دستاورد حداقلی فشار حداکثری به ایران

یک نشریه آمریکایی با بررسی سیاست‌های خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا درقبال ایران تصریح کرد که با وجود تلاش‌های دونالد ترامپ برای اعمال فشار حداکثری بر تهران، این رویکرد موفقیت چندانی نداشه است.
به گزارش ایسنا، نشریه فارین پالیسی در یادداشتی با عنوان «فشار حداکثری؛ دستاورد حداقلی» به بررسی سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای اعمال حداکثر فشار بر ایران پرداخت و نوشت: دولت ترامپ در سال ۲۰۲۰ به سختی تلاش کرد تا توافق هسته‌ای با ایران را برای همیشه دفن کند، اما اکنون به نظر می‌آید که جو بایدن (رئیس‌جمهور منتخب آمریکا) آماده است تا روح تازه‌ای به توافق بدهد.
فارین پالیسی ادامه داد:  سال ۲۰۲۰ با تشدید کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران که شامل تحریم‌های آمریکا، محدودیت سفر دیپلمات‌های ارشد ایرانی در سازمان ملل و ترور ژنرال قاسم سلیمانی، استراتژیست نظامی ارشد و مشهور تهران بود، همراه بوده است.
این کارزار حداکثری تحریم‌ها، فشار فزاینده‌ای را بر اقتصاد ایران وارد کرده اما در جلوگیری از پیشرفت توانایی ایران در توسعه برنامه هسته‌ای موفقیت اندکی داشته است. همچنین، تلاش‌های مداوم واشنگتن برای تخریب توافق هسته‌ای، ایالات متحده را از نظر دیپلماتیک در سازمان ملل منزوی کرده است.

این نشریه در ادامه با اشاره به چند مقاله اخیر خود درباره رویکرد دولت ترامپ درقبال ایران نوشت: جهان، آمریکا را به دلیل این سیاست‌هایش ملامت می کند. چندین رویداد بر انزوای دیپلماتیک دولت ترامپ به دلیل اصرارش بر نابودی توافق ۲۰۱۵ تاکید می‌کند، از جمله آن‌که در ماه ژوئن مایک پمپئو، وزیر امورخارجه ایالات متحده برای تحت فشار قرار دادن شورای امنیت سازمان ملل با هدف حفظ تحریم تسلیحاتی علیه تهران که مدتی بعد در ماه اکتبر منقضی شد به سازمان ملل رفت. در پایان، جهان تا حد زیادی از خواسته‌های واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی شانه خالی کرد و مانور آمریکا با هدف اعمال مجدد یک دسته تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شکست خورد.
فارین پالیسی با بیان اینکه «اسرائیل دردسر سیاست بایدن درقبال ایران است» به ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته کشورمان در حوزه دفاعی و هسته‌ای اشاره کرد و نوشت: به محض انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا فخری‌زاده هدف ترور قرار گرفت که اغلب بر این باورند کار سرویس اطلاعات اسرائیل، موساد بوده است. از نظر کارشناسان، این اقدام بخشی از تلاش‌های بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) در جهت از بین بردن هرگونه فضا برای بازگشایی کانال دیپلماسی با ایران در دولت بایدن بوده است. این مانعی است که بایدن برای آغاز مجدد مذاکرات با تهران با آن مواجه است.
این نشریه آمریکایی همچنین نوشت: سیاست‌های ترامپ ایران را متقاعد کرد که یک برنامه هسته ای پیشرفته‌تر پیش از هر مذاکره‌ای ایجاد کند که شامل افزایش سطح غنی‌سازی می‌شود. ولی نصر استاد دانشکده مطالعات بین المللی دانشگاه جان‌هاپکینز در این باره گفت: علیرغم فشار اقتصادی بیشتر، ترامپ فقط ایران را تشویق کرده که سرمایه گذاری خود را در برنامه هسته‌ای دو برابر کند. اگر رایزنی‌ها از سر گرفته شود، ایران می خواهد اطمینان یابد که از نوبت قبلی قدرت بیشتری دارد.
فارین پالیسی در آخر تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان معتقدند که فشار حداکثری ترامپ بر ایران تنها سبب شده تا این کشور در برابر فشارها مقاوم و دست تندروها در تهران قوی تر شود که همواره تاکید دارند آمریکا قابل اعتماد نیست و پای حرف خود نمی‌ایستد. ایران  پیش‌تر این طور نشان می‌داد که اگر واشنگتن تحریم‌ها را کاهش دهد ممکن است به مذاکره بازگردد، اما اکنون می‌گوید، تا زمانی که آمریکا به توافق بازنگردد و تحریم‌ها را لغو نکند هیچ مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.