رشد چشمگیر تولید نفت در دولت سیزدهم


گروه انرژی: وزیر نفت گفت: وزارت نفت دولت مردمی نشان داده که معطل خارجی ها و برجام نبوده و از ظرفیت توان پیمانکاران و سازندگان داخلی استفاده کردیم. به گزارش«تجارت»، جواد اوجی وزیر نفت در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز عنوان کرد: ۱۲۰۰ شرکت داخلی و ۲۵۰ شرکت خارجی در نمایشگاه بین المللی نفت حضور دارند که کار بی نظیری هست و این نمایشگاه از نمایشگاه های معتبر منطقه است وزارت نفت دولت مردمی نشان داده که معطل خارجی ها و برجام نبوده و از ظرفیت توان پیمانکاران و سازندگان داخلی استفاده کردیم. وی با بیان اینکه امروز بیش از ۳۰۰ پروژه و طرح نیمه تمام‌ و شروع عملیات های اجرایی را در دستور کار داریم که بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار است و آثار این‌پروژه ها را شاهد هستیم، گفت: افزایش تولید بیش از ۶۰ درصدی نفت و افزایش تولید ۵۰ میلیون مترمکعب گاز بیش از ۱۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی را داشتیم و پروژه های بزرگی را سال گذشته منعقد کردیم که همه بر اساس همین ظرفیت و توانمندی های داخلی صنعتگران و شرکت های دانش بنیان بوده است و امروز هم شاهد خواهید بود در این نمایشگاه بین المللی تمامی شرکت های توانمند داخلی حضور یافته اند. وزیر نفت یادآور شد: این نوید را می دهیم ما به اتکای همین نیروهای داخلی این دولت توان را بر اساس شرکت های داخلی گذاشتیم که کارهای بزرگی در صنعت نفت و گاز کشور اتفاق افتاده است. آمار مرکز آمار و بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی گروه نفت و گاز را ملاحظه کردید، سال گذشته رشد ۲۰ درصدی را در رشد اقتصادی گروه نفت و‌ گاز شاهد بودیم که بی نظیر بود. در برنامه هفتم برنامه داریم که تولید نفت را به بیش از ۵.۵ میلیون بشکه نفت و‌ تولید گاز را به بیش از یک میلیارد و۲۵۰ میلیون متر مکعب برسانیم.

سهم دانش بنیان ها در توسعه حوزه انرژی
وی با اشاره به همکاری این وزاتخانه با شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: با ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در شروع دولت قرارداد داشتیم که الان به بیش از ۶۷۶ شرکت دانش بنیان رسیده است و نزدیک به هزار قرار داد به ارزش یک میلیارد دلار با این شرکت ها بسته ایم. اوجی درباره مهلت این وزاتخانه برای استفاده از کارت سوخت‌های شخصی گفت: در مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۳ وزارت نفت را موظف کردند که باید در سال ۱۴۰۳ عملیات سوخت گیری در جایگاه های سوخت ما توسط خودروهای شخصی به وسیله کارت سوخت شخصی خودرو ها انجام شود. پس از نظر قانونی به وزارت نفت دیکته شده است و قانون گذار هم درست تشخیص داده است. وی خاطرنشان کرد: داریم آرام آرام این برنامه را پیاده می کنیم و از مردم می خواهیم در جایگاه ها که می روند از کارت شخصی استفاده کنند، نزدیک به ۱۸۹ میلیون کارت سوخت صادر کردیم. اندکی هستند شاید کارت سوخت ندارند خواهش می کنیم مراجعه کنند. از طریق اطلاع رسانی شرکت پالایش و پخش و همکاری فراجا برای این درصد پایین که کارت ندارند کارت صادر می شود طبق قانون ذکر شده بیش از ۹۰ تا ۹۵ درصد عملیات سوخت گیری باید توسط کارت شخصی باشد این هدف در راستای مدیریت مصرف هست. وزیر نفت یادآور شد: از سال گذشته که شروع کردیم استفاده از کارت سوخت شخصی را فرهنگ سازی کردیم ابتداعا نزدیک ۳۰ درصد از کارت سوخت استفاده می‌کردند امروز بیش از ۷۶ ردصد از مردم از کارت سوخت شخصی استفاده می‌کنند و می‌رویم که به ۹۰ یا ۹۵ درصد برسیم.

