افزایش تولید نفت ایران فراتر از انتظارات بود

به گزارش ایرنا، صندوق بین‌المللی پول در گزارش‌های دوره‌ای که از برآورد شاخص‌های کلان اقتصادی کشورهای جهان منتشر می‌کند، اخیرا رشد اقتصادی ایران را نسبت به پیش‌بینی‌های خود افزایش قابل توجهی داده است.
بر اساس برآورد جدید این نهاد بین‌المللی، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ با افزایش قابل توجه نسبت به سال قبل از آن، به پنج و چهار دهم درصد رسیده است. این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول پیش از این برآورد کرده بود که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ به سه درصد خواهد رسید.
صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۴ را نسبت به گزارش سه ماه پیش خود افزایش داده و به سه و هفت دهم درصد رسانده است. در گزارش ماه اکتبر ۲۰۲۳ این سازمان رشد دو و نیم درصدی برای اقتصاد ایران طی سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی شده بود.
صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که درباره وضعیت اقتصادی کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا منتشر کرده به موضوع افزایش رشد اقتصادی ایران نسبت به پیش‌بینی‌ها اشاره و دلیل آن را افزایش بیش از انتظار تولید نفت ایران عنوان کرده است.


بر اساس داده‌های صندوق بین‌المللی پول، تولید نفت ایران در سال جدید میلادی از دو میلیون و 700 هزار بشکه در روز عبور کرده که 700 هزار بشکه بیشتر از سال 2020 (دولت گذشته) است.
رشد پنج و چهار درصدی اقتصاد ایران در سال میلادی گذشته در حالی است که رشد اقتصادی دنیا در این سال نسبت به سال قبل کاهش یافته و به سه و یک دهم درصد رسیده است. متوسط رشد اقتصادهای توسعه یافته در این سال تنها یک و شش دهم درصد بوده است. در سال ۲۰۲۲ متوسط رشد این اقتصادها دو و شش دهم درصد اعلام شده بود.
کشورهای در حال توسعه نیز به طور متوسط رشد چهار و یک دهم درصدی در سال ۲۰۲۳ داشته‌اند که بر این اساس اقتصاد ایران بیشتر از متوسط اقتصادهای همردیف با خود رشد کرده است.