سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر محرمانه بودن فایل صوتی ظریف: عرصه میدان و دیپلماسی دو بازوی عمل ایران هستند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه فایل صوتی منتشر شده از آقای ظریف یک مصاحبه و گفت‌وگوی رسانه‌ای نبوده است، اظهار کرد: این گفت‌وگو در چارچوب‌های معمول و محرمانه‌ای که در داخل دولت انجام می شود صورت گرفته و تعهد دوجانبه برای حفظ محرمانگی آن بوده است.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوال ایسنا در ارتباط با فایل منتشر شده از آقای ظریف و مباحثی که در این فایل مطرح شده و انتشار برخی از تحلیل ها مبنی بر اینکه این فایل از سوی وزارت خارجه منتشر شده و یا اینکه انتشار این فایل به معنای پایان آینده سیاسی ظریف است، تاکید کرد: تفاسیر شاذ درباره این فایل برای بعدا باشد. آنچه که منتشر شده از ابتدا یک مصاحبه نبوده و قرار هم نبوده یک مصاحبه باشد، یک گفت‌وگوی رسانه‌ای هم نبوده است و یک گفت‌و‌گو در چارچوب‌های معمول و محرمانه‌ای است که در داخل دولت انجام می شود.
وی با بیان اینکه نظر آقای رئیس جمهوری این بوده که برای انتقال سوابق و تجارب برای دولت های بعدی اعضای کابینه گفت‌وگوهایی برای ثبت در اسناد داشته باشند و نظراتشان را اعلام کنند و این گفت‌وگو در این چارچوب صورت گرفته است، اظهار کرد: تعهد دوجانبه برای حفظ محرمانگی این گفت‌وگوها وجود داشته و وزارت خارجه در هیچ کدام از فرایندهای این گفت‌وگو از جمله انتخاب تیم مصاحبه کننده، عوامل و نگهداری فایل ها هیچ نقشی نداشته است و اینکه چه کسانی، چگونه و چرا این فایل را منتشر کرده اند ما نمی دانیم.
خطیب زاده با بیان اینکه به آنچه که آقای ظریف در این گفت‌وگو مطرح کرده اند باید به صورت کلی نگاه شود نه گزینشی ادامه داد: ما از دو شب قبل کم کم مطلع و متوجه شدیم که بخش هایی از این فایل در حال منتشر شدن است و دیروز این موضوع به اوج خود رسید. همان طور که گفتم آنچه که آقای ظریف در این گفت وگو مطرح کرده اند را باید به صورت کلی دید و گزینشی نباید برخورد کرد.

وی ادامه داد: آقای ظریف همواره گفته اند که نظراتشان را در پشت درهای بسته شفاف و صریح مطرح می‌کنند و آنچه که انجام می‌شود حول قوه عاقله نظام است.
خطیب زاده افزود: در این فایل آقای ظریف به صورت مفصل با تکریم و احترام در مورد آقای سلیمانی صحبت می کند. از نقش ایشان در صلح سازی و طرح های منطقه ای و کمک هایی که ایشان در این زمینه ارائه کرده اند، صحبت می کنند و این کمک ها بر کسی پوشیده نیست. یک ذوق زدگی در برخی از رسانه‌ها برای تقطیع صحبت‌های آقای ظریف دیده می شود ولی همان طور که گفتم صحبت های ایشان در این فایل باید کلی دیده شود.
وی با بیان اینکه آنچه که درباره انتشار این فایل صورت گرفته یک امر غیرقانونی است و مجاری قانونی باید آن را بررسی کنند اما این مسئله را نیز نشان می دهد که برخلاف آنچه که گفته می شود مسئولان ایرانی در فضای کارشناسی پویا و شفاف هستند. آنچه که اجرا می‌شود تصمیمات اجماعی نظام است و از دیگر سو باید توجه داشت که هیچ کس در تحلیل مصون از خطا نیست و این چیزی است که آقای ظریف بارها به آن اشاره کرده اند.سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد اقدامات ایذایی رژیم صهیونیستی در منطقه و علیه امنیت ملی ایران اظهار کرد: همانطور که قبلا بارها گفته شده هیچ کدام از کارهای رژیم اشغالگر قدس علیه امنیت و منافع ملی ایران بی پاسخ نمانده و از این به بعد هم بی پاسخ نمی ماند.
خطیب زاده گفت: این رژیم حیات خود را در بحران آفرینی می داند و برای ایران حفظ ثبات و امنیت منطقه مهم است و اجازه نمی‌دهد که این رژیم غاصب امنیت منطقه را بیش از پیش به خطر اندازد.
وی در ارتباط با موضوع عرصه میدان و دیپلماسی و تاثیر این دو موضوع بر یکدیگر گفت: عرصه میدان و دیپلماسی دو بازوی عمل ایران هستند و کسانی که درصدد تخریب این دو بازو هستند در پازل بدخواهان حرکت می کنند.
خطیب زاده ادامه داد: هرگاه دیپلماسی و میدان در عرصه عمل با هم همراه بوده اند از جنگ تحمیلی گرفته تا دیگر مسائل منطقه منافع عالی نظام و کشور به بهترین نحو تامین شده است و هر گاه این دو بال همراه هم نبوده اند و یا اختلاف نظر باعث شده که چندان همدیگر را همراهی نکنند ما نتیجه مطلوب نگرفته ایم.
