ستاره های داخلی قیمتی تر شدند

به نظر می‌رسد نقل‌وانتقالات لیگ نوزدهم از جذاب‌ترین و جنجالی‌ترین نقل‌وانتقالات ادوار لیگ برتر باشد چراکه با رقابتی داغ و نزدیک استارت خورده و یک بازیکن همزمان مورد توجه چند تیم مدعی است. با توجه به مشکلات مالی باشگاه‌ها و وضعیت نامناسب اقتصادی کشور و بازار ارز و البته هشدار مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال به باشگاه‌ها در مورد جذب مربی و بازیکن خارجی، طبیعی است که باشگاه‌ها عمده تمرکزشان را روی بازیکنان داخلی بگذارند و اولویت تیم‌ها جذب بازیکن ایرانی است که حداقل نگرانی بابت تهیه ارز و شکایت احتمالی آن‌ها به فیفا را نداشته باشند! از این رو باشگاه‌های لیگ برتری به خصوص تیم‌هایی که همیشه مدعی هستند ستاره‌های ملی‌پوش یا دیگر بازیکنان تاثیرگذار لیگ را زیر ذره‌بین گرفته‌اند و در حال مذاکره یا عقد قرارداد با آن‌ها هستند و در این میان به نظر می‌رسد فعلا زور سپاهان بیشتر است و این تیم اصفهانی یکه‌تاز نقل‌وانتقالات است.
 
سپاهان دست روی ستاره‌های لیگ مثل آیاندا پاتوسی، محمدرضا حسینی و برخی لژیونرها چون رامین رضاییان و کاوه رضایی گذاشته و البته فعلا حسینی را با قرارداد 2 ساله جذب کرده است. امیر قلعه‌نویی و سپاهان برای جبران ناکامی فصل گذشته می‌خواهند تیمی کهکشانی ببندند و با توجه به درگیر بودن پرسپولیس و استقلال به بحث‌های مدیریتی و کادر فنی، سپاهانی‌ها سریع وارد عمل شده‌اند تا حداقل گزینه‌های مشترک را از چنگ سرخابی درآورند و ضمن جذب ستاره‌ها رقبای سرسخت تهرانی را هم از داشتن این بازیکنان محروم و آن‌ها را تضعیف کنند؛ سیاستی که با توجه به پیشنهادهای وسوسه‌انگیز و چند میلیاردی سپاهانی‌ها به گزینه‌های مشترک با سرخابی تا الان جواب داده و حداقل حسینی را از چنگ آبی‌ها خارج و به اردوی سپاهان منتقل کرده است. در مورد رامین رضاییان و پاتوسی هم سپاهانی‌ها رقابت سختی با تراکتورسازی و استقلال و تیم‌های عربی حوزه خلیج فارس دارند اما امیدوارند که این 2 ستاره ایرانی و خارجی را هم به خدمت بگیرند ضمن این‌که قلعه‌نویی درخواست جذب میلاد زکی‌پور مدافع چپ استقلال را هم داده است.
 
پرسپولیس هنوز درگیر رفتن و ماندن برانکوست و مسئولان این باشگاه به هر دری می‌زنند تا طلب یک میلیون یورویی او را تهیه کنند. اگر برانکو بماند همه بازیکنان فعلی را می‌خواهد و برای تقویت هم دست روی چند بازیکن از جمله فرشاد احمدزاده و مهدی طارمی گذاشته است؛ بازیکنانی که در تیم‌های خارجی‌شان موفق نبوده‌اند و فعلا هم پیشنهاد قابل توجهی ندارند. گفته می‌شود رضا قوچان‌نژاد، مهاجم سابق تیم ملی و اشکان دژاگه، کاپیتان تیم ملی و بازیکن فصل گذشته تراکتورسازی هم در لیست پروفسور است اما اگر او نماند معلوم نیست این بازیکنان در لیست سرمربی بعدی باشند یا نه. البته پرسپولیس برای جذب قوچان‌نژاد با رقبای سرسختی باید رقابت کند چراکه تراکتورسازی و پدیده هم این مهاجم مشهدی را می‌خواهند.
 
استقلال هنوز در فکر انتخاب سرمربی جدید است و انتخاب آندره استراماچونی فقط در حد حرف بوده و قراردادی امضا نشده است. دلیلش هم واضح است امضای قرارداد با استراماچونی به عنوان سرمربی جدید تایید برکناری وینفرد شفر، سرمربی تعلیق‌شده آبی‌هاست و ثبت قرارداد استراماچونی نیازمند فسخ قرارداد با شفر است که هر 2 بهانه خوبی دست مرد آلمانی می‌دهد تا با مدارک مستند شکایتش را از استقلال در فیفا پیش ببرد. استقلال پس از انتخاب سرمربی، چالش بزرگی برای حفظ بازیکنان قراردادتمام پیش رو دارد. وریا غفوری، علی کریمی، امید نورافکن، پژمان منتظری، سیدحسین حسینی و پاتوسی و رحمتی بازیکنانی هستند که قراردادشان به پایان رسیده و حداقل 5 نفرشان پیشنهاد وسوسه‌انگیزی از تیم‌های دیگر دارند. در حال حاضر مهمترین چالش درون دروازه است و حسینی در صورتی که استقلال و رحمتی تمدید کنند، روانه ذوب‌آهن خواهد شد اما اگر رحمتی برود او در استقلال می‌ماند! در وهله بعدی استقلال باید نقاط ضعفش را ترمیم کند که دفاع چپ و خط حمله از جمله آن‌هاست و به نظر می‌رسد امیرارسلان مطهری و علی دشتی گزینه باشگاه برای این منظور هستند. البته یک مهاجم و یک هافبک خارجی در سبد خرید سرمربی جدید استقلال است که هنوز جزییاتی ارائه نشده است.