به گونه‌ای حجاب خود را رعایت کنید که متوجه صحبت‌هایتان شویم

آفتاب یزد- گروه شبکه: شهریور ماه اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شبنم نعمت زاده(متهم به اخلال عمده درنظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی مثل دارو) برگزار شد. اما نکته‌ای که در جریان آن دادگاه مورد توجه قرار گرفت، پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده زمان حضور در دادگاه بود. زیرا او در حالی که در محیط عمومی جامعه دارای پوشش مانتو است، اما هنگام حضور در دادگاه از پوشش چادر استفاده کرده بود. این موضوع با انتقادهای زیادی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. آنها معتقد بودند که نعمت‌زاده باید با همان پوشش مانتو در دادگاه حاضر میشد.پیش‌تر هم حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، رئیس قوه قضاییه اعلام کرده بود که پوشش زنان در دادگاه نباید الزاما چادر باشد و آن‌ها می‌توانند با پوششی که در محیط عمومی جامعه حضور دارند منتها با رعایت شئونات اسلامی در دادگاه‌ها حاضر شوند.
اما گویا شبنم نعمت‌زاده علیرغم انتقادها، اصرار به استفاده از چنین پوششی در دادگاه دارد چرا که در پنجمین و آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات او که دیروز اول آبان برگزار شد، بازهم پوشش چادر را انتخاب کرده بود. این بار نحوه حجاب گرفتن شبنم نعمت‌زاده با انتقاد قاضی دادگاه نیز مواجه شد. قاضی مسعودی مقام، خطاب به شبنم نعمت‌زاده متهم ردیف اول این پرونده گفت: «به گونه‌ای حجاب خود را رعایت کنید که هم شما بتوانید صحبت کنید و هم ما بتوانیم صدای شما را بشنویم و متوجه صحبت‌هایتان شویم.»
> یک عکس و چند نکته
در این راستا عصر ایران به قلم مهرداد خدیر طی یادداشتی نوشته است:« می‌خواهم درباره یک تصویر بنویسم. تصویر مربوط است به آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده و احمد رضا لشکری‌پور و شرکت «توسعه دارویی رسا». در این یادداشت نه می‌خواهم درباره اتهامات بنویسم نه پیش‌بینی حکم. نه دفاعیات متهم و نه بحث پُر‌حساسیت دارو. انگیزه یادداشت تنها تصویر خانمی است که در پوشش چادر مشکی در دادگاه حاضر شده است. خانمی که این‌گونه پوشیده است یا باید زنی خانه‌دار باشد یا مدرس مذهبی یا نماینده مجلس شورای اسلامی و مواردی دیگر از این دست. چادر، اقتضائاتی دارد. نمی‌دانیم با همین پوشش تجارت دارو می‌کرده یا در دادگاه آن را انتخاب کرده تا چهره‌اش هم کمتر دیده شود و نمی‌دانیم قانون در این زمینه چه الزامی دارد. غرض، بیان نکته‌ای دیگر است. این است که انگار آدم‌ها در جای خود نیستند. کافی است تصور کنیم پدر خانم نعمت زاده نبودند. آیا این امکانات را می‌داشتند؟هدف از انقلاب اسلامی صِرف تغییر افراد نبود. قرار بود مناسبات هم تغییر کند. قریب به چهل سال پیش و در آغاز دهه 60 وقتی جایی صحبت از وزیران جدید شد میهمانی که نمی‌شناختمش شروع کرد به بیان سجایا و امتیازات وزیر جوانی به نام محمد رضا نعمت زاده. آن قدر که نام او در نوجوانی در ذهنم ثبت شد و بعدها وقتی فیلم «خانه دوست کجاست» را می‌دیدم هر بار کودک، نام «محمد رضا نعمت زاده» را بر زبان می‌آورد و می‌پرسید «خانه او کجاست» آن محمد رضا نعمت زاده وزیر هم در یادم تازه می‌شد! بی‌آن که هیچ ربطی با هم داشته باشند و فقط تشابه در نام و نام خانوادگی بود. گمان نمی‌کنم این خانم اساسا آن موقع به دنیا آمده بود اما پدرش آن قدر در دولت‌های مختلف، وزارتخانه‌های مختلف را تجربه کرد که به فرد پُر نفوذی بدل شد. از عکس دور نشویم. تجارت دارو در وضعیت تحریم چه نسبتی با این تصویر دارد؟ تازه کاش از اتهام احتکار دارو تبرئه شود که آن، داستانی دیگر است. چادر و پوششی این گونه، علامت تعلق به یک خانواده مذهبی است. اما در خانواده‌های مذهبی حتی بازاریان متمول، ندیده‌ام که دخترشان را وارد تجارت و سوداگری‌هایی از این دست کنند. به تصاویر متهمان فساد اقتصادی که نگاه می‌کنیم می‌بینیم یک جای کار می‌لنگد. متهمان فلان بانک که میلیاردها پول جا به جا می‌کرده‌اند ته ریش دارند و دگمه‌های بسته و تسبیح در دست و این خانم با چادری چنین در دادگاه حاضر می‌شود. قرار بود تنها در ظواهر توقف شود یا منظور دیگری در کار بود؟هر قدر که فعالیت آقای نعمت‌زاده در حوزه‌های مختلف قابل توضیح یا توجیه است، هر قدر آدم فکر می‌کند، نمی‌تواند متوجه شود دختر او چرا باید وارد تجارت دارو شده باشد؟ فرزندان مقامات بهتر است به کارهای فرهنگی یا عام المنفعه اشتغال داشته باشند. این خانم اگر واقعا به اموری از این دست از جنبه عمومی علاقه داشت می‌توانست مثلا با بنیاد بیماری‌های خاص همکاری کند. ورود به عرصه‌هایی این گونه اما چاره‌ای باقی نمی‌گذارد تا این شائبه پیش‌اید که از امکانات و ارتباطات پدر استفاده یا سوءاستفاده شده باشد. انگیزه این یادداشت اما تصویری است که نشان می‌دهد یک جای کار یا چند جا می‌لنگد.»

> واکنش کاربران
بار دیگر پوشش شبنم نعمت زاده و تذکری که قاضی به او در این مورد داد با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه رو شد.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است:«شبنم نعمت‌زاده چنان در حجابش غرق شده که قاضی تذکر داده حجابتون طوری نباشه که صداتون رو نشنویم.»
کاربر دیگری گفته است:«امروز قاضی به شبنم نعمت‌زاده تذکر داده در مورد حجابش. جالب اینجاست او در خانواده‌ای بزرگ شده که حجابشان اصلا چادر نیست امان از...!»
دیگری نوشت:«احتکار کرده، با جون مردم بازی کرده حالا اومده چادر سرش میکنه! قاضی خیلی بهش خوب گفت»
یکی دیگر از کاربران گفته است:« احتمالا قاضی مجبور شده به شبنم نعمت زاده تذکر بده چون تازه با مدل چادر سرکردن آشنا شده. جوری از چادر استفاده کنید که سبب خفگی شما نشود»
کاربر دیگر نوشت:« متهمان آقا در دادگاه لباس خاص میپوشند کاش برای خانم‌ها هم پوشش خاصی باشد تا چادر را به تمسخر نگیرند و قاضی هم مجبور نشه تذکر بده»