همدستی آمریکا در نسل‌کشی اسرائیل

وزیر امور خارجه کشورمان، پیش از ظهر دیروز، به وقت محلی، در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، گفت: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای باورها و ارزش‌های ملی و اسلامی، در پایبندی و احترام به حقوق بشر و کرامت انسانی ثابت‌قدم است.
شرم‌آورترین بحران اخلاقی و انسانی جهان در غزه
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا از ژنو، حسین امیرعبداللهیان افزود: متأسفانه تحقق اهداف متعالی حقوق بشر در عرصه بین‌المللی با چند چالش‌ مهم مواجه است که فوری‌ترین آن «انسان‌کشی» نظام‌مند و گسترده توسط تنها رژیم آپارتاید جهان یعنی رژیم اشغالگر و ستیزه‌جوی اسرائیل است.
امیرعبداللهیان ادامه داد: در واقع باید بپذیریم که جهان با شرم‌آورترین بحران اخلاقی و انسانی روبه‌رو است که البته نتیجه ۸۰ سال حمایت همه‌جانبه و اغماض نسبت به اشغالگری استعمارگرانه و نقض مستمر و مهلک حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین است.اجازه ندهیم نسل‌کشی به یک روال عادی تبدیل شود
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه تنها در ۱۴۰ روز گذشته بیش از یکصدهزار «انسان» در غزه و کرانه باختری ذبح، مجروح یا زیر آوار مدفون شده‌اند، و زندگان نیز در معرض مرگ قریب‌الوقوع ناشی از گرسنگی و بیماری‌های عفونی هستند، گفت: بیاید امروز در این نشست مهم تأکید کنیم و اجازه ندهیم نسل‌کشی و ارتکاب جنایات شنیع به یک روال و رسم عادی تبدیل شود. در این راستا، توجه شما را به گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر فلسطین اشغالی جلب می‌کنم که گویای عمق و حجم جنایات و نقض فاحش حقوق انسانی در غزه و کرانه باختری است.
همدستی آمریکا در نسل‌کشی اسرائیل
وی یادآوری کرد: امروز جهان شاهد حمایت همه‌جانبه ایالات متحده آمریکا و برخی متحدین آن از رژیم صهیونیستی است، حمایتی که «همدستی» واقعی در نسل‌کشی محسوب می‌شود. شورای حقوق بشر سازمان ملل به‌عنوان عالی‌ترین تجلی اعلامیه جهانی حقوق بشری می‌بایست رژیم صهیونیستی و حامیان آن را در قبال جنایات ضد‌بشری خود پاسخگو کند.
ضرورت محاکمه عاملان و مباشران جنایات رژیم صهیونیستی
امیرعبداللهیان با تأکید بر اینکه بی‌تردید بی‌کیفر ماندن سرکردگان اسرائیل طی ۸ دهه گذشته، عامل اصلی استمرار و تشدید اشغالگری و آدم‌کشی از سوی این رژیم بوده است، گفت: تأکید می‌کنم محاکمه و مجازات عاملان و آمران و مباشران شدیدترین جنایات بین‌المللی ارتکاب‌یافته علیه فلسطینیان باید به‌صورت جدی در دستورکار نهادهای بین‌المللی ذیصلاح، خصوصا دیوان بین‌المللی کیفری، قرار گیرد.
جنایت علیه زنان و کودکان؛ لکه ننگ کارنامه حقوق بشر جهانی
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: یکی از بزرگ‌ترین معماهای عصر کنونی، افزایش جهانی صداهای دغدغه‌مند نسبت به ارزش، کرامت و حقوق زنان از یک سو و تشدید گسترده تبعیض‌ها، پایمال شدن جایگاه و منزلت زنان و نادیده انگاشتن واقعیت وجودی منحصر‌به‌فرد آنان هم در نقش‌آفرینی در عرصه خانواده و هم در فعالیت‌های عادلانه اجتماعی است.
