همه باید باور داشته باشیم در شرایط جنگ اقتصادی هستیمرئیس جمهوری «توهمات و محاسبات غلط» را عامل اصلی حمله رژیم صدام به ایران اسلامی خواند و تأکید کرد که صدام با این توهمات و محاسبات غلط آمد، رسوا شد و خودش را نابود کرد و تک تک حامیان منطقه‌ای او نیز آمدند و ابراز پشیمانی کردند و امروز نیز دقیقاً این توهمات از سوی حاکمان کاخ سفید در حال تکرار است. به گفته وی، دولت ترامپ نیز از سال 97 با توهمات مشابه و محاسبات غلط، جنگ اقتصادی تمام عیاری را آغاز کرده است که نتیجه آن کاملاً مشخص است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دیروز در جلسه هیأت دولت اظهار داشت: در تاریخ امریکا بی سابقه است که طرحی را پس از ماه‌ها مقدمه‌چینی به شورای امنیت ببرند و شکست بخورند. اندونزی و نیجر، تونس و 13 کشور در شورای امنیت با شهامت در برابر امریکا ایستادند و به این ترتیب ابهت و هیمنه امریکا فرو ریخت. روحانی با بیان اینکه امروز نیز دقیقاً شاهد تکرار حادثه‌ای همانند توهم صدام در حمله و شکست ایران هستیم، گفت: امریکا دو سال و نیم پیش جنگ اقتصادی را برمبنای توهمات و محاسبات غلط علیه کشورمان آغاز کرد، هدف‌شان هم این بود که تمام راه‌های اقتصادی را به روی ایران مسدود کنند.


رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از سال 59 با تحریم اقتصادی مواجه بود اما جنگ اقتصادی از سال 97 علیه ایران شروع شد و امریکا در این جنگ با تمام امکاناتش به میدان آمده است. روحانی گفت: امریکایی‌ها همانند صدام بر این تصور بودند که چند ماه پس از آغاز جنگ اقتصادی وارد تهران خواهند شد و در این توهم بودند که در فرودگاه مهر‌آباد و فرودگاه امام برای آنها فرش قرمز پهن خواهد شد و در این راستا ترامپ به سران اروپا گفته بود که فقط سه ماه صبر و تحمل کنند چرا که پس از سه ماه با تحمیل فشار اقتصادی دیگر نظام جمهوری اسلامی وجود نخواهد داشت. رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: هدف نخست امریکایی‌ها همانند صدام سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران و حداقل پاره کردن و از بین بردن توافق 2231 بود اما به هیچ کدام از اهداف خود نرسیدند.
رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز ابهت امریکا و هیمنه‌ای که فکر می‌کرد در دنیا دارد، فرو ریخته است. ملت ایران با ایستادگی طی 40 سال قبل، در هشت سال دفاع مقدس از لحاظ نظامی و دفاعی پیروزی بزرگ تاریخی را رقم زد و امروز هم موفقیت بزرگ سیاسی، حقوقی و دیپلماسی را بدست آورده است. روحانی باور و ایستادگی مردم را علت پیروزی دیروز و امروز ملت ایران دانست و گفت: در 40 سال پیش مردم ایران باور کردند که به آنها ظلم و به کشورشان تجاوز شده است و ارتش خائنی به دستور اربابانش بدون هیچ دلیلی به ایران حمله کرده است لذا اولاً خودِ جنگ برای مردم ملموس شد و در مرحله بعدی احساس کردند که بار جنگ بر دوش همه قرار دارد.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: گوشه‌ای از مظلومیت ملت ایران در دوران دفاع مقدس این بود که طرف مقابل را با انواع سلاح‌ها و امکانات نظامی تجهیز می‌کردند اما وقتی توپ پدافند ضدهوایی را که ساخت مشترک دو کشور اروپایی بود، به این کشورها ارسال کردیم نه تنها از تعمیر آن خودداری کردند بلکه حتی  آن را به ما پس ندادند در حالی که مطابق قرارداد موظف بودند آن را تعمیر کنند و این از جمله کارهایی بود که اروپا و غرب در برابر ملت ایران انجام داد و در مقابل هواپیماهایی در اختیار رژیم بعث قرار داد که کشتی‌ها و شهرهای ما را بمباران کنند اما ملت ایران روی پای خود ایستاد و خداوند پیروزی را نصیب این ملت کرد.رئیس جمهوری افزود: همه مردم بخوبی تشخیص دادند که این جنگ علیه منافع و شرف ملی است لذا مسئولیت جنگ را برعهده خود احساس کرده و همه به میدان آمدند. روحانی با اشاره به خاطره مشاهده دو فرزند مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی در جبهه‌های جنوب کشور اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس فرزندان رؤسای قوا و همه مسئولین در کنار مردم در صحنه جنگ و دفاع حضور داشتند و بی تردید با چنین روحیه‌ای شکست‌ وجود نخواهد داشت.
وی با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی گفت: امروز هم باید همه باور کنیم که در جنگ اقتصادی هستیم و مردم ایران بدانند که مسئولین اقتصادی و بسیاری از بخش‌های خصوصی و عمومی غیردولتی در دو سال و نیم گذشته مشغول فداکاری هستند. رئیس جمهور با تأکید بر اینکه جنگ شوخی بردار نیست، گفت: امروز در وهله اول همه باید باور کنیم که در شرایط جنگ هستیم و دوم اینکه باور کنیم بار این جنگ تنها بر دوش دولت نیست و در این عرصه همه مسئولیت دارند و بی تردید اگر مردم باور کنند که در جنگ هستیم - که البته باور دارند -  و همه مسئولین و قوا در کنار هم و دست به دست هم بدهیم، بدون تردید پیروز و موفق خواهیم شد و امروز به فضل الهی همه قوای سه گانه، نیروهای مسلح و تمام ارکان کشور یکصدا هستند.  روحانی گفت: امروز می‌توانیم و آماده هستیم در جنگ اقتصادی به موفقیت برسیم البته ما آغازگر این جنگ نبودیم همچنان‌که در جنگ تحمیلی هشت ساله ایستادگی کردیم و به پیروزی رسیدیم در این جنگ نیز مقاومت و ایستادگی خواهیم کرد و به فضل الهی پیروز خواهیم شد و امیدوارم خداوند ملت ایران را در این جنگ که امتحان بزرگ الهی است به پیروزی برساند.
رئیس جمهوری در ادامه به وحدت و یکپارچگی همه ارکان کشور در مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: امروز موفقیت ما در مقابله با کرونا با کشورهای پیشرفته دنیا قابل مقایسه است و از این موضوع خارج‌نشین‌ها و کانال‌های ضدانقلاب ناراحت هستند که چگونه با وجود کرونا فعالیت‌های اقتصادی و مناسک دینی و مذهبی در کشورمان برقرار است چرا که آنها علاقه داشتند که در فضای کرونا همه امور کشور تعطیل شود.
روحانی همچنین با بیان اینکه «امروز به رغم همه مشکلاتی که وجود دارد کشاورزان بانشاط‌‌تر از هر سال خودشان را برای کشت آماده می‌کنند و دولت هم در کنار آنها و تسهیل کننده تلاش آنان است»، گفت: امسال متقاضی برای فعالیت صنعتی در شش ماهه گذشته نسبت به پارسال 33 درصد بیشتر شده است. رئیس جمهوری با اشاره به تصمیم دولت در تعیین 4 هزار تومان برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم گفت: در نهاده‌های دامی نیز دولت علیرغم مشکلات در شش ماهه امسال 4.5 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی پرداخت کرده است و آن را ادامه خواهد داد. امروز به رغم وجود کرونا شاهد رشد در تولید خودرو، لوازم خانگی و در بسیاری از حوزه‌های صنعتی هستیم و این نشان‌دهنده تلاش و فداکاری تولیدگران و مردم است.

خبــــر
نحوه تسویه مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی تصویب شد

جلسه هیأت امنای صندوق توسعه ملی روز  گذشته به ریاست حسن روحانی برگزار شد. در این جلسه پیرامون شیوه‌نامه اجرایی و نحوه تسویه مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی،  بحت و بررسی صورت گرفت و این شیوه‌نامه به تصویب رسید. تصویب این شیوه نامه در پی موافقت مقام معظم رهبری با استجازه ریاست جمهوری برای بازپرداخت تسهیلات ارزی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذارانی که درآمد ارزی ندارند به صورت ریالی و به نرخ روز تا پایان سال 1399 انجام شد.
تأمین قسمتی از منابع مالی مورد نیاز پروژه راه‌آهن بیرجند، اصلاح بند «ب» بخش هشتم نظام‌نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی و تمدید مهلت صدور اولین سند پوشش ارزی برای فاز 2 طرح توسعه پتروشیمی کرمانشاه و بخشودگی وجه التزام تأخیر بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه در بخش کشاورزی از جمله  دیگر مصوبات این جلسه بود.