بلیط هواپیما

راه کاسبی با اصلاح‌طلبی تا اطلاع ثانوی بسته شده است!

اصلاح‌طلبان گرفتار یک دو قطبی هستند.این دو قطبی شکل گرفته قطعا تا شب انتخابات شدت بیشتری می‌گیرد.یک قطب معتقد است کاندیدای اجاره‌ای برای ریاست جمهوری هرگز! و قطب دیگر می‌گوید چاره‌ای جز اتخاذ چنین استراتژی و تکرار تجربه حسن روحانی وجود ندارد.
استدلال قطب نخست عطف به کارنامه حسن روحانی و حلقه اول اطرافیان‌اش است.آنان می‌گویند اصلاح‌طلبان «آش نخورده و دهان سوخته » هستند. یعنی انتفاعی از دولت روحانی در این 8سال نبرده‌اند اما باید پاسخگوی کارنامه پرغلط وی باشند.این قطب معتقد است کنارکشیدن عارف سال 92 اشتباه محض بود و باید اصلاح‌طلبان با تابلوی اصلاح‌طلبی تا پایان در قابت باقی می‌ماندند ولو اینکه شکست می‌خوردند.آنان معتقدند شکست شرف داشت به وضعیت فعلی!هرچند بعید نبود آن سال حسن روحانی عقب نشینی می‌کرد و عارف یگانه کاندیدای جریان اصلاحات و اعتدالیون بود و پیروز نیز می‌شد.پس از پیروزی نیز می‌شد دولتی تمام اصلاح‌طلب تشکیل داد و اکنون بدون عذاب وجدان در مورد کارنامه آن صحبت و دفاع کرد.
اما استدلال قطب دوم چیست؟در مورد این قطب ابتدا باید یک مسئله را روشن کرد.
و آن اینکه غالب افرادی که کماکان دم از کاندیدای اجاره‌ای می‌زنند و ابایی ندارند از اینکه باز هم از یک روحانی ثانی حمایت نمایند از جمله افرادی هستند که در این 8سال ذی نفع بودند.

سوء برداشت نشود.این ذی نفع بودن لزوما به معنای سوء استفاده نبوده بلکه بالاخره در این سال‌ها عده‌ای به آلاف و اولافی رسیدند و تمایل دارند این روند مستمر باشد.هر چند حساب آنانکه از اصلاح‌طلبی سوء استفاده کردند و کاسبی به راه انداختند، جداست.برخی با پراید وارد فلان وزارتخانه شدند وبا سانتافه خارج شدند و حتما دل شان نمی‌خواهد نان چرب وشیرین شان آجر شود.به هرحال این قطب حرف آخرش این است:وقتی شورای نگهبان اجازه نمی‌دهد یک کاندیدای تمام اصلاح‌طلب و پر رای از فیلترها عبور کند خودمان را خسته نکنیم و از همین الان برویم سراغ یک کاندیدای اجاره‌ای دیگر و چه کسی بهتر از علی لاریجانی! البته این جماعت
یک نکته را در نظر گرفته‌اند و می‌گویند برخلاف سال 92 این بار باید از کاندیدای اجاره‌ای تضمین جدی و واقعی گرفت.فی المثل باید از هم اکنون مشخص کند کابینه اش کیست؟!
بنده فی الحال در مقام قضاوت نیستم.باید صبر کرد تا فضای سیاسی کشور روشن‌تر شود.غبارها اجازه نمی‌دهد به درستی دید و نظر داد. ولی یک نکته از هم اکنون پیش روی ماست و به نوعی خرخره همه مان را گرفته و آن بی‌رغبتی جامعه است.مردم چه کاندیدای واقعی و چه اجاره‌ای باشد میلی برای حرکت ندارند.طبقه مهم خاکستری جامعه این روزهای سخت و دشوار را از چشم آنانی می‌بیند که گفتند فلان و بهمان می‌کنیم ولی کاری نکردند و وقتی هم مسجل شد ناتوان هستند میز و صندلی را محکم‌تر چسبیدند.باید به مردم حق داد.به هر حال سانتافه سواران جدید در جریان باشند راه کاسبی با اصلاح‌طلبی تا اطلاع ثانوی بسته شده است!
بلیط هواپیما