بلیط هواپیما

تشکر رژیم صهیونیستی از تروئیکای اروپا برای انتشار بیانیه ضدایرانی

بعد از انتشار بیانیه جدید تروئیکای اروپایی درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران، «یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم موقت صهیونیستی دیروز یکشنبه (۱۱ سپتامبر) در نشست هفتگی کابینه از موضع فرانسه، آلمان و انگلیس در قبال احیای توافق هسته‌ای با ایران قدردانی کرد.
به گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست»، وی گفت «از فرانسه، بریتانیا و آلمان برای موضع محکمشان در قبال این موضوع تشکر می‌کنم» و در ادامه مدعی شد: در ماه‌های اخیر ما گفت‌وگوی آرام و فشرده‌ای با آنها داشته‌ایم و به آنها اطلاعات به روز شده درباره فعالیت‌های ایران در سایت‌های هسته‌ای این کشور ارائه شد.
به گزارش یک خبرنگار صهیونیست، لاپید ضمن ادعای ارائه اطلاعات به کشورهای اروپایی طرف برجام درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفت: «تلاش‌های ما برای ممانعت از توافق ایران هنوز تمام نشده اما نشانه‌های دلگرم‌کننده وجود دارد.»
این جدیدترین سند همصدایی اسرائیل با آمریکا و اروپا در پرونده برجام است. مقامات آمریکایی بارها صراحتا اعلام کرده‌اند که در موضوع ایران و به ویژه در پرونده برجام با اسرائیل دارای هدف مشترک بوده و فقط در تاکتیک‌ها برای رسیدن به این هدف با یکدیگر اختلاف نظر و اختلاف سلیقه دارند.

