مروری بر نمایش‌های پیش‌رو در تهران با هم تئاتر ببینیم

فاطمه امین‌الرعایا
روزهای پایان هفته روزهای مناسبی برای فعالیت‌های هنری است. در تماشاخانه‌های تهران نمایش‌های بسیاری روی صحنه هستند که می‌توانند تجربه‌ای لذت‌بخش برای عصر‌های بارانی پاییزی باشند.
بیش از 80 نمایش در تماشاخانه‌های تهران هر شب روی صحنه می‌روند. در ادامه برخی از این نمایش‌ها را مرور می‌کنیم. نمایش «گریز از مرکز» با نویسندگی و کارگردانی احسان اکبرنژاد که پیش‏تر نمایش‌های بسیاری از جمله «من از ارتفاع می‌ترسم»، «نیمه رویا»، «یه روز یه اتفاقی می‌افته» و... در جشنواره‌های فجر و دانشجویی به روی صحنه برده، از 30 مهرماه در تماشاخانه سپند در حال اجرا است. در این نمایش محمد نادری، پویان درزی، الهام جدی، فردین شاه‌حسینی، پریسا بنی‌آدم، هادی شیخ‌الاسلامی، وحید نفر، احسان اکبرنژاد و مهرداد ضیایی به ایفای نقش می‌پردازند. در این نمایش بزرگ‏ترین خلافکاران آمریکا تصمیم دارند از انبار سلاح هسته‌ای دزدی کنند، برای این کار محبور می‌شوند خود را... «گریز از مرکز» تا 30 آبان هر شب ساعت 21 در تماشاخانه مذکور به نشانی خیابان کریمخان، خیابان عضدی جنوبی (آبان)، خیابان سپند، پلاک ۶۹ ادامه خواهد داشت.
در همین تماشاخانه، نمایش دیگری با عنوان «بوی گند دهن خانم مارکز» از 28 مهر کار خود را آغاز کرده و به مدت یک ماه، هر شب ساعت 19:30 به روی صحنه می‌رود. بهنام شرفی، کاوه مرحمتی، آزاده مشعشعی، امین جلالی و مینا زرنانی در این نمایش بر اساس متنی از فرید قادرپناه به ایفای نقش می‌پردازند. کارگردانی این اثر بر عهده قادرپناه است. در خلاصه این نمایش آمده است: «پترسون که نویسنده مطرحی در شهر خود است در سن شصت و چند سالگی به دلیلی نامعلوم دیوانه می‌شود و خانه را ترک می‌کند، الان هفت سال از رفتن پترسون می‌گذرد...»
«اپرای عروسکی مولوی» با نویسندگی، طراحی و کارگردانی بهروز غریب‌پور برای چندمین بار به روی صحنه رفته است. این‌بار تالار فردوسی میزبان این نمایش است. عروسک‌گردانان این اثر عبارتند از مریم اقبالی، علی پاکدست، علی ابوالخیریان، مرجان احمدی، مرضیه سرمشقی، نسیم امیرخسرو، هانی حسینی، سارا اقبال، مهرنوش صادقیان، صدف بیگدلی، زینب اشرف‌زاده، الهام وفایی، مائده مدنی و نیلوفر ساسانی. در این نمایش آوای همایون شجریان (شمس)، محمد معتمدی (مولوی)، محمدرضا صادقی، علی خدایی، حسین علیشاپور، ملیحه مرادی، مصطفی محمودی، مهدی امامی، عامر شادمان، مهدی جاور، سجاد پورقناد، اسحاق انور، کیوان فرزین، احسان نصیری، سارا رضازاده، سولماز بدری، فرهاد اسدی، علی نجفی، علی یاری و ... گوش‌های شما را می‌نوازند. تالار فردوسی در خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، روبه‌روی تالار وحدت واقع شده است و تا اول آذر هر شب راس ساعت 19:30 میزبانی علاقه‌مندان را بر عهده دارد.
نمایش «بداهه» یکی از پربازیگرترین نمایش‌های روزهای اخیر تئاترهای روی صحنه است. ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، آروند دشت‏آرای، کاظم سیاحی، علی شادمان، امیراحمد قزوینی، الهام کردا/آزاده صمدی، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی و مارین ون هولک نقش‌آفرینان این نمایش هستند که آروند دشت‌آرای کارگردانی آنها را برعهده دارد. «بداهه» یک پروژه‌ پژوهشی است که به تنگناهای زندگی می‌پردازد. این نمایش تا 22 آبان ماه هر شب ساعت حدود ساعت هشت و نیم در سالن استاد نظارزاده کرمانی در تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه خواهد رفت.
