عبدی و حجاریان اشتباه می‌کنند

رویکرد اصلاح طلبان تا سال 1400 نسبت به روحانی موضوعی است که هم اکنون محل بحث و تحلیل است، برخی می‌گویند اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز ماندن به پای روحانی ندارند اما در مقابل هستند کسانی که اعتقاد دارند اصلاح‌طلبان در یک مقطع زمانی مشخص از روحانی عبور می‌کنند و منتقد وضع موجود می‌شوند. صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی دراین رابطه می‌گوید: بد و خوب روحانی به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود و اصلاح‌طلبان نمی‌توانند بگویند روحانی به ما ارتباطی ندارد.
در ادامه اهم اظهارات زیباکلام به نقل از نامه‌نیوز را می‌خوانید:
* ما اصلاح طلبان از آقای روحانی هیچ تصویر و تصور جاه طلبانه و رویایی نداشتیم. آقای روحانی مثل دکتر علی لاریجانی یک اصولگرا است، منتها اصولگرای معتدل، منطقی، میانه رو و واقع بین. آنچه اصلاح طلبان می‌دانند این است که آقای روحانی بیش از آنچه که یک اصلاح طلب باشد یک اصولگراست. حتی می‌خواهم یک مرحله جلو بروم و بگویم آقای روحانی بیش از آنکه به اصلاح طلبان نزدیک باشد در حقیقت به اصولگرایان نزدیک است. ما همه اینها را می‌دانیم و هیچ دچار خیال پردازی و رویاپردازی درباره آقای روحانی نمی‌شویم.
*چاره‌ای نیست الا اینکه با آقای روحانی حرکت کنیم و در عین حال همه امیدمان به آقای روحانی نیست بلکه بیشتر امیدمان به توانمندی‌ها‌ی خودمان است که بتوانیم کمر راست کنیم و بلند شویم.


*اصولگرایان بغض و کینه‌ای که از کارگزاران دارند خیلی خیلی بیشتر از اصلاح طلبان است.
*غلامحسین کرباسچی و حسین مرعشی در مقایسه با محمدرضا عارف و موسوی لاری بیشتر خواب راحت را از چشمان اصولگرایان می‌ربایند.
*آقای عباس عبدی و آقای حجاریان سال
93-94 شروع کردند و گفتند مسئولیت دولت آقای روحانی خیلی با اصلاح طلبان نیست. یعنی اگر نتیجه دولت آقای روحانی خیلی ناامیدکننده درآمد و خیلی با انتظاراتی که از او بود همخوانی نداشت، این مسئله به اصلاح‌طلبان مربوط نیست. برخی اصلاح طلبان یک چنین نگاهی دارند. به قول تهرانی‌ها‌ی قدیم «خر را یک ور سوارند» تا هر جا ببینند به مشکل برمی خورند بلافاصله پایین بپرند.
* اصلاح‌طلبان باید محکم و استوار و تمام قد پای آقای روحانی بایستند، از او حمایت کنند و مسئولیت پاسخ به کسانی را که به دعوت‌شان پای صندوق‌ها‌ی رای رفتند و به آقای روحانی رای دادند برعهده بگیرند. من با صدای بلند از آقای روحانی انتقاد کردم در عین حال حمایت هم کردم، در عین حال خواستم بگویم ناتوانی‌هایش کجاهاست.
*این طور نیست که مسئولیت عملکرد آقای روحانی به اصلاح طلبان ارتباطی ندارد. مردم اسباب بازی اصلاح طلبان نیستند که یک روز از آنها بخواهند پای صندوق بیایند و بعد هم وقتی مقداری ناملایمات می‌شود بگوییم به ما مربوط نیست.