بلیط هواپیما

عشق های یک طرفه طارمی استارت متفاوت سرخابی و درخشش همیشگی جناب خان


چهره ها
ریشه‌های عشق‌های یک‌طرفه به «طارمی»!
به بهانه پربازدید‌شدن روایت مادر بازیکن تیم‌ملی فوتبال از زنگ‌زدن دخترها برای ابراز علاقه به پسرش، از واکنش اصولی به این عاشق‌ها گفتیم

فریبا البرز|‌  کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده
 واقعیت این است آن‌چه که از سلبریتی‌ها دیده می‌شود، یک شخصیت کامل و بی‌عیب و نقص است چه از لحاظ رفتاری و چه از لحاظ ظاهری؛ و این برای عده‌ای از افراد به خصوص نوجوانان بسیار جذاب و رویایی است. ویدئویی از صحبت‌های مادر «مهدی طارمی» مهاجم تیم‌ملی فوتبال کشورمان در فضای‌مجازی پربازدید شده که او می‌گوید: «یک دختر بود که سن و سال زیادی نداشت و از اطراف مشهد بود. مرتب زنگ می‌زد و اظهار لطف و محبت می‌کرد به مهدی. هرچه ما نصیحت اش می‌کردیم که به درس و زندگی‌ات برس...، تا این یک روز تقریبا ساعت 10 و نیم زنگ زد. به او گفتم مگر مدرسه نیستی؟ گفت چرا، از معلمم اجازه گرفتم و آمدم بیرون به شما زنگ بزنم. گفتم که دخترجان،  مگه مهدی این‌جاست، مهدی تهرانه. بعد یک دختر دیگر هم بود از روستاهای کرمانشاه که عاشق فوتبال مهدی بود و هنوز هم زنگ می‌زند... .» به همین بهانه، درباره ریشه‌های عشق به سلبریتی‌ها خواهیم گفت و این که اطرافیان باید در این مواقع، چه واکنشی در برابر این عاشق‌ها داشته باشند.
 
  مبتلایان به بیماری‌روانی «پارانویا»
عشق یک طرفه عشقی است که میل به معشوق به خصوص چهره‌های معروف و سرشناس مانند سلبریتی‌ها در آن امری ذهنی است یعنی عاشق در افکار و پیش فرض‌هایش باور دارد که معشوقش به او علاقه‌مند است یا اگر او را ببیند، عاشق او خواهد شد! روان‌شناسان این حالت را بیش از آن‌که نوعی عشق بنامند، آن را نوعی بیماری روانی به نام «پارانویا» می‌دانند. ممکن است این عشق‌های یک طرفه و تخیلی برای همه پیش بیاید و جای نگرانی ندارد. نگران شدن زمانی است که فرد غرق این عشق شده و منزوی شود.
  چرا تجربه چنین عشق‌هایی آسیب‌زاست؟
برخی افراد به امید این که روزی بتوانند به فرد مورد علاقه‌شان که از این علاقه بی‌خبر است برسند، روزگار می‌گذرانند اما این امیدهای واهی هیچ‌وقت به واقعیت بدل نمی‌شوند و تنها برای آنان چشمانی گریان و دلی پردرد به جا خواهد گذاشت. بنابراین عشقی که سرچشمه و منشأ آن احساسات و هیجانات پرشور است، آسیب‌زاست و نباید آن را بی‌خطر دید. از افسردگی تا اضطراب فردی که فقط به فرد مورد علاقه‌اش فکر می‌کند و می‌داند که تقریبا هیچ راهی برای وصال وجود ندارد تا مشکلاتی از قبیل کاهش عزت‌نفس، افسردگی و نوسانات سریع خلق‌و‌خو و حتی ممکن است عاقبتی چون بی‌تمایلی به ازدواج را در پی داشته باشد.
  چند توصیه به اطرافیان عاشقان سلبریتی‌ها
نوجوانانی که در خانواده‌هایی سرزنش‌گر و سرد بزرگ شده‌اند، بیشتر غرق چنین تخیل‌هایی می‌شوند چون از منظر آن‌ها، عشق به فلان خواننده یا بازیگر آن‌قدر کامل و بی‌عیب است که تمام کمبودها و نداشته‌های عاطفی‌شان را پوشش خواهد داد. توجه به فرزند، دادن عزت نفس و ارزشمندی به او، ابراز احساسات کلامی و دادن عشق، داشتن روابط گرم و صمیمانه، آموزش واقع‌بینی و ... بسیار کمک می‌کند تا نوجوان یا جوان ما از این علاقه‌های خیالی راحت‌تر عبور کند. واضح است که سرزنش و مسخره‌کردن در این مواقع، اصلا توصیه نمی‌شود. خانواده نقش پررنگی برای کمک می‌توانند ایفا کنند به شرطی که صمیمیت و نزدیکی با نوجوان خود داشته باشند. همچنین اجتناب از موقعیت‌هایی که فرد را به یاد سلبریتی مورد علاقه‌اش می‌اندازد، مهم است. بعد از همه این ها اگر همچنان فرد عاشق منزوی شده و ارتباطش با دنیای واقعی قطع شده بود، باید از مشاور کمک گرفت. 
 
