بلیط هواپیما

حکم بدوی پرونده زورگیر مسلح بزرگراه نیایش ابلاغ شد مهلت ۲۰ روزه برای فرجام‌خواهی

جلسه قرائت رای پرونده زورگیر مسلح اتوبان نیایش با حضور وکیل متهم و تعدادی از شهروندانی که توسط متهم مورد خفت‌گیری و زورگیری واقع شده بودند در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد و حکم پرونده از سوی قاضی صلواتی به صورت حضوری به متهم ابلاغ شد.
به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، پس از طی روال قانونی و برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده و اخذ دفاعیات متهم، صبح امروز «سه‌شنبه ۲۱ شهریور» حکم صادره به متهم ابلاغ شد.
قاضی ابوالقاسم صلواتی با اشاره به اتهامات متهم گفت: متهم امان حبیب اللهی فرزند عبدالله معروف به عماد با عنایت به گزارش ماموران فراجا، اقاریر صریح خود مبنی بر ۲۰ فقره سرقت به روش زورگیری، شکایت حداقل ۵۰ شاکی، فیلم زورگیری در سرقت مقرون به آزار در اتوبان نیایش و شهید چمران، مواجهه حضوری متهم با شکات، اظهارات شاهدان عینی، نظریه پزشکی قانونی دایر بر اینکه زمان ارتکاب جرم علایمی از اخلال بارز روانپزشکی که موجب فقدان قوه تمیز و کنترل اراده باشد احراز نشده است، به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح و مشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب به حکم اعدام محکوم شد.
قاضی صلواتی گفت: متهم در مورد مشارکت در سرقت‌های مقرون به آزار در روز و شب به تحمل ۲۰ سال حبس و در خصوص مشارکت در ۲۹ فقره سرقت گوشی تلفن همراه در روز و مشارکت در ۱۶ فقره سرقت گوشی تلفن همراه در شب به تحمل پنج سال حبس و در رابطه با همه سرقت‌ها و گرفتن اموال شکات به رد مال محکوم شد.

وی افزود: با توجه به اقدامات متهم که امنیت و آسایش و آرامش مردم و جامعه را به مخاطره انداخته است، محاربه وی برای دادگاه محرز شده و به استناد آیه شریفه ۳۳ سوره مائده و مواد ۲۷۹، ۲۸۱، ۲۸۲، ۷۰۹، ۷۱۰، ۷۱۳، ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و مواد ۶۵۲، ۶۵۷، ۶۶۷، ۷۲۳ از قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ حکم فوق صادر شده است.
قاضی صلواتی با بیان اینکه حکم صادره ظرف ۲۰ روز قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است، گفت: این حکم عبرتی است برای زورگیران، سارقان مسلح، اراذل و اوباش و کسانی که امنیت و آسایش مردم را به مخاطره می‌اندازند و این افراد بدانند که با برخورد قاطع و بدون اغماض و تعارف و بدون ارفاقات قانونی مواجه خواهند شد.
به گزارش ایرنا، وقوع یک فقره زورگیری و سرقت از یک زن در ترافیک بزرگراه نیایش و انتشار فیلمی از این سرقت در فضای مجازی، موجب شد تا موضوع رسیدگی در دستور کار تیمی از کارآگاهان اداره هجد‌هم پلیس آگاهی قرار گرفت.
رئیس پلیس آگاهی پایتخت ۲۷ مرداد سال جاری از دستگیری این سارق خبر داد و هفتم شهریور نیز علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که قرار مجرمیت و کیفرخواست سارق مسلح بزرگراه نیایش با اتهام «محاربه» صادر و این پرونده به دادگاه ارسال شده است.
دادگاه رسیدگی به اتهامات متهم پرونده خفت گیری اتوبان نیایش ۱۹ شهریور با حضور ۴۰ شاکی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزاری شد و علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران ۲۱ شهریور در شورای عالی قضایی از صدور حکم اعدام برای سارق بزرگراه نیایش خبر داد.