نامه مجمع ناشران انقلاب به کمیسیون فرهنگی مجلس؛

مجمع ناشران انقلاب اسلامی نامه‌ای درباره بحران کاغذ و مشکلات بازار آن، به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نوشت‌. در این نامه آمده است‌: سوال ما این است که چرا وزارت ارشاد، راسا با شرکت‌های وابسته خود اقدام به واردات کاغذ خوب و ارزان‌قیمت برای شکستن بازار و نجات ناشران مظلوم نمی‌کند؟
به گزارش ایسنا در این نامه آمده است‌: چرا دستگاه‌های‌ عریض و طویل دولتی در مقابله با احتکار و گران‌فروشی تا این حد ناکارآمدی از خود نشان می‌دهند؟ و چرا محتکران شناسایی و برای برخورد قانونی معرفی نمی‌شوند؟
در متن نامه به شرح زیر آمده است‌: «همان‌گونه که مستحضرید، فقدان نظارت جدی دولت در عرصه‌های مختلف، به‌طور بی‌سابقه‌ای حوزه‌های مهم و راهبردی نظام در اقتصاد، فرهنگ و سیاست از جمله کتاب و نشر را به چالش کشانیده است‌. به‌ جرات می‌توان گفت مهم‌ترین عامل بیداری نسل‌ها و موثرترین رسانه در فرهنگ جوامع و تمدن‌ها کتاب است؛ اما این روزها صنعت نشر به‌دلیل افزایش بی‌رویه هزینه‌های تولید و کاهش قدرت خرید مخاطب، در حال کوچک شدن و رو به ورشکستگی است‌. نوسانات اقتصادی کار را به جایی کشانیده که اکثر ناشران پس از سال‌ها جهاد و ایستادگی در حوزه نشر، در حال تعطیلی‌اند و در این فضای آشفته تولید برایشان ناممکن و یا حداقل بسیار سخت شده است.
بی‌توجهی به وضعیت نابسامان کاغذ در این روزها و به تبع آن، کاهش شدید تولید کتاب، بی‌شک منجر به کم‌انگیزه شدن و خشکیدن قلم بخشی از اهالی علم و فرهنگ و ادب و بی‌بهرگی جامعه از محتوای مفید آنان خواهد شد و این نگران‌کننده است‌.


قیمت کاغذ از اوایل دهه نود همواره یکی از مسائل مهم و همیشگی اهالی نشر بوده است‌. اما این‌بار مساله کاغذ، از سه‌ماهه پایانی سال۹۶ تا به امروز بیش از گذشته حیات ناشران را تهدید می‌کند؛ به ‌طوری‌ که در سه ‌ماهه پایانی سال گذشته، قیمت کاغذ ۷۰گرمی از بندی ۷۵هزار تومان به بندی ۹۵هزار تومان افزایش یافت و در سال‌جاری نیز، قیمت کاغذ ۷۰گرمی از بندی ۱۰۵هزار تومان به بندی بیش از۱۶۰هزار تومان افزایش پیدا کرده است‌. این به ‌معنای افزایش حدود ۸۰ درصدی هزینه‌های تولید و نشر کتاب و به تبع آن افزایش قیمت تمام‌شده کتاب است‌. این اتفاقات با توجه به وضعیت معیشتی مردم، منجر به کاهش شدید تقاضای کتاب، کوچک شدن بازار نشر و خسارت‌های مالی و معنوی فراوانی شده است‌. تخصیص ارز دولتی به شرکت‌های حقیقی و حقوقی متعدد برای واردات کاغذ، تخصیص ارز بدون نظارت، خودداری کاغذفروشان از فروش کاغذ، احتکار و انبار کاغذ توسط برخی شرکت‌ها و دلالان کاغذ، واردات کاغذ با ارز دولتی و فروش براساس نرخ دلار بازار، تعلل کمرگ در ترخیص محموله‌های کاغذ، بدقولی دولت برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کاغذ، فقدان نظارت، کنترل و برخورد از سوی نهادهای دولتی در بازار همه نمایانگر ضعف تدبیر در مساله راهبردی کاغذ است‌.
با وجود دستور رهبر معظم انقلاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مبنی بر لزوم تدبیر جدی و حل مساله قیمت و کیفیت کاغذ، هنوز اقدام موثری از سوی این وزارتخانه برای کنترل بازار کاغذ انجام نشده است‌. گرچه با کمک و همکاری برخی ناشران، محموله‌هایی وارد می‌شود، ولی عملا این کار نیز چندین ماه به طول خواهد ‌انجامید در حالی که نشر کشور نیازمند اقدامی فوری‌تر و موثرتر است‌. در این رابطه نکات و سوالات بسیار قابل توجه و پیگیری است و می‌تواند شرایط را برای ناشران روشن‌تر و قابل تحمل‌تر کند‌:
اولا، برخلاف القای دلالان کاغذ و باور برخی مسوولان مبنی بر فقدان کاغذ در کشور، کاغذ در انبارها به‌وفور موجود است، اما عرضه نمی‌شود‌. لکن، سوال این است که چرا دستگاه‌های‌ عریض و طویل دولتی در مقابله با احتکار و گران‌فروشی تا این حد ناکارایی از خود نشان می‌دهند؟ و چرا محتکران شناسایی و برای برخورد قانونی معرفی نمی‌شوند؟
ثانیاً، معتقدیم با آن دسته از دلالان کاغذ که با ارز دولتی مجوز واردات کاغذ را گرفته، ارز دریافت کرده و آن را عملا به قیمت چند برابری در بازار عرضه می‌کنند، می‌بایست برخورد جدی صورت گیرد‌. چرا فهرست گیرندگان ارز دولتی برای واردات کاغذ، شبیه آنچه درباره واردکنندگان موبایل توسط دولت انجام شد، به‌صورت شفاف به رسانه‌ها و مراجع قضایی معرفی نمی‌شود؟
ثالثا، سوال ما این است که چرا وزارت ارشاد، راسا با شرکت‌های وابسته خود اقدام به واردات کاغذ خوب و ارزان‌قیمت برای شکستن بازار و نجات ناشران مظلوم نمی‌کند؟
رابعا، چرا از بانک مرکزی برای اعلان و اعلام شرکت‌ها و اشخاص متخلف حقیقی و حقوقی گیرنده ارز دولتی برای واردات کاغذ، استعلام و تحقیق و تفحص صورت نمی‌گیرد؟
خامسا، در شرایطی که دشمن با فشارهای مضاعف و تحریم‌های ظالمانه درصدد منع حداکثری ورود کاغذ به داخل کشور است، وزارت ارشاد و وزارت صنایع، معادن و تجارت چه علاجی برای تولید باکیفیت کاغذ داخلی در نظر گرفته است؟»
مجمع ناشران انقلاب اسلامی در پایان‌نامه خود آورده است‌: این مجمع از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، توقع و درخواست ورود جدی، پاسخ به سوالات و حل اصولی معضل کاغذ را دارد‌. در صورت حل نشدن این مشکل، ضربات جبران‌ناپذیری به حوزه تولید و نشر علم، اندیشه و فرهنگ اسلامی وارد خواهد شد؛ این مباد‌.