مرغداران در حسرت نبود نهاده برای مرغ‌ها می‌سوزند؛ آن وقت...

۱۴۰۰ تن ذرت به‌دلیل به درازا کشیدن روند توزیع امحا شد!
در حالی که مدت‌هاست مرغداران در حسرت تامین به موقع نهاده برای مرغ‌های گرسنه خود می‌سوزند؛ تداوم معضلات سامانه «بازارگاه» باعث شد تا سال گذشته به دلیل طولانی شدن روند توزیع نهاده‌های دامی در بازار، یک هزار و ۴۰۰ تن ذرت دامی روی کشتی‌ها فاسد و امحا شد. اینکه این روند تا چه زمان ادامه دارد و موجب تداوم نرخ تمام شده بالاتر مرغ و تخم‌مرغ برای مرغداران و شیر و گوشت برای دامداران خواهد شد و فشار نهایی آن نیز به مردم خواهد آمد، نامعلوم است!
به گزارش آفتاب یزد به نقل از ایرنا، « ایمان رنگی» درباره مشکلات فعالان این صنف افزود: به دنبال صادر نشدن مجوز از سوی متولیان سامانه «بازارگاه» جهت توزیع نهاده‌های دامی اظهارشده در گمرک و یا صدور با تاخیر این مجوزها، کالاهای اساسی موجود در بنادر و گمرکات پس از طی شدن مدت زمان قانونی دو ماهه در لیست کالاهای متروکه قرار گرفته و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرد که این مسئله علاوه‌بر افزایش میزان زیان‌دهی واردکنندگان، بازار نهاده‌های دامی را
برهم می‌زند.

وی اضافه کرد: 8 آذرماه امسال، از سوی معاونت توسعه صنایع تبدیلی وزارت جهادکشاورزی مجوز خروج کالاهای یک شرکت عضو انجمن را از گمرک صادر کرد و در تاریخ ۲۴ آذر ماه، معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی مجوز عرضه محموله ذرت این شرکت را در سامانه بازارگاه صادر کرد.
عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور تصریح کرد: براساس مجوز معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی محموله ذرت شرکت مزبور باید در گیلان عرضه شود و این در حالیست که معاونت بهبود تولیدات دامی این استان اعلام کرد، چنین مجوزی را دریافت نکرده و باعث شد تا ۸۰۰ تن ذرت که خوراک یک‌سال مرغداری ۳۰ هزار قطعه مرغ مادر است، در انبارها بماند.
رنگی توضیح داد: محموله یادشده به شکل اعتباری ترخیص شده و مدت زمان عرضه کالاهایی که به شیوه اعتباری ترخیص می‌شوند 7 روز است؛ از گمرک اخطاریه برای متروکه اعلام شدن کالا دریافت شده و تاکنون موفق به رفع اشکالی سامانه «بازارگاه» که منجر به رویت نشدن مجوز مربوطه است، نشده ایم.
عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: بروکراسی و اشکالهای سامانه بازارگاه موجب شده تا تولیدکنندگان صنایع دام و طیور و نیز مصرف‌کنندگان نهایی کالا و واردکنندگان ضرر و زیان‌های بسیاری را متحمل شوند، اما همچنان انگشت اتهام برای بر هم خوردن تنظیم بازار نهاده‌های دامی به سمت واردکنندگانی گرفته می‌شود که گرفتار مشکلات فرآیند توزیع کالا در بازار هستند.
به گفته رنگی، اکنون شرایط به نحوی است که کالاهای اساسی تامین ارز شده و یا آن بخش که واردکنندگان به دنبال ترخیص اعتباری هستند، امکان توزیع به موقع را ندارند و بر همین اساس چنانچه واردکنندگان معطل دریافت مجوز توزیع کالا از وزارت جهادکشاورزی شوند به دلیل از دست رفتن مدت زمان قانونی کالاهای آنها متروکه اعلام می‌شود و چنانچه بخواهند کالا را بدون اخذ مجوز از گمرک ترخیص کنند که اموال آنها در لیست کالای قاچاق قرارگیرد. ضمن اینکه امکان ترخیص کالا بدون اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد.
براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه‌هزار ۱۰۰تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد.
در حالی که قیمت هر کیلوگرم ذرت در بازار آزاد بیش از 4هزارتومان و کنجاله سویا بیش از ۱۶ هزارتومان است.