طبق گزارش «العربیه»، لاپید در ادامه این ادعاها، به لفاظی علیه ایران پرداخت و گفت: «تلاش می‌کنیم مانع ایجاد پایگاه‌های تروریستی در منطقه به‌ویژه در سوریه توسط ایران شویم.»
سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) شنبه در بیانیه‌ای ادعاهای خود را درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران تکرار کردند. این سه کشور ادعا کردند: «هنگامی که در حال نزدیک‌تر شدن به یک توافق بودیم، ایران مسائل جداگانه‌ای را دوباره باز کرد که به تعهدات الزام‌آور قانونی تحت معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (NPT) و توافق پادمانی انجام شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مربوط است.»
در ادامه این بیانیه با تکرار تلاش‌ها برای‌انداختن توپ در زمین ایران، ادعا شده است: «درخواست اخیر ایران تردیدهایی جدی در قصد و تعهد ایران برای رسیدن به نتیجه موفقیت‌آمیز درباره برجام ایجاد کرده است. موضع ایران با تعهدات الزام‌آور قانونی در تناقض بوده و چشم‌انداز احیای برجام را تضعیف می‌کند.»
سه کشور اروپایی
گام در مسیر رژیم صهیونیستی گذاشته‌اند
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه غیرسازنده سه کشور اروپایی عضو برجام واکنش نشان داد. کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه غیرسازنده و خلاف حسن نیت سه کشور اروپایی در مورد مذاکرات رفع تحریم گفت: باعث تعجب و تأسف است که در شرایطی که تعاملات دیپلماتیک و تبادل پیام بین طرف‌های مذاکره و هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها برای نهایی کردن مذاکرات جریان دارد، سه کشور اروپایی در اقدامی انحرافی و به دور از رویکرد نتیجه‌بخش در مذاکرات، اقدام به صدور چنین بیانیه‌ای می‌کنند.
 وی با اشاره به حسن نیت و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق رفع تحریم و با یادآوری این موضوع که پیشرفت مذاکرات در بسیاری از مقاطع از جمله مقطع اخیر، نتیجه ابتکارات و ایده‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است، به طرف‌های اروپایی درباره تأثیرپذیری از فضا‌سازی‌ طرف‌های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و اکنون نیز با همه توان به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند، هشدار داد. 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: باعث تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده، گام در مسیر رژیم صهیونیستی مبنی بر شکست مذاکرات گذاشته‌اند و بدیهی است در صورت تداوم چنین رویکردی، باید مسئولیت نتایج آن را نیز بپذیرند.
ناصر کنعانی با یادآوری انفعال طرف‌های اروپایی در ماه‌های اخیر و همچنین اقدام نابجا و سیاسی این کشورها در پایه‌گذاری قطعنامه در شورای حکام آژانس، گفت:
به سه کشور اروپایی توصیه می‌شود به جای ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک، برای ارائه راه‌حل جهت پایان دادن به اختلاف نظرهای معدود باقی‌مانده نقش فعال‌تری ایفا کنند. 
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی به عنوان یک عضو مسئولیت‌پذیر معاهده منع اشاعه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر لزوم اجتناب از سیاسی‌کاری و طرح اتهامات بی‌پایه علیه کشورمان تأکید کرده و گفت: مایه تأسف است که کشورهای اروپایی از یک‌سو به حمایت تمام قد از رژیمی می‌پردازند که صدها کلاهک اتمی در اختیار داشته و به هیچ‌یک از سازوکارهای منع اشاعه بین‌المللی پایبند نیست و از سوی دیگر علیه برنامه هسته‌ای کاملا صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران که در معرض گسترده‌ترین بازرسی‌ها قرار داشته، به فضا‌سازی می‌پردازند.
«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی توئیتری به بیانیه سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس درباره ایران واکنش نشان داد. وی در این پیام توئیتری نوشت: «واقعا بسیار نابهنگام بود. دقیق در لحظه حساس گفت‌وگوهای وین و در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی».
لاپید عازم آلمان
برای گفت‌وگو درباره ایران
«یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم موقت صهیونیستی در سفری یک روزه، دیروز یکشنبه (۱۱ سپتامبر) به آلمان می‌رود.
به گزارش رسانه صهیونیستی «وای‌نت نیوز»، او قرار است با «اولاف شولتز» صدراعظم، «فرانک-والتر اشتانمایر» رئیس‌جمهور و «آنالنا بائربوک» وزیر خارجه آلمان درباره توافق احتمالی با ایران و نگرانی‌های فعلی رژیم صهیونیستی گفت‌وگو کند.
پنجشنبه (هشتم سپتامبر) هم دفتر یائیر لاپید نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد رئیس‌موساد در سفرش به واشنگتن با مقام‌های اطلاعاتی و مشاور امنیت ملی آمریکا دیدار و درباره ایران گفت‌وگو کرد. دو روز قبل از آن، «اسحاق هرتزوگ» رئیس‌رژیم موقت صهیونیستی در سخنرانی در پارلمان آلمان با تکرار لفاظی، خواستار اعمال تحریم‌های سخت علیه ایران شد.
مقام‌های رژیم صهیونیستی در ماه‌های گذشته لفاظی‌های خود علیه ایران را افزایش داده‌اند؛ با وجود این، حتی تحلیلگران صهیونیست نیز اذعان کرده‌اند که این رژیم در وضعیتی نیست که بتواند اقدامی برای تغییر دادن برتری راهبردی تهران انجام دهد.
کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند که ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است. ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح‌آمیز دارد. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای آن به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته، پیدا نکرده‌اند.
بررسی موضوع هسته‌ای ایران
در نشست آتی
آژانس انرژی اتمی
نشست ماه سپتامبر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز(دوشنبه) آغاز خواهد شد. انتظار می‌رود موضوعات محوری از این قرار باشند: انتقال مواد هسته‌ای تحت قرار (زیردریایی هسته‌ای) آمریکا-انگلیس- استرالیا، ایمنی هسته‌ای، امنیت و پادمان‌ها در اوکراین و نظارت و پادمان‌ها در ایران.
نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی امروز برگزار می‌شود که سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) روز شنبه در بیانیه‌ای ادعاهای خود را درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران تکرار کردند.
بلیط هواپیما