اولتیماتوم بارزانی به بغداد

مسعود بارزانی بار دیگر تاکید کرد، اگر ظرف سه روز جایگزین واقعی برای همه‌پرسی روی میز نباشد در مسیری گام برمی‌دارد که کشورهای همجوار را نگران می‌کند‌.
رییس اقلیم کردستان عراق سه‌شنبه گذشته در جریان کارناوالی در شهرستان سوران در حمایت از همه‌پرسی استقلال گفت: اگر جایگزین واقعی ظرف سه روز وجود نداشته باشد غیرممکن است که همه‌پرسی را به تاخیر بیندازیم و در صورت وجود جایگزین تضمین‌کننده حقوق‌مان در ۲۵ سپتامبر جشن می‌گیریم و جشن‌های مردمی برگزار می‌کنیم و اگر به جایگزین واقعی دست نیابیم همگی در همه‌پرسی رای می‌دهیم‌.
وی افزود: تصمیم همه‌پرسی تصمیم ملت کردستان است نه یک شخص یا حزب خاص‌. بارزانی از تمام شرکت‌کنندگان در کارناوال خواست پرچم اقلیم کردستان را به دست بگیرند و پرچم احزاب کردستانی را پایین بیاورند‌.
رییس اقلیم کردستان عراق بار دیگر گفت: در مشارکت با بغداد موفق نشدیم و از این رو باید دو همسایه دوست و عزیز برای هم باشیم و برای ما راهی جز همه‌پرسی باقی نمانده است‌. از ما می‌خواهند از خطر سبز ترسیم شده در مرزهای کردستان عراق عقب‌ بنشینیم اما ما به آنها می‌گوییم هرگز آماده بحث در این باره نیستیم‌.
خط سبز همان خطی است که پل بریمر حاکم مدنی آمریکایی در عراق در دهه ۹۰ قرن گذشته ترسیم کرد که خط تماس بین نیروهای ارتش عراق و پیشمرگ‌ها را در زمان صدام تشکیل می‌داد‌. بارزانی گفت: آری به همه‌پرسی به معنای اعلام استقلال نیست بلکه سرآغاز مذاکرات جدی با بغداد بر سر مسایل پیچیده است‌.
وی تصریح کرد: قطع حقوق کارمندان اقلیم به منزله عملیات انفال دیگری است که ملت کردستان با آن روبه‌رو شدند‌. دولت کنونی عراق دولتی دینی است نه فدرالی و ما می‌خواهیم مستقل شویم‌. ما به دنبال مناصب در بغداد نیستیم‌. رییس اقلیم کردستان عراق ادامه داد: به خوبی می‌دانیم تمامی قوانین پارلمان عراق علیه اقلیم کردستان است‌. همچنان بعضی معتقدند ما درباره پست‌های اصلی و وزارتی با بغداد مذاکره خواهیم کرد. آنها نمی‌دانند که این مرحله تمام شده است‌. من به تمام دوستانم می‌گویم با ما با زبان تهدید حرف نزنید چون ما تهدید هیچ کس را نمی‌پذیریم و بعد از استقلال همسایگان خوبی خواهیم بود و علیه هیچ جناحی متوسل به زور نمی‌شویم‌.
عدم حمایت العبادی از همه‌پرسی
این در حالی است که حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق نیز سه‌شنبه گذشته گفت، با هرگونه همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالف است و این همه‌پرسی از نظر او مردود است؛ چه الان باشد یا در آینده، چه در منطقه اقلیم باشد یا در مناطق مورد مناقشه‌.
این موضع‌گیری العبادی در واکنش به اظهارات اخیر بارزانی است که گفته بود، در صورت وجود تضمین‌ مذاکرات درباره استقلال در آینده حاضر به تعلیق همه‌پرسی است‌. العبادی تمامی احتمالات را در قبال مداخله نظامی در کرکوک که ساکنان آن عرب، کرد و ترکمان هستند، باز گذاشت‌.
نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: در صورتی که شهروندان کرکوک در معرض خطر قرار بگیرند وظیفه شرعی ما حمایت از آنها و برقراری امنیت است‌. وی افزود: ما صراحتا به پلیس کرکوک گفتیم باید به وظایفش در برقراری امنیت عمل کرده و به ابزار سیاسی تبدیل نشود‌. نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: امنیت کرکوک منوط به نیروهای آسایش و نیروهای پلیس عراق وابسته به دولت فدرال است‌.
العبادی در واکنش به طرح جایگزین سازمان ملل درباره همه‌پرسی گفت: بغداد با اقلیم مذاکراتی را که سه سال به طول می‌انجامد آغاز خواهد کرد‌. سازمان ملل به مسعود بارزانی پیشنهاد کرده است در مقابل صرف نظر کردن از برگزاری همه‌پرسی حاضر است به دستیابی به توافق بین بغداد و اربیل در بازه زمانی سه ساله کمک کند‌. العبادی گفت: در صورتی که به راه حلی نرسیم کردها راه‌هایی طبق قانون اساسی بیابند‌. من مخالف درگیری مسلحانه با اقلیم کردستان هستم‌. وی تصریح کرد: دولت مخالف برگزاری همه‌پرسی حتی روی مرزهای مارس ۲۰۰۳ است. تصمیمات سه‌گانه قوا در مخالفت با همه‌پرسی است که همگی طبق قانون اساسی است. اگر همه‌پرسی برگزار شود باید طبق مذاکره و قانون اساسی باشد‌.
نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: اکثر کشورهای غربی از جمله آمریکا به ما گفته‌اند که از همه‌پرسی یا هر گونه منطقه‌ای که تحت نظارت بغداد نباشد حمایت نمی‌کنند‌. وی افزود: مخالف مداخله دیگر کشورها در امور داخلی عراق هستم و کردها باید دست از همه‌پرسی بردارند و پای میز مذاکره بیایند‌. تشکیل دولتی قومی و مذهبی عاقلانه نیست‌.
نخست‌وزیر عراق ادامه داد: ما برای یک منطقه یا شهر یا یک قطعه زمین هرگز نخواهیم جنگید و جنگ کاملا از نظر ما مردود است‌. بغداد هرگز بر سنجار یا مناطق مورد مناقشه مستولی نمی‌شود چراکه ساکنان این مناطق همان کسانی هستند که بر مناطق‌شان حکومت خواهند کرد‌.
وی اظهار کرد: به جای اینکه وارد درگیری در این مناطق شویم، می‌خواهیم با هم برای حمایت و تامین امنیت این مناطق همکاری کنیم‌. نمی‌توان عراق را در حال حاضر به وضعیت زمان دیکتاتوری بود که تمام جریان‌ها در معرض ظلم قرار داشتند‌.
العبادی تاکید کرد: طرح‌های خبیثانه پشت درخواست‌های تحریک‌‌آمیز از دو طرف است و هرگز هیچ مجازات و فشاری علیه شهروندان کرد اتخاذ نخواهد شد اما احتمال اتخاذ تدابیر حقوقی علیه برخی شخصیت‌ها وجود دارد‌.
نخست‌وزیر عراق فاش کرد: به نیچروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق ابلاغ کرده تسلط زوری بر نفت کرکوک امری رد شده است و برای بازگرداندن آن تلاش خواهد کرد‌. وی افزود:‌ جناحی که مانع اجرای ماده ۱۴۰ می‌شود همان جناحی است که به دنبال تسلط بر مناطق مورد مناقشه است‌.
العبادی تاکید کرد: هیچ دولتی جز اسراییل به استقلال کردستان کمک نمی‌کند‌. برخی گروه‌های کرد معتقدند تل‌آویو در راستای حمایت از همه‌پرسی در آمریکا نفوذ دارد اما لابی اسراییلی درگیر مسایل خاص خودش است‌.
ترکیه و بررسی تحریم‌ها علیه کردستان
رییس‌جمهور ترکیه گفت، کشورش در حال بررسی اعمال تحریم‌هایی علیه منطقه کردستان عراق به دلیل برگزاری همه‌پرسی استقلال است‌. ترکیه سه‌شنبه گذشته مخالفتش با این همه‌پرسی را با اعزام نیروها و ادوات جنگی خود به مرز کردستان عراق هرچه بیشتر اعلام کرد و هشدار داد، تجزیه عراق منجر به یک درگیری جهانی خواهد شد‌. اردوغان که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته سه‌شنبه گذشته به رهبران کشورهای جهان گفت: برگزاری همه‌پرسی در شمال عراق منجر به درگیری‌های جدید در خاورمیانه خواهد شد‌.
ترکیه روابط تجاری قدرتمندی در کردستان عراق داشته و کردستان عراق نیز هر روز صدها هزار بشکه نفت از طریق ترکیه صادر می‌کند و اخیرا با طرح‌های شرکت روس نفت متعلق به روسیه برای سرمایه‌گذاری در خط لوله‌ها به منظور صادر کردن گاز به ترکیه و اروپا موافقت کرد‌.
از طرفی وزیر امور خارجه ترکیه خبر دستگیری و دزدیده شدن دو مامور سازمان اطلاعات ملی این کشور توسط حزب کارگران کرد یا پ‌‌‌‌ک‌‌‌ک را که برای ماموریتی به شمال عراق رفته بودند، تایید کرد‌. این خبر پیش‌تر از شبکه‌های کردی و سایر رسانه‌ها منتشر شده بود‌.
چاووش‌اوغلو گفت: ترکیه در تلاش است همه شهروندان این کشور را که توسط پ‌‌‌ک‌‌‌ک ربوده شده‌اند، بازگرداند‌. وی افزود: آنکارا مذاکرات مستقیمی با این گروه شبه‌نظامی برای بازگرداندن دو مامور اطلاعاتی نداشته‌ است‌. براساس گزارش‌ها، این دو مامور طی عملیاتی برای مبارزه با پ‌‌‌ک‌‌‌ک در ماه آگوست در عراق دستگیر شده‌اند‌. ترکیه و هم‌پیمانانش این گروه را تشکیلاتی تروریستی می‌دانند‌.