 وی با بیان اینکه باید با صدای بلند بگویم که کارنامه جهانی حقوق بشر به‌خاطر اینکه امروز تعداد زنان به‌شهادت‌رسیده در غزه به هزاران تن رسیده و این کشتار بی‌شرمانه علیه زنان و کودکان همچنان در قالب نسل‌کشی ادامه دارد، لکه‌دار و بلکه سیاه شده است، یادآوری کرد: اعاده جایگاه حقوق بشر در جهان مستلزم این است که اجازه ندهیم رژیم اشغالگر با ادامه حملات هوایی، دریایی و زمینی و به قحطی کشاندن غزه، همچنان به نسل‌کشی فلسطینیان ادامه دهد.
برخورد دوگانه محافل حقوق بشری در اعتراضات ایران و جنایات اسرائیل
امیرعبداللهیان گفت: فراموش نمی‌کنیم سال گذشته به بهانه فوت غم‌انگیز یک دختر عزیز ایرانی که همه ما را در ایران متأثر ساخت، در این مکان چه فریادها بلند شد و کمیته‌ای موسوم به حقیقت‌یاب شکل گرفت، اما امروز در مواجه با کشتار هزاران زن و کودک بی‌گناه در غزه، هیچ تحرک جدی در سطح سازمان ملل صورت نمی‌گیرد.
 وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه لازم است این نکته را مجددا تکرار کنم که ایجاد سازوکارهای تحمیلی علیه کشور من به بهانه‌هایی همچون حقیقت‌یابی، در شرایطی که چنین سازوکارهایی در جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارد، هیچ مبنای منطقی و مشروعیت حقوقی بین‌المللی ندارد و صرفا دستاویزی برای سوءاستفاده ابزاری از حقوق بشر برای اعمال فشار سیاسی محسوب می‌شود، گفت: پدیده شوم و خطرناک تروریسم و افراط‌گرایی همچنان قربانی می‌گیرد.
مبارزه جمهوری اسلامی با تروریسم و تناقض غرب در این باره
جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری که در خط مقدم مبارزه با گروه‌های ترویستی بوده و شهدای زیادی در این راه داده است، همواره بر ضرورت عزم جدی جامعه جهانی و همکاری کشورها و نهادهای بین‌المللی برای مبارزه قاطع و مؤثر با تروریسم به‌عنوان یک تهدید فراگیر جهانی تأکید دارد. محو تروریسم بیش از همه مستلزم توقف استفاده ابزاری برخی قدرت‌ها ازجمله آمریکا از ترویسم است. با کمال تأسف، برخی کشورهای غربی همچنان به میزبانی از عناصر تروریستی ادامه می‌دهند و این نمونه دیگری از تناقض و ریاکاری در شعار حمایت ازحقوق بشر به شمار می‌آید.
نقد اسلام‌هراسی مغرضانه غرب
وی افزود: اسلام‌هراسی که عمدتاً معلول گفتمان‌های نژادپرستانه در برخی محافل و مراجع سیاسی و گفتمانی غرب است، به روش‌های متعدد ادامه دارد. نتیجه این افراط‌گرایی افزایش تبعیض، خشونت مبتنی بر مذهب در نقاط مختلف جهان به‌ویژه علیه افراد و جوامع مسلمان است. امیرعبداللهیان گفت: اسلام دین رحمت و انسانیت است و این چالش، نیاز به رسیدگی مستمر در شورای حقوق بشر دارد. باید به ارزش‌ها و باورهای ملی، فرهنگی و دینی ملت‌ها احترام گذاشته شود و از تحمیل نسخه واحد و ازپیش‌نوشته‌شده، اجتناب گردد.
حمله به سیاست تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی غرب
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اقدامات یکجانبه قهرآمیز به‌طور نظام‌مند حقوق بنیادین بشر را در کشورهای تحت تحریم، نقض می‌کند و آسیب جدی به مردم وارد می‌آورند، عنوان کرد: اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ملت‌ها، عملی غیرقانونی و معادل با جنایت علیه بشریت است. سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر تعامل و گفت‌وگو است. جمهوری اسلامی ایران تعهد تزلزل‌ناپذیر خود را به سیاست همکاری و تعامل، به‌عنوان محور کلیدی در سیاست خارجی خود، به‌ویژه در حوزه حقوق بشر، اعلام می‌دارد و از ظرفیت‌های ملی خود برای حفظ و ارتقای حقوق بشر براساس ارزش دینی و قانون اساسی و تعهدات قانونی خود استفاده می‌کند و در این مسیر از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.