ترامپ، رئیس جمهوری چین را تهدید کرد

دونالد ترامپ روز دوشنبه در مورد توافق احتمالی واشنگتن و پکن گفت، اگر رئیس جمهوری چین برای دیدار با وی در نشست جی 20 شرکت نکند، همان روز تعرفه 25 درصدی بر کالاهای چینی را اعمال خواهد کرد.
ترامپ در مصاحبه با شبکه سی ان بی‌سی (CNBC) در مورد جنگ تجاری آمریکا با چین گفت، کشور قدرتمند آسیایی با کاهش ارزش پول ملی مواجه شده و مجبور است برای جبران آن اقداماتی انجام دهد.
ترامپ توضیح داد که کاهش ارزش پول می‌تواند به طور بالقوه یک میدان بازی ناهموار ایجاد کند.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین در مورد توافق احتمالی با پکن گفت، من بر این باورم که چینی‌ها با آمریکا توافق تجاری امضاء خواهند کرد زیرا آنان به این توافق نیاز دارند.
ترامپ در مورد دیدار با «شی جی پینگ» در نشست جی 20 گفت، اگر رئیس جمهوری چین حاضر به دیدار با وی نشود تعرفه 25 درصدی بر کالاهای چینی به ارزش 300 میلیارد دلار را فوراً عملی خواهد کرد.
ترامپ همچنین با اشاره به تحریم شرکت چینی هوآوی گفت، بخشی از توافق احتمالی تجاری واشنگتن و پکن می‌تواند مربوط به شرکت هوآوی باشد.
پیش از این آمریکا اعمال تعرفه 25 درصدی بر کالاهای چینی را از 11 خرداد تا 25 خرداد به تعویق انداخته بود.
نشست وزرای کشورهای عضو جی 20 قرار است در 20 جولای (هفتم مرداد) در شهر اوزاکا ژاپن حضور یابند.
یاد آور می‌شود برخلاف گفته‌های ترامپ بر تحت فشار بودن اقتصاد چین، رویترز به نقل از تحلیلگران در گزارشی نوشت، صادرات چین به‌رغم افزایش تعرفه‌های آمریکا علیه چین در ماه گذشته میلادی به طور غیر مننظره‌ای افزایش یافته است.
اطلاعات گمرکی نشان می‌دهد که با وجود انتظارها برای کاهش در صادرات ماه مه (اردیبهشت- خرداد) چین نسبت به همین ماه در سال گذشته میلادی، صادرات این کشور 1.1 درصد افزایش داشته است.