وی همچنین با اشاره به روند تصمیم گیری در کشور در ارتباط با مسائل کلان و حاکمیتی ادامه داد: خوشبختانه قوه عاقله ای در کشور وجود دارد و ما همه دور آن جمع هستیم و تصمیمات عالیه نظام در چارچوب این بستر گرفته می شود.
خطیب زاده تاکید کرد: سیاست خارجی نباید گروگان سیاست داخلی گرفته شود و هدف در سیاست خارجی تامین منافع مردم و کشور است.
وی در ارتباط با برخی از صحبت های ظریف در فایل منتشر شده در ارتباط با روسیه و تحلیل هایی که در این ارتباط در رسانه ها بیان شده، تصریح کرد: آنچه که در این فایل شنیده می شود بخش بسیار کوچکی از یک موضوع مهم در گذشته و یک برشی از تاریخ است که در گذشته اتفاق افتاده است.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: روابط ایران و روسیه مشارکت راهبردی و نزدیک است و دو کشور تصمیم گرفته اند که این روابط را در سطوح مختلف ارتقا و گسترش دهند. دکتر ظریف و آقای لاوروف هر دو از معماران گسترش روابط دو کشور هستند و سابقه دوستی دیرینه دارند از زمان حضور در نیویورک و سازمان ملل .
وی با بیان اینکه تصمیم قاطع و قطعی ما همواره ارتقای روابط با کشورهایی چون روسیه بوده و این روابط اکنون در سطح مشارکت راهبردی است، خاطر نشان کرد: برخی از ذوق زدگی رسانه های غربی هیچ تاثیر و موضوعیتی در روابط ما ندارد و حتی نشان می دهد که ما در مسیر درست در راستای گسترش توسعه روابط قرار گرفته ایم.
سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با رفع تحریم ها از سوی آمریکا و انجام گفت‌وگو بین ایران و آمریکا در ارتباط با این مسئله تصریح کرد: ما تاریخ چهار سال گذشته را نمی توانیم در خصوص عملکرد ایالات متحده نادیده بگیریم و آن را کنار بگذاریم. آمریکا برای خروج از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ملت ایران با ما مذاکره نکرد و اکنون برای بازگشت به تعهداتش نیز نیازی به گفت‌وگوی مستقیم و حتی غیرمستقیم ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه در پاسخ سوال دیگری در مورد فایل منتشر شده از اظهارات آقای ظریف و اینکه وی در این فایل صحبت هایی را مطرح کرده که مغایر با اظهارات رسمی و علنی ایشان است و اینکه چرا ظریف چنین اظهاراتی را مطرح کرده و آقای ظریف قصد دارد در این ارتباط شفاف سازی کند، گفت: من همه را به قضاوت منصفانه دعوت می کنم و باید از قضاوت عجولانه دوری کنیم. دکتر ظریف از شخصیت‌های نظام هستند که همواره سیاست‌های نظام را بسیار با قوت و قدرت جلو برده اند. ایشان موضوعاتی را که برای یک گفت وگوی آرشیوی انجام شده در هفت ساعت با دوستان ریاست جمهوری مطرح کرده اند. البته اینگونه نیست که این ها مغایر با سیاست های اعلامی باشد و برخی از قضاوت های عجولانه شاید این نتیجه را بدهد.
خطیب زاده همچنین بار دیگر با تاکید بر اینکه آقای ظریف از معماران گسترش روابط ایران و روسیه در زمان کنونی هستند و هیچ تردیدی در این زمینه وجود ندارد، گفت: ایشان سفرهای متعددی به مسکو داشته اند و روابط ما با روسیه نسبت به گذشته ارتقای بیشتری پیدا کرده است و این مسیر در آینده ادامه پیدا می کند و ذوق زدگی برخی از رسانه‌ها تاثیری در این زمینه ندارد بلکه ما را در توسعه روابط با روسیه مصمم تر می کند.
سایر اخبار این روزنامه
انتشار فایل محرمانه وزیر امور خارجه پس لرزه‌های زیادی به همراه داشت زلزله ظریف جلال خوش‌چهره تنش زدایی در بغداد سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر محرمانه بودن فایل صوتی ظریف: عرصه میدان و دیپلماسی دو بازوی عمل ایران هستند دامنه بحران مهار نشد برگزیدگان بزرگ‌ترین رخداد سینمایی جهان شناخته شدند اسکار غیرمنتظره‌ها وزیر بهداشت: با شبکه مخوفی در حوزه واکسن روبه‌رو هستیم ارز دولتی به هدف خود رسید؟ چهارمین سال دلار ۴۲۰۰ تومانی زیر سایه مخالفت ها «ابتکار» وضعیت بازار مسکن طی سال جاری را بررسی می‌کند بازار مسکن در مسیر رکود یا سقوط؟ رئیس قوه قضائیه لغو تحریم‌ها نباید دستاویز دعواهای سیاسی گردد فرمانده کل سپاه: ایران به هر اقدام شرورانه صهیونیست‌ها واکنشی قوی‌تر نشان خواهد داد فاجعه در راه است؟ اعلام آمادگی جهان برای کمک به هند روحانی: به وظیفه خود درباره انتخابات عمل کنیم حداد عادل: جریانی «راهبرد چراغ سبز» به دشمن را آغاز کرده