قاصدک 24

بازگشت به وین

سخنگوی وزارت امور خارجه: تاریخ و زمان را به‌زودی اعلام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم بازگشت به وین خبرگزاری آناتولی خبر داد : ‌ آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای‌‌ حدود 2 هفته آینده سخنگوی وزارت خارجه ایران تأکید کرد که ایران به‌زودی تاریخ دور جدید مذاکرات برجامی را اعلام می‌کند.
به گزارش ایلنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در مصاحبه‌ای با فرانس ۲۴ تأکید کرد که تهران آماده است به‌زودی مذاکرات خود را با قدرت‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران از سر بگیرد‌ اما وی هشدار داد که «جزئیات» و «مسائل» باید از قبل مورد بازنگری قرار گیرد. از نظر وی، بزرگ‌ترین مسئله حذف «۸۰۰ تحریم جدید یک‌جانبه و غیرقانونی» علیه ایران است که پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای در ماه می سال ۲۰۱۸ علیه ایران اعمال شد.
وی گفت: ما پس از روی‌کارآمدن دولت جدید دو فرایند بازبینی و بررسی گفت‌وگوهای قبلی را در داخل ایران آغاز کرده‌ایم. اولین فرایند بررسی کامل شد و به پایان رسید. بر همین اساس به این تصمیم رسیدیم که ما قطعا به گفت‌وگو‌ها با 1+4 در وین ادامه بدهیم و آن را اعلام کردیم. بنابراین پاسخ نخستین پروسه بازبینی مثبت بوده است. فرایند بازبینی دوم هنوز به پایان نرسیده است. ما سعی می‌کنیم تمام جزئیات مذاکرات وین را بررسی کنیم، شش دور مذاکرات در دولت قبلی در ایران انجام شده بود. سؤالاتی مطرح شده است، دولت جدید در تلاش است تا دریابد که کاستی‌ها و ویژگی‌های مذاکرات قبلی چیست. به‌زودی، نتیجه‌ای در مورد روند بازبینی حاصل می‌شود و سپس ما می‌توانیم تاریخ و زمان جدیدی را برای دور جدید مذاکرات تعیین کنیم. خطیب‌زاده اضافه کرد: مهم‌ترین موضوع، حذف همه تحریم‌های اعمال‌شده پس از خروج یک‌جانبه ترامپ از توافق هسته‌ای علیه ایران است. شما می‌دانید که ترامپ ۸۰۰ تحریم جدید یک‌جانبه و غیرقانونی علیه ایران اضافه کرده است که باید همه آنها برداشته شود. این موضعی است که ما از روز اول داشتیم و می‌خواهیم راهی را بیابیم که به‌طور مؤثر مطمئن شویم که آنها حذف خواهند شد.
وی گفت: این ایالات متحده است که می‌خواهد «بلیت» بازگشت به برجام را داشته باشد. صادقانه بگویم، دولت جدید ایالات متحده هیچ سیاستی در قبال ایران و هیچ رویکرد سیاسی در قبال ایران را تغییر نداده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه در واکنش به اظهارات نفتالی بنت مبنی بر زیرپاگذاشتن خط قرمزها توسط ایران گفت: فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز ایران حق ماست و در مقابل، ایران عضو ان‌پی‌تی است و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بر فعالیت‌های هسته‌ای آن نظارت می‌کند، همکاری می‌کند.