ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ بخش جدایی‌ناپذیر خاک ایران

شهروند آنلاین: هیأت جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد جزایر ایرانی ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ بخش جدایی‌ناپذیر خاک ایران بوده‌اند و هرگونه ادعای خلاف آن به‌طور قاطع رد می‌شود.

 متن کامل پاسخ هیأت جمهوری اسلامی ایران به اظهارات نماینده امارات در نشست عالی‌رتبه هفتاد و ششمین اجلاسیه مجمع عمومی سازمان ملل که توسط یکی از دیپلمات‌های ایران قرائت شد، بدین شرح است:

مایلم به ادعاهای بی‌اساس نماینده امارات متحده عربی علیه تمامیت ارضی کشورم در ارتباط با جزایر ایرانی ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ پاسخ دهم.
جمهوری اسلامی ایران موضع ثابت و اصولی خود را تکرار می‌کند که وجود چنین اختلافی بین ایران و امارات را به‌رسمیت نمی‌شناسد. این سه جزیره بخش جدایی‌ناپذیر خاک ایران بوده‌اند و هر گونه ادعای خلاف آن به‌طور قاطع رد می‌شود.
با این وجود و برای نشان دادن نهایت احترام خویش به اصل حسن همجواری، ایران همواره آمادگی خود را برای گفت‌وگوی دوجانبه با امارات با هدف از بین بردن هر گونه سوءتفاهمی که ممکن است از طرف امارات بر سر جزیره ابوموسی وجود داشته باشد، اعلام کرده است.

هیأت جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ مجدد به اظهارات نماینده امارات در نشست مجمع عمومی و به‌کارگیری نام مجعول خلیج‌فارس مجددا بر ضرورت به‌کارگیری نام درست خلیج‌فارس تذکر داد.
هیأت ایران پاسخ داد: «همچنین بایستی به نماینده امارات متحده عربی یادآوری شود که عبارت صحیح «خلیج‌فارس» از ۵۰۰ سال پیش از  میلاد مسیح  برای اشاره به پهنه آبی  واقع در بین شبه‌جزیره عربستان و فلات ایران به‌کار برده می‌شده  و  این نام آن تا ابد همین خواهد ماند.»