ایستاده بر «آرمان» امام و شهدا

ملاقات رهبر انقلاب با «آرمان» در روزی که به «تجدید میثاق با آرمان امام و شهدا» معروف است، خود حکایتی است. «آرمان علی‌وردی» شهید امنیت حاضر نشد به قیمت شکنجه کمتر، به رهبر خود توهین کند و به دست آشوبگران پس از شکنجه بسیار به شهادت رسید. اما همه شهدای انقلاب و جنگ همین‌گونه بودند و بر همین آرمان بودند. شهدای انقلاب و آنان که برای دفاع از مرز‌های کشور هشت سال جنگیدند، حاضر نبودند توهین به دین و آرمان‌ها و وطن خود را تحمل کنند. شاه، وهن دین بود. تسلط امریکا بر کشور، وهن دین و وطن‌پرستی بود. خیال باطل صدام برای تصرف ایران، وهن ایرانی بود. هر شهیدی که برای این آب و خاک جنگید، نخواست که ساکت باشد که سکوت خود را توهین به آرمان‌ها می‌دانست و نیز نخواست که توهین بشنود. همه شهدای ما «آرمان» بودند و «آرمان علی‌وردی» آن وجه مستتر در شخصیت آرمانخواهانه شهدا را برجسته کرد. رهبر معظم انقلاب به رسم همه ساله و در آستانه ایام‌الله دهه فجر و چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، صبح دیروز با حضور در حرم امام خمینی (ره) یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشتند.
حضور در مزار شهدای حادثه هفتم تیر و شهدای انفجار دفتر نخست‌وزیری در هشت شهریور سال ۱۳۶۰ و گرامیداشت یاد شهیدان بهشتی، رجایی و باهنر و یاران شهیدشان هم از برنامه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در همه این سال‌ها بوده است. امسال، اما رهبر معظم انقلاب علاوه بر حضور در مزار شهدای مدافع حرم، شهدای گمنام و مدافع سلامت، بر مزار شهید مدافع امنیت آرمان علی‌وردی حضور یافتند و با قرائت فاتحه یاد او را گرامی داشتند.
شهید آرمان علی‌وردی، طلبه دهه هشتادی حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی و بسیجی یگان امنیتی امام رضا (ع)، ساکن محله شهران تهران بود که در مأموریت‌های بسیج برای مقابله با ناآرامی‌ها و اغتشاشات حضور داشت. شهید علی‌وردی در اغتشاشات روز چهار‌شنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ در شهرک اکباتان، از سوی عده‌ای ربوده شد و بعد از بستن وی و ضرب‌وشتم شدید با ضربات متعدد چاقو، وی را کنار خیابان ر‌ها کردند و بعد از چند ساعت از سوی بسیجیان پیدا شد و پس از انتقال به بیمارستان به‌دلیل شدت خونریزی، ۶ آبان جان خود را از دست داد و به شهادت رسید. بعد‌ها کلیپی از قساوت اغتشاشگران علیه این شهید عزیز منتشر شد که در آن از او می‌خواهند به رهبر انقلاب توهین کند، اما او از آرمان خود کوتاه نیامد، بیشتر شکنجه شد و برای همیشه عزیز شد و شکنجه‌گران را ذلیل کرد.
رئیسی: دشمنان علیه انقلاب توطئه می‌کنند


دکتر سید ابراهیم رئیسی هم صبح دیروز در آستانه فرارسیدن ایام گرامیداشت چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، با حضور در حرم مطهر امام راحل، ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های امام و شهدای انقلاب اسلامی، فرارسیدن دهه فجر را به همه مردم ایران اسلامی تبریک گفت و یاد امام و شهدای انقلاب اسلامی را گرامی داشت. رئیس‌جمهور با بیان اینکه این نکته مهمی است که چگونه بعد از گذشت ۴۴ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، این میراث گرانقدر امام به‌رغم همه فتنه‌ها، توطئه‌ها و نقشه‌های دشمن و دشمنی‌ها ماندگار شده و جلوه‌های بیشتری هم در دنیا پیدا کرده است، گفت: ماندگاری انقلاب اسلامی ریشه در اخلاص امام و حقانیت این پیام و سخن و دعوت دارد. رئیسی وفاداری جانانه و دلدادگی مردم را دلیل دیگر ماندگاری انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: دلیل روشن این دلدادگی شهدایی پرشمار هستند که با فاصله‌ای کم از مرقد مطهر امام راحل آرمیده‌اند و جانشان را برای حفاظت و حراست از این انقلاب و تحول بزرگ فدا کردند.
راه مصون‌سازی جوانان، آشنایی با شخصیت امام است
رئیسی راه مصون‌سازی جوان‌های امروز را آشنایی با شخصیت امام (ره) و ابعاد انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: همه اهل فرهنگ، سخن و قلم بدانند که یکی از راه‌های مصون‌سازی جامعه در جهاد تبیین، به‌ویژه جوان‌های امروز که امام (ره) و دوران جنگ را ندیدند، معرفی شخصیت امام (ره) و ابعاد انقلاب اسلامی است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه این کار باید هنرمندانه و با زبان امروز و استفاده از تکنیک‌های روز انجام شود، اضافه کرد: امروز بیش از هر زمانی نیاز به این داریم که جامعه و به‌ویژه جوان‌ها، سلوک و سیره، هدف و آرمان امام (ره) را بشناسند. دلیل اینکه رهبری معظم انقلاب اسلامی پس از رحلت امام راحل، هر ساله به زیارت مرقد نورانی امام (ره) می‌آیند، این است که می‌خواهند ما را متوجه به این کنند که امروز باید به امام، شخصیت و راه و سلوک و سیره امام (ره) توجه کنیم.
رئیسی با اشاره به اینکه دشمن می‌خواست با تحمیل جنگ هشت ساله، توطئه‌ها و نقش‌آفرینی‌های منافقین و فتنه‌انگیزی‌هایی که همچنان ادامه دارد، مانع تحقق نگاه نوین امام راحل شود، افزود: دشمن به دنبال این است تا انقلابی که دوره تشکیل، تثبیت و توسعه خود را طی کرده، نتواند آثارش را عرضه کند، ولی در این جنگ اراده‌ها، خداوند تفضل کرد تا یاران امام (ره) با تلاش و مجاهدت و اهدای خون پاک خود این آرمان‌ها را به جامعه اسلامی و جامعه بشری معرفی کنند.
دکتر رئیسی با تأکید بر اینکه دولت مردمی بیش از هر زمان دیگر خودش را متعهد به توجه به خواسته‌های مردم می‌داند، اضافه کرد: دولت مردمی نسبت به شکل دادن جامعه‌ای مبتنی بر اخلاق، معنویت و عدالت بر اساس آرمان‌های امام راحل، تمام تلاش خود را در عرصه‌های مختلف به کار گرفته است و در این مسیر با امام راحل و آرمان‌های بلند او میثاق بسته است.