس از ۴ ساعت، امنیت به این نهاد آمریکایی بازگشت.
دست کم ۱۳ نفر در جریان شورش در ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن دستگیر شدند.
پلوسی پس از ایجاد آرامش در اظهاراتی معنی دار گفت: «ما حالا به تاریخ پیوستیم و بخشی از این تصاویر شرم‌آور که دنیا مشاهده کرد.»
لازم به ذکر است اتفاقات چهارشنبه باعث واکنش بسیاری از مقامات آمریکایی از جمله بایدن شد.وی گفت: «این اتفاقات بازتاب‌دهنده واقعیت در آمریکا نیست‌.» او افزود: «این هرج و مرج توسط افراد معدودی افراطی رخ داده است. عقب بکشید و بگذارید دموکراسی پیش برود!»
جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری سابق امریکا نیز در واکنش به حمله هواداران دونالد ترامپ به کنگره ضمن اغتشاش و آشوب خواندن آن گفته برای حمایت از انتقال صلح آمیز قدرت که اصلی‌ترین رکن دموکراسی در قانون اساسی آمریکاست، شخصا در مراسم ادای سوگند جو بایدن که قرار است ۲۰ ژانویه در کنگره آمریکا برگزار شود، حضور خواهد یافت.
این درحالیست که ترامپ روز پنجشنبه در توئیتی خبر داد در جلسه ادای سوگند حضور پیدا نمی‌کند!