در سالن استاد سمندریان همین تماشاخانه نمایش «اسلو» از 18 مهر به روی صحنه رفته است. نویسنده متن این نمایش جی. تی راجرز است که محمد منعم ترجمه آن را بر عهده گرفته. یوسف پایپری کارگردان این اثر است. هوتن شکیبا، نیما ایمان‌زاده، نگین تهمتن، مهرنوش حاجی‌خانی، پویان فریدونی، کیمیا کاوند، بهراد سلاح‏ورزی، دنیز دانش، مرتضی علیدادی، آرش حق‌گو، تینا تیماجچی، مهیار پوربابایی، فریال سنگری، آیدا نادرزاده، احسان قره‌داغی و مهبد جهان‌نوش نقش‌آفرینی کارکترهای این نمایش را بر عهده دارند. کارگردان این اثر در یادداشتی درباره این نمایش نوشته است: «هر زمان تولیدِ یک تئاتر را سروسامان می‌دهم، به این فکر می‌کنم که مسئله‌ اصلی آن چیزی که ما را -از شروع تمرین‌ها و پروسه‌ تولید تا رسیدن به اجرای نهایی- در این رنجِ سیزیف‌وار به حرکت وامی‌دارد چیست؟ این مسئله در مسیر ساختن تئاتر تازه‌ ما با نام «اُسلو» بیش از همیشه همراه من بوده است. بدیهی است که پاسخ به این مسئله در موضوع‌، داستان‌، مفاهیم، فرم‌، طراحی‌، و حتی اندیشه‌ها و ایده‌ها نهفته نیست، چرا که این‌ها انتخاب‌هایی هستند که می‌توانند متغیر باشند و در آگاهی و یا ناآگاهی ما به وقوع بپیوندند. شاید مسئله این است؛ نسبتِ چیزهایی که در تمرین‌ها ساخته می‌شوند با واقعیتِ روزمره‌مان که در آن زیست می‌کنیم چیست؟ رابطه‌های اجتماعی‌‌ای که ما در پروسه‌ تمرین‌هایمان با اعضای گروه‌ می‌سازیم چه نسبتی با رابطه‌ بدن‌هایی دارد که چیزهایی را بر روی صحنه وانمود می‌کنند؟ ‌این مسائل از آن نگرانی ناشی می‌شود که نکند تمام چیزی که در تمرین‌ها و اجرا ساخته می‌شود در نسبت واقعی بدن‌هایمان بی‌مصرف باشد؛ چرا که در چنین وضعیتی به واقع چیزی ساخته نمی‌شود که حتی قابل دورریختن باشد، بلکه فقط مصرف می‌شود: نه احساسی، نه علاقه‌ای، نه اندیشه‌ای، نه کنشی، نه دعوت به عمل واقعی‌ای، نه رابطه‌ای اجتماعی، نه... هیچ. این ترسناک است! ‌ تنها گزاره‌ای که برای دعوت از شما برای تماشای تئاتر «اُسلو» می‌توانم بگویم این است که ما سعی کرده‌ایم خود را مدام در آستانه‌ی اضطرابِ این نگرانی و ترس نگه داریم». این نمایش تا 13 آبان هر شب ساعت 20:30 به کار خود ادامه خواهد داد.
پس از این نمایش در همین سالن نمایش دیگری با عنوان «هیچ چیز جدی نیست» بر اساس متنی از رچ اورلاف با ترجمه عبدالمحمد دلخواه و به کارگردانی مسعود دلخواه از 16 آبان به روی صحنه خواهد رفت. در این اثر رحیم نوروزی، حمیدرضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری، محمدرضا علی‏اکبری، پریسا رضایی، سارا الهیاری، بیژن زرین، سجاد بابایی، صادق حیدری، بیتا بیگی، کوثر سعادت، علی بهمنی و محمدرضا میری به ایفای نقش می‌پردازند. در این نمایش یک گروه تئاتری قصد دارد تلفیقی از آثار شکسپیر، بکت، پینتر و اورلاف را به شیوه پست‏مدرن اجرا کند، اما آن چنان درگیر حواشی می‌شوند که اتفاقات غیر‌منتظره‌ای پیش می‌آید که... این اثر تا اول آذر هر شب ساعت 21 روی صحنه خواهد بود.
تماشاخانه ایرانشهر در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان واقع شده است.
نمایش «ورودی 89» آخرین نمایشی است که در این گزارش مرور خواهیم کرد. این نمایش از 21 مهر در تماشاخانه نوفل‌لوشاتو کار خود را آغار کرده است. محسن احتشامی نویسندگی و کارگردانی این اثر را بر عهده دارد. میلاد احتشامی، صیاد آیینه‌وند، فرانک جلیلی، سمن قناد و محمد نوحیان نقش‌آفرینان این نمایش هستند. این نمایش درباره پنج دانشجو است که از زمان دانشجویی روابط دوستانه، عاشقانه و پیچیده‌ای بین آنها شکل می‌گیرد و در نهایت با ناپدید شدن یکی از آنها به مدت چهار سال معمای داستان آغاز می‌شود و با برگشت آن شخص قصه آغاز می‌شود». این نمایش تا اول آذر هر شب ساعت 21:15 در تماشاخانه مذکور واقع در خیابان حافظ، خیابان نوفل لوشاتو، بعد چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، کوچه زیبا، پلاک یک میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.