بررسی مجوزهای عبور از خط ویژه روی میز مجلس

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: همچنان در برخی شبکه‌های اجتماعی در حال دست به دست شدن است:«صدور مجوز تردد در خطوط ویژه در سطح شهر تهران برای نمایندگان مجلس». اما خبری که بدان استناد شده به 16 آذر ماه 1397 بازمی گردد که آن را خبرگزاری مهر با این تیتر:« علیرضابیگی به مهر خبر داد؛مجوز ویژه نمایندگان مجلس برای رفت و آمد در خطوط ویژه تهران» منتشر کرده است.
آن چه در آن خبر مهم می‌نماید، یک «اعتراض» است به یک مجوز «ویژه» که این روزها دوباره خبر ساز شده است. متن گفت و شنود احمد علیرضا بیگی با خبرگزاری مهر، در 16 آذرماه 1397 به این شرح است:« روز سه شنبه، نامه محرمانه از جانب معاونت اجرایی مجلس روی میز نمایندگان گذاشته شد و در آن نامه اعلام شد امکان بهره مندی نمایندگان از مجوز تردد در خطوط ویژه در سطح شهر تهران فراهم شده است لذا فرمی را تکمیل نمایند تا مجوزات لازم برای شخص نماینده صادر شود. نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این مجوز گفت: اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصل سوم بند ششم و اصل سوم بند نهم بر هرگونه استبداد و خودکامگی و رفع تبعیضات ناروا تاکید دارد. وی تاکید کرد: همچنین بر اساس اصل ۱۹ قانون اساسی مردم ایران از هر قوم و قبیله‌ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان، موجب امتیاز آنها نخواهد بود همچنین طبق اصل ۲۰ قانون اساسی همه افراد ملت اعم از زن و مرد به صورت یکسان در حمایت قانون قرار دارند. عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی ادامه داد: فلسفه ایجاد خطوط ویژه برای وسایل نقلیه عمومی جهت افزایش سرعت و سهولت حرکت این وسایل در راستای تشویق مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است. وی تاکید کرد: عبور از خطوط ویژه یعنی عبور از حقوق مردم. این استثنا فقط برای عبور
خودروهای امداد و نجات وجود دارد که دارای دستورالعمل خاص هستند و فقط خودروهای پلیس، آتش نشانی، آمبولانس‌هایی که دارای مصدوم باشد می‌توانند از این خطوط عبور کنند. این خودروها در مواقعی که ماموریت امداد و نجات ندارند نمی‌توانند از خطوط ویژه عبور و مرور کنند. علیرضابیگی گفت: شخصیت‌هایی که بر اساس مصوبات شورای امنیت کشور دارای اسکورت و حفاظت هستند به بهانه حفاظت و سرعت از خطوط ویژه استفاده کرده و چراغ راهنمایی برای عبور این شخصیت‌ها قرمز یا سبز می‌شود. وی اظهار داشت: خاطراتی از عبور و مرور رهبر انقلاب وجود دارد که نه تنها ایشان سبز کردن چراغ را به بهانه عبورشان منع کردند بلکه وقتی متوجه شدند چراغ به مدت طولانی برای عبور ایشان سبز نگه داشته شده و مردم در جهت دیگر عبور معطل شده‌اند دستور تنبیه فرد مسئول را دادند. وی ادامه داد: اینکه بسیاری از مشکلات مردم حل نمی‌شود و یا دیر حل می‌شود به خاطر این است که اساسا مسئولان متوجه این مشکلات نیستند؛ اگر قرار باشد مسئولان از تحمل ترافیک و تبعات مادی و روانی آن معاف شوند متوجه مشکلات مردم نمی‌شوند.»
> ماموریتی که به نماینده تبریز داده شد چیست؟!

احمدعلیرضا بیگی در گفتگویی بسیار خلاصه و کوتاه به آفتاب یزد می‌گوید:« خبری که این روزها در شبکه‌های مجازی در حال دست به دست شدن است، موضوع اعتراض بنده به یک مجوز بود که به مجلس دهم باز می‌گردد.»
این نماینده مجلس و عضو کمیسیون داخلی ادامه می‌دهد:«بعد از ماجراهای علی اصغر عنابستانی و حواشیِ به وجود آمده برای مجلس و نمایندگان، ریاست مجلس به بنده ماموریت دادند تا این موضوع با دقت و حساسیت بررسی شود و ما نیز نامه‌ای به رئیس پلیس تهران ارسال کرده‌ایم که:
ـ اولاً مجوز تردد به چه کسانی داده شده
ـ ثانیاً مستندات قانونی که بر اساس آن مجوز صادر شده چیست؟!»
بیگی خاطرنشان می‌کند:«اعتقاد داریم خطوط ویژه تعریف مشخصی دارد و ایجاد آن برای خودروهای امدادی است و اساساً هرگونه استفاده خارج از این تعریف، خلاف قانون است و پیشتر نیز در اعتراض خود تاکید کرده بودم که این گونه نگاه به خطوط ویژه با قوانین جاری و نیز برخی اصول قانون اساسی در تضاد کامل است.»
عضو کمیسیون داخلی مجلس اظهار داشت:« فعلا منتظر پاسخ رئیس پلیس تهران هستیم تا بر اساس پاسخ ارائه شده تصمیمات بعدی را اتخاذ کنیم.»
طی چند روز گذشته و در سایه ی حواشی به وجود آمده در فاجعه ی برخورد فیزیکی عنابستانی با سرباز ناجا، مجددا خبرهایی منتشر شده که مجلس نشینان به دنبال اخذ مجوز تردد از خطوط ویژه هستند موضوعی که گویا و علی الحساب صحت ندارد. به عنوان رسانه این موضوع را پیگیری خواهیم کرد تا در نهایت مشخص شود مجلس به دنبال شفاف‌سازی و برخورد با یک سوء استفاده ی آزاردهنده است یا در نهایت این خطوط ویژه، به صورت ویژه در اختیار نمایندگان قرار خواهد گرفت!؟