 
 
 
نگاهی به قرعه استقلال و پرسپولیس در لیگ بیست و دوم
استارت سرخابی با اصفهانی ها
 
گروه ورزش/ با برگزاری مراسم قرعه کشی بیست و دومین دوره لیگ برتر، برنامه تیم های مدعی در این دوره از رقابت ها مشخص شد. طبق برنامه، لیگ شروع جذابی دارد و در هفته ابتدایی همه نگاه ها به ورزشگاه آزادی و جنگ پرتغالی های لیگ برتر خواهد بود. در صورتی که اسکوچیچ در برنامه آماده سازی تیم ملی تغییری ایجاد نکند ظرف امروز و فردا برنامه زمانی چهار هفته ابتدایی لیگ برتر از سوی سازمان لیگ اعلام خواهد شد. قرار است بازی ها از 21 مرداد آغاز شود و احتمالا استقلال به عنوان قهرمان لیگ برتر به همراه سپاهان برگزار کننده بازی افتتاحیه در فصل پیش رو خواهند بود. پرسپولیس هم در شروع لیگ بیست و دوم باید به مصاف ذوب آهن برود تا شروع سرخابی ها در این دوره از رقابت ها با تیم اصفهانی باشد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به قرعه تیم های مدعی در رقابت های فصل جدید لیگ برتر فوتبال کشور.
استقلال؛ نه سخت و نه آسان
استقلال فصل جدید لیگ برتر را در تقابل با سپاهان آغاز می‌کند و نیم فصل اول لیگ را با دیدار برابر تراکتور به سرانجام خواهد رساند. آبی‌های پایتخت که در لیگ بیستم در هفته پایانی باید به مصاف سپاهان می‌رفتند، حالا در لیگ بیست و دوم قرعه به نحوی پیش رفته که جدال دو تن از جدی‌ترین رقبای قهرمانی را در همان بدو کار شاهد خواهیم بود. پس از جدال با سپاهان، آبی‌ها در هفته‌های دوم و سوم به مصاف دو تیم تازه لیگ برتری شده ملوان و مس خواهند رفت. نفت مسجدسلیمان، پیکان و نساجی حریفان تیم ساپینتو تا هفته ششم خواهند بود. جدال دو قهرمان فصل قبل که باید بازی سوپرجام را نیز برگزار کنند، با حضور حمید مطهری روی نیمکت قائمشهری‌ها جذاب‌تر خواهد بود. استقلال بعد از آن، دو دیدار متوالی با دو قرعه سخت را پیش رو خواهد داشت. گل گهر در هفته هفتم و فولاد در هفته هشتم در انتظار آبی‌پوشان خواهند بود. ذوب آهن و آلومینیوم حریفان بعدی آبی‌ها هستند و در هفته قبل از دربی بزرگ پایتخت نیز استقلال به دیدار هوادار می‌رود و سپس با پرسپولیس روبه‌رو می‌شود. صنعت نفت و مس رفسنجان نیز رقبای بعدی مدافع عنوان قهرمانی هستند و بالاخره در هفته پایانی، تراکتور در انتظار دیدار با آبی‌های پایتخت است.
برنامه استقلال در لیگ بیست و دوم
هفته 1: استقلال - سپاهان
هفته 2: ملوان - استقلال
هفته 3: استقلال - مس کرمان
هفته 4: نفت مسجدسلیمان - استقلال
هفته 5: استقلال - پیکان
هفته 6: استقلال - نساجی
هفته 7: گل‌گهر - استقلال
هفته 8: استقلال - فولاد خوزستان
هفته 9: ذوب‌آهن - استقلال
هفته 10: استقلال - آلومینیوم اراک
هفته 11: هوادار - استقلال
هفته 12: استقلال - پرسپولیس
هفته 13: نفت آبادان - استقلال
هفته 14: استقلال - مس رفسنجان
هفته 15: تراکتور - استقلال
 
