همتی: دلایل افزایش نرخ ارز را به موقع فاش می‌کنم!

رئیس کل بانک مرکزی در صفحه‌ اجتماعی خود در اینستاگرام نوشت: مردم مطمئن باشند بانک مرکزی بدون توجه به حواشی به تلاش خود برای ثبات‌سازی بیشتر در بازارها و عبور مطمئن از آخرین مراحل فشار حداکثری ادامه خواهد داد. به گزارش ایرنا، «عبدالناصر همتی» روز گذشته در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بانک مرکزی در اوج فشار حداکثری و بعد از ۲ سال مقاومت در خط مقدم جنگ اقتصادی و در مقابل شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های پولی و بانکی و با وجود محدودیت دسترسی به درآمدهای ارزی کشور با تمرکز بر تامین کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی، نیازهای اساسی و ضروری کشور را با همه سختی‌ها به خوبی و کفایت تامین کرده و اجازه نیز نداده که واضعان تحریم به هدف اصلی خود در دو سال گذشته که همانا فروپاشی اقتصاد کشور بود برسند.
وی ادامه داد: با افزایش نرخ ارز در چند هفته اخیر که در مورد دلایل آن به موقع خود توضیح خواهم داد، هجمه‌های سازمان یافته و بعضا با هدف‌های خاص علیه بانک مرکزی آغاز
شده است. همتی نوشت: با وجود سختی‌ها و دشواری‌ها، کنترل نرخ ارز دغدغه مهم بانک مرکزی است، مردم عزیز مطمئن باشند بانک مرکزی بدون توجه به حواشی، به تلاش خود برای ثبات‌سازی بیشتر در بازارها و انشاءالله عبور مطمئن از آخرین مراحل فشار حداکثری ادامه خواهد داد.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: این روزها بعد از طرح مکانیزم ماشه، اخباری در مورد قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح می‌شود، فارغ از قابلیت عملیاتی داشتن و میزان تاثیر عملی آن، متاسفانه تاثیر روانی آن در بازار ارز سایه افکنده است در حالی‌که در مقابل آن خبرهای مثبتی از منابع مسدودی وجود دارد.


وی نوشت: همانطور که پیشتر گفتم روند عرضه و معاملات حواله‌های ارزی در بازار دوم در بستر سامانه نیما به خصوص سه ماهه اخیر بهتر از قبل شده است.
همتی افزود: صادرکنندگان بالغ بر ۸ میلیارد دلار از تعهدات ارزی ۲۷ میلیارد دلاری ایفا نشده خود، مربوط به پروانه‌های صادراتی سال‌های ۱۳۹۷- ۹۸ خود را به تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده و مانده تعهدات آنها به حدود ۱۹ میلیارد دلار کاهش یافته است. رئیس کل بانک مرکزی نوشت: میانگین وزنی نرخ ارز نیما نیز با روند کاهشی به محدوده ۲۳هزار تومان به ازای هر دلار رسیده است که البته تاثیر خود را بتدریج در نرخ‌های بازار نشان خواهد داد.