بررسی وام‌های مسکن در هیات وزیران؛

گروه مسکن- پس از اینکه وزیر راه‌و‌شهرسازی از افزایش تسهیلات مسکن به 200 میلیون تومان خبر داده بود، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی نیز ضمن تایید این مطلب گفته است۴۰ تا 9۰ میلیون تومان تسهیلات به سازندگان مسکن پرداخت می‌شود‌. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با بیان اینکه افزایش وام مسکن در راه است، گفت‌: بانک مسکن بسته‌ای را اعلام کرده که بر اساس آن به سازندگان مسکن تسهیلات از 40 تا 90 میلیون تومان پرداخت خواهد کرد‌. علی چگینی از بررسی پیشنهاد افزایش وام مسکن و دوره بازپرداخت آن در دولت خبر داد‌.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی گفت‌: میزان این تسهیلات با توجه به چهار حوزه جغرافیایی تهران، کلانشهرها، شهرهای بزرگ و کوچک متغیر است و حتی با توجه به نوع و شیوه ساخت مسکن تا 110 میلیون تومان هم می‌رسد‌. چگینی با بیان اینکه پیشنهاداتی در حوزه مسکن وجود دارد که در حال بررسی است افزود‌: افزایش سقف وام مسکن، افزایش مدت بازپرداخت وام و میزان سود وام در مجموعه دولت بررسی می‌شود که در صورت تصویب وام صندوق پس انداز مسکن یکم با توجه به مناطق و شرایط مختلف، از 80 به 100 میلیون، از 60 به 80 و از 40 به 60 میلیون تومان افزایش خواهد یافت‌.
این مسوول دولتی گفت‌: همچنین پیشنهاد شده تا دوره بازپرداخت تسهیلات هم از 12 به 15 سال برسد‌. ایرج رهبر، نایب‌رییس انجمن انبوه سازان هم با اشاره به رونق بازار مسکن در سه ماهه چهارم سال 96 گفت‌: با توجه به محدودیت قدرت خرید مصرف‌کنندگان انتظار می‌رفت که میزان خرید و فروش مسکن کاهش یابد‌.
نایب‌رییس انجمن انبوه‌سازان گفت‌: دولت باید طرح جامع و برنامه‌ریزی دقیق با توجه به قدرت خرید مردم و شرایط مناطق مختلف داشته باشد و سازندگان را مطابق نیاز به ساخت و ساز مناسب هدایت یا ملزم کند‌. رهبر همچنین افزایش تسهیلات، مدت بلند بازپرداخت و کاهش نرخ سود تسهیلات را در رونق بازار مسکن مهم برشمرد و افزود‌: دولت همزمان باید هم از تولیدکنندگان و هم از مصرف‌کنندگان حمایت کند تا تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد شود و شاهد افزایش جهشی قیمت نباشیم‌.
نایب‌رییس انجمن انبوه‌سازان گفت‌: انباشت تقاضا در دوران رکود از علل اصلی افزایش جهشی و ناگهانی قیمت مسکن است‌. رهبر همچنین افزود‌: در کنار افزایش توان خرید خریداران باید بتوانیم هزینه تولید و عرضه مسکن را کاهش دهیم که یکی از روش‌های آن حذف قیمت زمین با واگذاری زمین‌های دولتی به انبوه‌سازان است‌.
در ادامه روانشادنیا عضو هیات علمی دانشگاه گفت‌: باید آدرس درست به انبوه‌سازان و مصرف کنندگان داد، در حالی که 70 تا 80 درصد تقاضای خرید برای واحدهای زیر 100 متر بوده، اما میانگین متراژ واحدهای ساخته شده بالای 100 متر بوده است‌. روانشادنیا با اشاره به کاهش ساخت و ساز مسکن در کشور افزود‌: با وجود واحدهای خالی، در 10 سال آینده به واسطه کاهش ساخت و ساز و عرضه مسکن مورد تقاضا، با مشکل روبه‌رو خواهیم شد‌.
به گزارش «جهان‌صنعت»، وزیر راه‌و‌شهرسازی پیش از این از افزایش سقف وام خرید مسکن به ۲۰۰میلیون تومان خبر داده بود‌. عباس آخوندی گفته بود‌: پیگیر افزایش سقف وام هم هستیم که بر اساس آن وام 160 میلیون تومانی حداقل به 200 میلیون تومان افزایش می‌یابد‌.