پرسپولیس؛ شروع سخت
پرسپولیس در هفته نخست، مهمان ذوب آهن است و  اولین میزبانی سرخ‌پوشان در هفته دوم، مقابل فولاد خواهد بود. جدال مقابل ذوب آهن و فولاد و بعد از آن بازی مقابل آلومینیوم در اراک به هیچ عنوان نمی تواند شروع آسانی برای یحیی و شاگردانش باشد. سرخ ها در هفته چهارم در خانه میزبان صنعت نفت آبادان هستند و بعد از آن هم باید به مصاف هوادار بروند تا بعد از یک شروع سخت، نفس راحتی بکشند. پرسپولیس سپس باید در گرمای خوزستان به مسجدسلیمان برود تا برابر شاگردان مهاجری قرار بگیرد. بعد از سه هفته نسبتا آسان باز هم روزهای سخت سرخ های پایتخت فرا خواهد رسید و بازی مقابل تراکتور، سپاهان و مس رفسنجان سه هفته سخت را برای یحیی و تیمش رقم خواهد زد. بازی بعدی پرسپولیس در هفته دهم نیز آسان نخواهد بود و این تیم باید در خانه ملوان به میدان برود. قبل از دربی در هفته دوازدهم، پرسپولیسی ها میزبان مس کرمان خواهند بود تا با یک بازی نسبتا آسان، خود را برای تقابل با استقلال آماده کنند. پیکان، گل گهر و نساجی هم بعد از دربی سه تیمی هستند که پرسپولیس تا پایان نیم فصل به مصاف آن ها خواهد رفت؛ رقبایی که یک پایان نه چندان سخت را برای یحیی و شاگردانش رقم
خواهند زد.
برنامه پرسپولیس در لیگ بیست و دوم
هفته ۱: ذوب آهن - پرسپولیس
هفته ۲: پرسپولیس - فولاد
هفته ۳: آلومینیوم - پرسپولیس
هفته ۴: پرسپولیس - نفت آبادان
هفته ۵: هوادار - پرسپولیس
هفته ۶: نفت مسجدسلیمان - پرسپولیس
هفته ۷: پرسپولیس - تراکتور
هفته ۸: سپاهان - پرسپولیس
هفته ۹: پرسپولیس - مس رفسنجان
هفته ۱۰: ملوان – پرسپولیس
هفته ۱۱: پرسپولیس - مس کرمان
هفته ۱۲: استقلال - پرسپولیس
هفته ۱۳: پرسپولیس - پیکان
هفته ۱۴: گل گهر - پرسپولیس
هفته ۱۵: پرسپولیس - نساجی
 
 
 
 
 
درخشش پُردوام «جناب خان»
چرا شخصیت عروسکی «خندوانه» همچنان در فصل هشتم این برنامه، دوست داشتنی بود و تکراری نشد؟
 مائده کاشیان  
 
