فضای مثبت در روابط تهران و ریاض


گروه سیاسی: نشست سخنگوی وزارت خارجه دیروز (دوشنبه) در ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (ایران اکسپو ۲۰۲۴) برگزار شد. ناصر کنعانی در این نشست که در سالن خلیج فارس تالار ایران در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، فرا رسیدن روز خلیج فارس را گرامی داشت. سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ابتدای نشست خود فرارسیدن روز معلم را تبریک و یاد شهید مطهری را گرامی داشت.
به گزارش «تجارت»، وی با اشاره به برگزاری ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران« اکسپو ۲۰۲۴ » با حضور بازرگانان از کشورهای مختلف در تهران گفت: این نشان می‌دهد که ایران در کنار عزم سیاسی برای گسترش ارتباطات به توسعه پایدار اقتصادی و تقویت مناسبات سازنده با کشورهای مختلف در این حوزه توجه جدی دارد. کنعانی با بیان این که کلید برگزاری این نمایشگاه از هفت ماه پیش با همکاری نزدیک وزارت خانه‌های صمت و خارجه و همچنین سازمان توسعه و تجارت زده شد، اظهار کرد: مقامات عالی بیش از ۲۴ کشور در این نمایشگاه حضور دارند .

ایران و عربستان در کنار گسترش همکاری‌های سیاسی به گسترش همکاری های اقتصادی نیز توجه دارند
کنعانی در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان این که ایران و عربستان در کنار گسترش همکاری‌های سیاسی به گسترش همکاری های اقتصادی بین دو کشور نیز توجه دارند ، گفت: در حال حاضر ۲ هیات دولتی جمهوری اسلامی ایران در دو سطح و به دو منظور در ریاض به سر می‌برند . هیاتی به ریاست آقای خاندوزی وزیر اقتصاد برای مشارکت در اجلاس بانک توسعه اسلامی به ریاض سفر کرده‌اند و در این هیات آقای فرزین رئیس بانک مرکزی نیز حضور دارند. وی همچنین گفت: معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه نیز به منظور شرکت در اجلاس منطقه‌ای به ریاض سفر کرده است. گفت‌وگوها، تماس‌ها و تبادل پیام‌های دیپلماتیک در ارتباط با رفع تحریم‌ها به روش‌های مقتضی ادامه دارد سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با موضوع گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها و این که آیا در جریان سفر اخیر آقای احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی به روسیه در این ارتباط رایزنی و گفت‌وگو شده است، اظهار کرد: همانطور که هفته پیش مطرح کردم گفت‌وگوها، تماس‌ها و تبادل پیام‌های دیپلماتیک در ارتباط با این موضوع به روش‌های مقتضی ادامه دارد. وی ادامه داد: نشست‌های بین‌المللی معمولاً فرصتی است که ایران در چارچوب نشست‌های دوجانبه دیدگاه‌های خود را با طرف‌های مقابل و مرتبط در این حوزه بیان می‌کند و دیدگاه‌ها و پیشنهاداتی که در این زمینه مطرح است را دریافت می‌کند.

مطالبات ما در زمینه توافقنامه امنیتی از دولت عراق کاملا واضح است
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با روند اجرای توافقنامه امنیتی ایران و عراق با توجه به دیدار اخیر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور با قاسم الاعرجی دبیر شورای امنیت ملی عراق اظهار کرد: همانطور که پیش از این گفته‌ایم این توافق بر اساس یک مبنای مشترک جهت تامین امنیت در خصوص مرزهای ۲ کشور و همچنین تامین دیدگاه‌های ایران در مورد مصادر صدور ناامنی از این کشور و مرزها به جغرافیای داخل کشور است. مطالبات ما در این زمینه از دولت عراق کاملا واضح است. وی ادامه داد: مطالبات ما در این زمینه از دولت عراق واضح است. بخشی از این توافق انجام شده و بخشی دیگر در چارچوب توافقات دو کشور در حال شکل‌گیری است و انتظار ما تحقق کامل هدفگذاری ترسیم شده بین دو کشور در این زمینه است.

روابط ایران و روسیه در مسیر درست خود در حال پیشرفت استسخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد گسترش روابط ایران و روسیه با توجه به سفر اخیر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی به روسیه و همچنین سفر چند روز پیش علی باقری معاون وزیر خارجه به مسکو و حمایت روسیه از عملیات وعده صادق که از سوی ایران علیه رژیم صهیونیستی صورت گرفت، گفت: روابط ایران و روسیه در مسیر درست خود در حال پیشرفت است. همکاری‌های دو جانبه بین دو کشور در حوزه‌های مختلف دو جانبه در جریان است و ما شاهد جهشی کاملا چشمگیر در حجم مناسبات و همکاری‌های دو کشور هستیم. ایران و روسیه هر دو کشور دارای عزم و اراده مشترک برای افزایش همکاری‌ها و برداشتن گام‌های جدید در این ارتباط هستند. وی در همین ارتباط گفت: سند جامع همکاری‌ها میان دو کشور مراحل نهایی خود را طی می‌کند و امضای آن می‌تواند شتاب بیشتری به گسترش همکاری‌های دو کشور ببخشد. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین تاکید کرد:‌ دو کشور ایران و روسیه دارای مواضع مشترکی در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا و همچنین مبارزه با تروریسم هستند.

در بحث مبارزه با تروریسم در کنار کشورهای دوست خود هستیم
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اقدام تروریستی اخیر در روسیه گفت: هر گونه اقدام به عملیات تروریستی علیه شهروندان، اماکن دولتی و ... در هر کشوری که صورت بگیرد از نظر ایران مردود و محکوم است. وی افزود: در بحث مبارزه با تروریست در کنار کشورهای دوست از جمله روسیه هستیم و موضوع تروریسم یک تهدید مشترک برای دولت و ملت‌های جهان است. کنعانی ادامه داد: متاسفانه برخی از کشورها در راستای منافع نامشروع سیاسی خود از تروریسم در طول سالیان گذشته به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف خود استفاده کردند. وی با تاکید بر اینکه تروریست یک تهدید مخوف و نگران کننده است و متاسفانه برخی از کشورها مایل هستند که از آن به عنوان یک ابزار استفاده کنند، گفت: ما در بحث مبارزه با تروریسم در کنار کشورهای دوست خود هستیم و اقدامات تروریستی را محکوم می‌کنیم. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در این نشست توضیحاتی در ارتباط با سفر اخیر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به روسیه برای شرکت در نشست امنیتی سنت پترزبورگ ارائه داد و گفت: آقای احمدیان در این اجلاس پنج پیشنهاد مشخص ایران را در حوزه امنیت بین‌الملل ارائه کردند.