بیت کوین قانونی می‌شود

استخراج ارزهای دیجیتال در ایران، آخرین مراحل قانونمند شدن خود را طی می‌کند.به‌نظر می‌رسد در سال‌های آینده یک صنعت پیشرو و مولد در ایران ایجاد شود: صنعت استخراج ارزهای دیجیتال. کمیسیون اقتصادی دولت، تخصیص برق با نرخ صادراتی را برای استخراج بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال تصویب کرده است. بر این اساس، قانونی شدن استخراج ارزهای دیجیتال در ایران در آخرین مراحل خود قرار دارد. صنعت استخراج ارزهای دیجیتال، چگونه صنعتی است و چه فرصت‌هایی برای اقتصاد ایران ایجاد می‌کند؟به گزارش مردم سالاری آنلاین، همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، خبر داده است که برای استخراج ارزهای مجازی، نرخ برق صادراتی در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب و مطرح شده و در گام بعد، هیأت وزیران باید پیشنهاد کمیسیون اقتصادی دولت در این‌باره را تصویب کند.با تصویب هیأت دولت، استخراج ارزهای مجازی که مدتی است در ایران به‌صورت غیرقانونی شایع شده، شکل رسمی و قانونی به خود خواهد گرفت. خبرها حاکی از این است که عده قابل توجهی در کارخانه‌ها، باغات و زمین‌های کشاورزی، دامداری‌ها و حتی برخی از مساجد، با استفاده از برق صنعتی، برق کشاورزی، و برخی حتی با برق رایگان، مشغول استخراج بیت‌کوین یا سایر ارزهای مجازی هستند. حتی گفته می‌شود که به دلیل نرخ پایین برق در ایران، برخی از اتباع خارجی، نظیر چینی‌ها نیز در ایران، در حوزه سودآورِ استخراج ارزهای دیجیتال فعال‌اند. در کنار این‌ها، هر هفته می‌شنویم که تعدادی ماینر (دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال) در شهرهای مختلف کشور کشف شده است.علاوه بر دولت، قانون‌مند کردن استخراج ارزهای دیجیتال در دستور کار مجلس نیز قرار دارد. کمیسیون اقتصادی مجلس فردا (دوشنبه، ۳۱ تیر) در جلسه‌ای با حضور وزرای نیرو، صنعت، اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، موضوع ارزهای دیجیتال را بررسی خواهد کرد.
 فرصت بزرگ ارزهای دیجیتال 
برای ایران
عمدتاً از این جنبه به موضوع استخراج ارزهای دیجیتال پرداخته شده، که استخراج آن‌ها در ایران با برق یارانه‌ای صورت می‌گیرد و استخراج‌کنندگان بدون آن‌که چیز زیادی به دولت بپردازند، سود کلانی به جیب می‌زنند. در مورد وضعیت فعلی که در آن تکلیف قوانین حوزه ارزهای دیجیتال روشن نیست، این گفته صادق است و در آینده نیز اگر استخراج ارزهای اینترنتی قانونی نشود، همچنان این سوءاستفاده‌ها وجود خواهد داشت و حتی روز‌به‌روز بر وسعت آن افزوده خواهد شد.مسأله ارزهای دیجیتال بسیار فراتر از این جنبه ماجرا است. ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک ابداع پولی نوپا، در حال تبدیل شدن به صنعتی بزرگ هستند و در دهه‌های پیش‌رو چیزهای بسیار زیادی راجع به آن‌ها خواهیم شنید. بیت‌کوین که در عرض چند سال، قیمت آن از چند سنت به چند هزار دلار رسید، نوک کوه یخ ارزهای دیجیتال است: این ارزها، تنها در مدت محدودی، در بازار کشورهای مختلف دنیا محبوب شده‌اند و کسب و کارهای نوینی ایجاد کرده‌اند. شرکت‌های متعددی، این ارزها را به‌عنوان پول پذیرفته‌اند و از آن‌ها در معاملات مختلف استفاده می‌شود. ارزش این ارزها نیز با همه‌گیر شدن استفاده از آن‌‌ها بیشتر خواهد شد.هر کشوری که زودتر به سراغ پذیرش ارزهای دیجیتال برود و در این حوزه بیشتر سرمایه‌گذاری کند، احتمالاً در دهه‌های آتی به مراکز قدرتمند استخراج این ارزها تبدیل خواهد شد و از این راه، درآمدهای زیادی را به خود اختصاص خواهد داد. در واقع، ارزهای دیجیتال می‌توانند برای کشورهای پیشرو در این حوزه، ثروت خلق کنند و مشاغل زیادی نیز در صنایع وابسته به این ارزهای مجازی ایجاد خواهد شد.ایران بزرگ‌ترین ذخایر گازی را در دنیا دارد و به واسطه تحریم‌ها، تاکنون موفقیت زیادی در حوزه صادرات گاز نداشته است. همزمان با افزایش تولید گاز در کشور و بهره‌برداری بیشتر از میدان عظیم پارس جنوبی، می‌توان بخشی از گاز تولیدی را در نیروگاه‌های جدید به برق تبدیل کرد و با استفاده از این برق، جهش عظیمی به صنعت استخراج ارزهای دیجیتال داد. شاید در بلندمدت، احداث نیروگاه برای استخراج ارزهای دیجیتال، بسیار سودآورتر از صادرات گاز باشد؛ چرا که با این کار، هم مشاغل بیشتری در کشور تولید می‌شود و هم ایران به یک قطبِ قدرتمند در صنعتی نوپا تبدیل می‌شود.بیت‌کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال یک خصوصیت دیگر دارند که اقتصاد ایران از آن‌ نیز می‌تواند بهره‌مند شود: این ارزها، پول‌های دیجیتالِ غیرمرکزیت‌یافته هستند؛ بدین‌معنا که بانک‌های مرکزی در کشورهای مختلف دنیا، تسلط و نظارتی بر آن‌ها ندارند. بیت‌کوین را با دلار مقایسه کنید تا به اهمیت آن پی ببرید! 
دولت آمریکا با کنترلی که فدرال رزرو بر دلار دارد، کشورهایی نظیر ایران را تحریم می‌کند و این تحریم‌ها بر اقتصاد ایران، تأثیر زیادی دارند. اما بیت‌کوین، قابل دستکاری، کنترل و رهگیری توسط بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف نیست و می‌توان به اقتصاد کشورهایی که در معرض تحریم قرار دارند (نظیر ایران)، کمک کند.در واقع، ارزهای دیجیتال هم فی‌نفسه فرصت‌های اقتصادی زیادی به همراه دارند و هم می‌توانند به اقتصاد ایران، در شرایط خاص تحریمی کمک کنند.