سال 93، زمانی که شخصیت «جناب خان» در مجموعه عروسکی «کوچه مروارید» به کارگردانی سعید سالارزهی و در نمایش خانگی حضور داشت، بسیاری از مخاطبان از وجود چنین شخصیتی خبر نداشتند، چه برسد به این که کاراکتر محبوب آنان باشد اما این شخصیت از نمایش خانگی و «کوچه مروارید» به شبکه نسیم و «خندوانه» رسید و اوضاع به کل تغییر کرد. «جناب خان» به مرور جای خود را در این برنامه باز کرد و شهرت و محبوبیت فراوانی نصیب او شد. این شخصیت که حالا به ستاره «خندوانه» تبدیل شده، در طول این سال‌ها هرگز تکراری یا یکنواخت نشد و حتی بیشتر از قبل نزد مخاطبان محبوب است. نزدیک شدن به پایان «خندوانه 8» بهانه‌ای شد تا نگاهی به کیفیت حضور «جناب خان» در این فصل و علت محبوبیت او داشته باشیم. صحبت‌‌هایی به زبان طنز و کنایه شخصیت عروسکی است، بنابراین مخاطب توقع ندارد چنین شخصیتی مانند رامبد جوان صحبت‌های جدی مطرح کند یا انتقاد و گلایه‌اش را به صورت مستقیم با مخاطبان در میان بگذارد، بنابراین او طبق روال همیشگی خود، با زبان کنایه و شوخی به موضوعات پرسروصدای روز می‌پردازد و به این ترتیب مورد توجه مخاطب هم قرار می‌گیرد. به عنوان مثال تبلیغات لیلا حاتمی برای یک برند لوازم خانگی و ماجرای بیمه شدن معده یک بلاگر غذا از موضوعات پرحاشیه فضای مجازی بودند که سوژه «جناب خان» شد. وضعیت معیشت مردم و گرانی نیز معمولا موضوع انتقادها و شوخی‌های کنایه‌آمیز این شخصیت بوده است. حضور به اندازه حضور به اندازه «جناب خان» در «خندوانه» نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث شده این شخصیت جذابیت خود را از دست ندهد. هرچند که این کاراکتر در قسمت‌های اخیر «خندوانه» احتمالا به دلیل نزدیک بودن به پایان برنامه، حضور پررنگی در «خندوانه» داشته اما به طور کلی معمولا به اندازه و به موقع در برنامه حاضر شده است، به همین دلیل هرگز طنازی‌‌ها و شوخی‌های او برای مخاطبان عادی نشده است. گواه این موضوع نیز غیبت یک ماهه «جناب خان» به دلیل کسالت محمد بحرانی در برنامه است. او اواخر دی 1400 به مدت یک ماه در «خندوانه» دیده نشد. در طول این مدت مخاطبان بارها درباره علت این اتفاق سوالاتی را مطرح کردند و خواستار بازگشت او بودند. سرانجام بحرانی در پاسخ به واکنش‌ها توضیح داد که به علت التهاب در ناحیه گوش و حنجره خود، تحت درمان و مشغول استراحت بوده است. واکنش درست و به موقع «جناب خان» معمولا واکنش‌های درست و به جایی به موضوعات و اتفاقات مهم داشته و البته در این مورد از حد نگذشته است. خرداد امسال همزمان با حادثه متروپل و عزاداری مردم حضور این شخصیت در «خندوانه» کم رنگ شد و او پس از بازگشت به برنامه، از حضور روان شناس به عنوان مهمان در برنامه استفاده کرد. این شخصیت برخلاف معمول در برنامه شاد و پرجنب و جوش نبود و از روان شناس کمک خواست تا روحیه‌اش بهتر شود. «جناب خان» همچنین متناسب با شرایط، آواز جنوبی غمگینی را خواند و خطاب به مسئولان خواستار رسیدگی به پرونده متروپل و مشخص شدن مقصران این حادثه شد. معمولا کمتر پیش می‌آمد که این شخصیت صحبت‌هایی جدی مطرح کند اما با توجه به اهمیت موضوع و رویه متفاوت «جناب خان»، واکنش مناسب و به موقعی به این اتفاق داشت. ایده‌های جدید و متنوع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های «جناب خان» که باعث شده این شخصیت در دام تکرار نیفتد، طراحی ایده‌های جدید در رفتار، گفتار و حتی پوشش اوست. «جناب خان» در فصل هشتم «خندوانه»، علاوه بر تکیه کلام‌های همیشگی خود، اصطلاح بامزه و متفاوتی مانند «نائنگی میقولی» را به کار برد. بوسه‌های مداوم و سریع «جناب خان» روی شانه مهمان یا رامبد جوان نیز جزو نشانه‌های تازه ابراز محبت این شخصیت به آن‌هاست. هرچند که «جناب خان» معمولا یک لباس ثابت دارد اما پوشش او متناسب با موقعیت‌ها تغییر می‌کند. همین مسئله تنوع خوبی در ظاهرش به وجود می‌آورد و به بامزه‌تر شدن حضور در برنامه هم کمک می‌کند. به تازگی در یکی از قسمت‌های «خندوانه» که پیمان حسینی دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی مهمان برنامه بود، «جناب خان» با پوششی مناسب کنار دریا در برنامه ظاهر شد. او پنجم تیرماه در شبی که ابوالفضل پورعرب به «خندوانه» آمد نیز خودش را به عنوان یکی از گزینه‌های ایفای نقش «مهین» با بازی نیکی کریمی در فیلم «عروس» معرفی کرد و لباس عروس به تن داشت.