خط و نشان اتمی تهران برای غرب


گروه سیاسی: در حالی‌که غربی‌ها بر افزایش فشارها بر ایران اصرار می‌ورند تا در خیال خود برنامه هسته‌ای کشورمان را با توقف مواجه کنند، رئیس سازمان انرژی اتمی، از قصد تهران برای صادر کردن محصولات هسته‌ای خبر داد.
به گزارش تجارت، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه به دنبال صادرات محصولات و فناوری هسته‌ای به کشورهای دیگر هستیم، گفت: امکان صادرات محصولات هسته‌ای تولید شده با توتن متخصصان داخلی وجود دارد.
محمد اسلامی در حاشیه بیست و نهمین کنفرانس هسته‌ای کشور که در سالن همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: بیست و نهمین کنفرانس هسته‌ای کشور جاذبه حضور برای تمامی فعالان در حوزه هسته‌ای و دانشجویان دارد.
وی افزود: اهداف و برنامه‌هایی در صنعت هسته‌ای پی‌ریزی شده و تنظیماتی در این حوزه شکل گرفته است و باید فعالیت دانشگاه‌ها در حوزه فناوری هسته‌ای با سازمان انرژی اتمی همگرا باشد تا شاهد توسعه منابع در حوزه هسته‌ای و خلق فناوری در این حوزه باشیم.رئیس سازمان انرژی اتمی، در ادامه به دستاوردهای هسته‌ای در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: پودر منعقد کننده خون که در جراحی‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک محصول تحریمی بوده است، امسال تولید و مورد استفاده قرار گرفته و گواهی سازمان غذا و دارو را دریافت کرده است و امکان صادرات این محصول هم اینک وجود دارد.
اسلامی عنوان کرد: در حوزه پلاسما تصفیه شیرابه‌ها یک معضل بزرگ در کشور بود که با انعقاد تفاهم نامه سه جانبه هم اکنون این آمادگی وجود دارد که از این محصول فناورانه رونمایی شود وبتوانیم در فضای اجرایی آن را راه اندازی کنیم.
وی افزود: ثروت بالا و فرصت تحقیقاتی و فعالیت‌های پژوهشی در کشور توسعه یافته است و هم اکنون شاهد صادرات رادیوداروها و صادرات تجهیزات هسته‌ای در کشور هستیم. رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: برای نخستین بار امسال در سه نمایشگاه بین‌المللی در حوزه فناوری هسته‌ای شرکت کرده‌ایم و تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم محصولات فناورانه در حوزه هسته‌ای را علاوه بر تامین نیاز داخل بتوانیم به کشورهای دیگر صادر کنیم.
همچنین، معاون سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این کنفرانس گفت: یکی از اهدافی که در بیست و نهمین دوره کنفرانس هسته‌ای می‌توان مشاهده کرد؛ بحث سیاست جمهوری اسلامی در حوزه فناوری هسته‌ای است که به «فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه؛ سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس» معتقد است. جواد کریمی ثابت درباره بیست و نهمین دوره کنفرانس هسته‌ای توضیح داد: در این دوره شاهد نشست و گردهمایی اساتید و دانشجویان صنعت هسته‌ای در ۱۰ محور تخصصی هستیم که در این گردهمایی آخرین دستاوردهای خود را در محورهای مختلف به اشتراک خواهند گذاشت؛ در این دوره بیش از ۳۵۰ مقاله برای کمیته‌های تخصصی ارسال شد که پس از بررسی‌های صورت گرفته؛ ۲۷۰ مقاله پذیرفته شد.
دبیر علمی بیست و نهمین دوره کنفرانس هسته ای ایران تصریح کرد: این کنفرانس یک روزه بوده و به صورت موازی در نشست‌های تخصصی در حال برگزاری است. رییس مرکز ملی نظام کیفیت و استانداردهای اتمی ایران با اشاره به اهداف برگزاری این دوره از کنفرانس «هسته‌ای ایران» خاطرنشان کرد: اشتراک گذاری تجربیات و آخرین دستاوردهایی که در مجموعه‌های هسته‌ای کار می شود از جمله اهدافی است که در این دوره از برگزاری کنفرانس دنبال می‌شود.
کریمی‌ثابت ادامه داد: از جمله اهداف دیگری که می‌توان از برگزاری این کنفرانس متصور بود؛ دنبال کردن بحث فناوری هسته‌ای در کشور و به شکل پایدار است. همچنین دیگر پیام و هدفی که در این کنفرانس می‌توان مشاهده کرد به بحث سیاست جمهوری اسلامی در حوزه فناوری هسته‌ای بر می‌گردد که به «فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه؛ سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس» معتقد است.
رییس انجمن هسته‌ای ایران درباره پیشرفت‌های ایران در این صنعت و همچنین دستاوردهایی که در حوزه هسته‌ای از جمله غنی‌سازی به‌دست آمده است، گفت: مباحث مربوط به انجمن هسته‌ای ایران به حوزه دستاوردهای علمی بر می‌گردد و بحث غنی‌سازی را دیگر مجموعه‌ها در سازمان انرژی اتمی دنبال می‌کنند. کریمی‌ثابت تاکید کرد: بیشترین مواردی که در این کنفرانس کاملا مشهود است به بحث کاربردهای فناوری هسته‌ای بر می‌گردد؛ در بحث استفاده از رادیوداروها، ایزوتوپ‌های پایدار که نشان‌دار شده‌اند، کاربرد پرتوها و دیگر موارد که مردم ما شاید با آن آشنا و مأنوس نباشند، به همین خاطر در این کنفرانس تمرکز روی کاربردهای فناوری هسته‌ای است. همزمان با بیان دستاوردهای هسته‌ای اخیر ایران توسط مسئولا مربوطه، ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس و اثبات نشده مقامات واشنگتن در گذشته مبنی بر اینکه ایران به دنبال دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای بوده است، گفت که از نظر او ایران قصد بازگشت به این برنامه‌های خود را ندارد.
وی با تکرار این ادعاها اظهار داشت: ما بر این باوریم که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر تصمیمی برای بازگشت به برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ندارد، برنامه‌ای که ما معتقدیم در سال 2003 متوقف شده است. مقامات آمریکا و غرب پیش از این بارها ادعاهایی را علیه ماهیت برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرده‌اند، درحالی‌که این ادعاهای واهی آنها هرگز به اثبات نرسید و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز هیچ‌گاه شواهدی دال بر وجود انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان به دست نیاورد. مقامات ایران نیز به‌طور مکرر این ادعاها را رد کرده و تاکید دارند که سلاح هسته‌ای هیچ جایی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران ندارد. این مقام آمریکایی همچنین گفت: اما موضوع این است که برنامه هسته‌ای ایران در دو بخش، یعنی غنی‌سازی اورانیوم پیشرفت بسیار زیادی داشته است و اگر آنها تصمیم به غنی‌سازی ۹۰ درصدی بگیرند تنها چند هفته زمان نیاز خواهند داشت.
وی افزود: ‌علاوه‌براین، در زمینه سیستم‌های موشکی و توانایی حمل کلاهک هسته‌ای در صورتی که به آن دست پیدا کنند، آنها (ایران) پیشرفت قابل توجهی داشته است. با این حال، ما شواهدی در اختیار نداریم که نشان دهد ایران تصمیم برای برنامه هسته‌ای تسلیحاتی داشته باشد. رییس سیا خاطر نشان کرد: اما ابعاد دیگر این چالش در حال پیشرفت سریع هستند.