از سال ۱۳۹۷ بالاترین میزان صادرات نفت را داریم
وزیر نفت گفت که در حوزه دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم اتفاقات بسیار خوبی رخ داده و امروز می‌توانیم بگوییم که از سال ۱۳۹۷ تاکنون بالاترین میزان صادرات نفت را علی‌رغم تمام کارشکنی‌ها از سوی دشمنان داریم. جواد اوجی امروز در مراسم افتتاحیه بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی انرژی تصریح کرد: سفرهای مکرر رئیس جمهور به اقصی‌نقاط دنیا شرایطی را برای ما فراهم کرد تا بتوانیم در حوزه صادرات نفت، محصولات پتروشیمی و یا حتی خدمات فنی مهندسی گام برداریم و توانمندی سازندگان ایرانی در این حوزه دیده شود. وی با بیان این‌که ایران در همه بخش‌ها خودکفا است اظهار کرد: در حوزه توسعه صنعت نفت و گاز احداث پتروپالایشگاه‌های نفتی، گازی، صنعت پتروشیمی، جمع‌آوری گازهای مشعل خودکفا هستیم. همچنین در حوزه صدور خدمات فنی، مهندسی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. وزیر نفت با تاکید بر این‌که در برنامه هفتم و دولت برنامه‌ریزی صورت گرفته تا تولید نفت را با توجه به ذخائر غنی که در کشور داریم، افزایش دهیم، اظهار کرد: مجموع ذخائر نفت و گاز ایران در دنیا اول است و با توجه به پتانسیل‌های خوبی که در این حوزه داریم به دنبال افزایش تولید نفت و گاز هستیم. اوجی با بیان این‌که با اتکاء به توان داخلی و برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، کار را آغاز کرده‌ایم و فعالان این صنعت نیز مطمئن باشند که کسب و کارشان رونق بیشتری پیدا می‌کند. وی با تاکید بر این‌که هیچ محدودیتی برای سرمایه‌ گذاری در صنعت نفت وجود ندارد و از همه سرمایه گذاران دعوت می‌کنیم که در این حوزه وارد شوند، تصریح کرد: براساس آنچه وزارت نفت و بانک مرکزی از عملکرد این صنعت ارائه داده در سال گذشته رشد ۲۰ درصدی اتفاق افتاد و در سال قبل توانستیم بیش از ۳۵ میلیارد دلار علی‌رغم محدودیت‌ها داشته باشیم. لازم به ذکر است؛ بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش صبح روزگذشته، ۱۹ اردیبهشت ماه با حضور وزیر نفت افتتاح شد. بنا بر اعلام، در این دوره از نمایشگاه ۱۵۰۰ شرکت ایرانی و ۲۵۰ شرکت خارجی از ۱۲ کشور روسیه، چین، آلمان، فرانسه، ژاپن، کانادا، ایتالیا، ترکیه، بلاروس، هندوستان، اتریش، آرژانتین حضور دارند. همچنین بیش از ۸۰ شرکت دانش‌بنیان، ۲۳ دانشگاه و ظرفیت حضور ۶۴ شرکت استارت‌آپی در محل سالن‌های ۱۰ و ۱۱ نمایشگاه بین المللی ایجاد شده است. متراژ در نظر گرفته شده برای شرکت‌ها حدود ۵۰۰۰ مترمربع است و در فضایی به وسعت ۷۰ هزار متر مربع، به عرضه دستاوردهای خود در صنعت نفت خواهند پرداخت. بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با شعار «صنعت نفت، جهش تولید، بهینه‌سازی فناورانه» روزهای ۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.