قاصدک 24

ایران اتهامات را تکذیب کرد شب مرموز و پرتنش در خلیج فارس

شب گذشته خلیج فارس شاهد حوادث مرموز و پرتنشی بود. براساس گزارش ها یک کشتی حمل قیر بنام «آسفالت پرینسس» در نزدیکی سواحل امارات ربوده شد. در همین حال گزارش هایی از ایجاد حادثه برای چهار کشتی دیگر منتشر شد.
به گزارش فرارو، شرکت "لوید لیست اینتلیجنس" تایید کرده که یک کشتی که با پرچم پاناما در خلیج عمان در حال حرکت بود ربوده شده است. این شرکت ادعا کرد که به خدمه دستور داده شده به سمت ایران حرکت کنند.
گفته می‌شد ۹ مرد مسلح وارد کشتی آسفالت پرینسس شده‌اند.
این شرکت خصوصی که به صنعت کشتیرانی خدمات می دهد در بیانیه ای گفت که این تانکر به نام "ام وی آسفالت پرینسس" به سوی تنگه هرمز در حرکت است.

با وجود این گزارش‌ها امروز سازمان امنیت تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد حادثه‌ای که «احتمالا» ربودن کشتی «ام وی آسفالت پرینسس» در نزدیکی سواحل امارات بود، به پایان رسید و حالا این کشتی در امنیت است و افرادی که وارد کشتی شده بودند، آن را ترک کرده‌اند.
هنوز جزییات بیشتری از ماجرا منتشر نشده است.
معلوم نیست چه کسی این کشتی را ربوده بود اما برخی رسانه‌های بین المللی انگشت اتهام را به سمت ایران گرفته اند.
از طرف دیگر چهار نفتکش به نام‌های گلدن بریلیانس، ابیس، جاگ پوجا و همچنین کوئین اماتا از طریق سامانه رهیابی خود اعلام کرده بودند که به دلیل مشکلی نامشخص کنترل خود بر سکان کشتی را از دست داده‌اند. هر چهار کشتی در زمان‌های تقریباً یکسان هشدار داده‌اند هدایت کشتی از فرمان آنها خارج است.
همزمان، خبر دیگری در خصوص مشکل هدایت یک کشتی دیگر به نام کامدنهو از سوی خبرگزاری آسوشیتدرپرس منتشر شده است.
این خبرگزاری گزارش داده ناوگان پنجم ارتش آمریکا که در منطقه حضور دارد به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این رابطه پاسخی نداده است.
با وجود اینکه رسانه‌های غربی ایران را به خاطر این حوادث متهم می کنند اما ایران این ادعاها را رد کرد.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، گزارش‌های حوادث شب گذشته در خلیج فارس را مشکوک خواند و نسبت به "هر گونه فضاسازی کاذب برای اغراض خاص سیاسی هشدار داد.”
در همین رابطه سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح کشورمان هم گفت: "اخبارضد و نقیض برخی رسانه‌های غربی صهیونیستی و سعودی مبنی برهرگونه ناامنی دریایی، ربایش کشتی و... در آب‌های منطقه نوعی عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی‌های جدید است.”
او افزود: «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ضمن کمک به تردد ایمن کشتی‌های تجاری، نسبت به هر نوع تحرکات مشکوک دارای اشراف کامل اطلاعاتی بوده و در آمادگی کامل هستند.»
شکارچی تاکید کرد: «نیروهای دریایی قدرتمند سپاه و ارتش ایران اسلامی در صورت ضرورت و درخواست شناورهای خارجی آماده هرگونه کمک‌رسانی و اعزام واحد‌های امدادی می‌باشند.»
سفارت ایران در لندن نیز در پی گزارش‌های منتشر شده در خصوص بروز حوادث امنیتی برای کشتی‌ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان در صفحه توییترش نوشت: "براساس ارتباطات مستقیم ما در منطقه خلیج فارس، تاکنون هیچ اطلاعاتی درباره حوادث جدید برای هیچ کشتی تجاری در منطقه تایید نشده است.”
سفارت ایران تاکید کرد: «گمراه کردن افکار عمومی در سراسر جهان برای دستاورد دیپلماتیک در نیویورک، بازی منصفانه‌ای نیست.»
درخواست از شورای امنیت علیه ایران
این اتفاقات در حالی رخ داده که هفته گذشته یک کشتی تجاری متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی در دریای عمان هدف حمله پهپادی قرار گرفت که طی آن دو شهروند رومانیایی و بریتانیایی کشته شدند.
آمریکا، بریتانیا و اسرائیل، ایران را مسئول آن حمله معرفی کردند. هم چنین نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل تهدید کرد که تل‌آویو به شیوه خود پاسخ آنچه او «اشتباه بزرگ ایران» خوانده بود را خواهد داد.
وزیر خارجه آمریکا می‌گوید «اقدام جمعی» علیه ایران صورت خواهد گرفت.
در جدیدترین اقدام در این رابطه سه کشور انگلیس، رومانی و لیبریا با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل مدعی شدند به احتمال زیاد ایران پشت حمله به کشتی مرسر ستریت قرار دارد.
نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل از شورای امنیت درخواست برگزاری جلسه فوری برای بررسی حمله به نفتکش این رژیم در دریای عمان شد.
سایر اخبار این روزنامه
طرح‌های فصلی کتاب در طول 6 سال برگزاری، چقدر موفق بودند؟ آخرین امید کتاب‌خوان‌ها ژوبین صفاری قوی سیاه خوشبختی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: رکوردهای پیاپی کرونا در کشور پرونده محاکمه عاملان انفجار به کجا رسید؟ ابهامات باقی مانده در یک سالگی انفجار بندر بیروت حسن روحانی چه تابوهایی را شکست؟ از مذاکره با آمریکا تا انتصاب سفیر زن بلوچ ایران اتهامات را تکذیب کرد شب مرموز و پرتنش در خلیج فارس وضعیت بازارهای مالی در دولت رئیسی بررسی شد اقتصاد در مسیر تازه؟ رئیسی در دیدار وزیر امور خارجه بوسنی و هرزگوین: سیاست اصولی ایران، دفاع از مظلومان جهان است سخنگوی وزارت امور خارجه: بر تعهد قوی خود به ثبات منطقه‌ای و امنیت دریانوردی تاکید می‌کنیم پیام سرلشکر باقری به ابراهیم رئیسی لاوروف: مسکو به دنبال یک سیاست خارجی مسالمت آمیز و مسئولانه است اهداف تل آویو، لندن و واشنگتن از سناریوی زدن نفتکش اسرائیلی مسکن مهمترین کالای سبد اقتصادی خانوار ایرانی