بلیط هواپیما

اعتراف سریالی به شکست فشار حداکثری

گروه سیاسی/  پس از اعتراف‌های مکرر مقامات امریکایی درخصوص شکست فشار حداکثری علیه کشورمان اکنون مسئولان اروپایی نیز به این مسأله اذعان کرده‌اند. در آخرین مورد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی درباره مذاکرات رفع تحریم‌های ایران اظهار نظر کرده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یادداشتی در روزنامه فایننشال‌تایمز با این عنوان منتشر کرده است: «اکنون زمان تصمیم‌گیری است که آیا می‌‌خواهیم توافق هسته‌ای ایران را نجات دهیم؟» این تیتر از سوی یک مقام رسمی اروپایی که خود به عنوان رابط مذاکرات غیرمستقیم ایران و امریکاست قابل تأمل است. بورل در حالی از زمان تصمیم‌گیری سخن می‌گوید که با سؤالی از دوستان خود به نوعی بی‌ارادگی آنها برای بازگشت به تعهداتی را که در سال 2015 ترک کرده بودند یادآور می‌شود.
بورل یادداشت خود را با این جمله شروع کرده است: «هفت سال پیش، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی توافق دیپلماتیک مهمی منعقد کردند که برنامه جامع اقدام مشترک نام گرفت که در مورد برنامه هسته‌ای ایران و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل بود. » وی در ادامه نوشت: «برجام گسترده‌ترین نوع رژیم نظارتی فعالیت‌های هسته‌ای ایران اجرا شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در مقابل چشم‌اندازی برای لغو تحریم‌های امریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران باز کرد. در مقابل البته ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و کمپین فشار حداکثری علیه ایران را دنبال کرد که تاکنون جواب نداده است. در واقع باید گفت که فشار حداکثری که ترامپ دنبالش بود شکست خورده است.» 
اختلافات درون امریکا مانع تصمیم بایدن
در این یادداشت با تأکید بر شکست سیاست‌های امریکا آمده است: «فشار حداکثری شکست خورد. همزمان، علی‌رغم حداکثر تلاش از سوی اعضای باقیمانده [در برجام] مردم ایران از عواید کامل رفع تحریم‌ها محروم ماندند.» او نوشته است: «بعد از ۱۵ ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و تعاملات بی‌شمار با طرف‌های برجام و امریکا من به این جمع‌بندی رسیده‌ام که فضا برای مصالحه‌های مهم اضافی به پایان رسیده است. من اکنون روی میز متنی گذاشته‌ام که در آن، رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای برای احیای برجام به تفصیل شرح داده شده‌اند.» وی در ادامه مدعی شده است:«این متن، بهترین توافقی است که من به عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات آن را ممکن می‌بینم. توافق بی‌نقصی نیست اما در آن به همه عناصر ضروری پرداخته شده و در بردارنده مصالحه‌های سخت حاصل‌شده توسط همه طرف‌ها است.» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کشمکش‌های داخلی سیاسی در داخل امریکا درخصوص برجام هم اشاره کرده و نوشته است: «می‌دانیم که برجام با توجه به نزدیک شدن انتخابات میاندوره‌ای کنگره همچنان در واشنگتن از لحاظ سیاسی مسأله‌ای قطبی است.» 

تجربه ایران از بدعهدی امریکا
او اضافه کرده است: «این توافق ممکن است به همه نگرانی‌های امریکا درخصوص ایران نپرداخته باشد. اتحادیه اروپا در خصوص نگرانی‌هایی که فراتر از مسأله هسته‌ای هستند نظیر مسائل حقوق بشر و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران [با امریکا] هم‌نظر است.» بورل همچنین نوشت: «برجام به این مسائل نمی‌پردازد و قرار هم نبود این کار را انجام دهد. با وجود این، این توافق این مزیت را داشت که برنامه هسته‌ای رو به توسعه ایران را تعدیل کرد و آن را به روی بازرسی‌ها و نظارت‌های موشکافانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گشود.» جوزپ بورل درباره حساسیت‌ها در تهران درباره برجام نوشته است: «این را هم می‌دانیم که در تهران بعد از تجارب منفی سال‌های اخیر تحفظ‌های مهمی بر سر اجرای کامل توافق وجود دارد. با وجود این، توافق روی میز، عزم همه طرف‌های برجام برای اطمینان از دوام‌پذیری آن را نشان می‌دهد و از جمله شامل تعهد جو بایدن و امریکا در این زمینه است. در نتیجه، این توافق از حفاظ‌های بهتری در برابر اقدامات یکجانبه برای تضعیف آن برخوردار است.» 
غرب جایگزینی برای توافق ندارد
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه با اشاره به مسئولیت خود به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات نوشت: «بعد از ۱۵ ماه مذاکره در وین و تعامل با حاضران به این نتیجه رسیدم که دیگر فضا برای اهمال‌کاری گذشته و باید برای احیای برجام تمام تحریم‌ها برداشته شود.» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه یادداشت خود آورده است: «برجام هرچند یک توافق کامل نیست ولی تمام عناصر اساسی را مورد توجه قرار می‌دهد که طرف‌های حاضر به سختی به آن رسیده‌اند. اکنون باید تصمیماتی اتخاذ شود تا از این فرصت منحصر به‌فرد برای موفقیت استفاده شود. من هیچ جایگزین جامع یا مؤثر دیگری به غیر از برجام نمی‌بینم.» بورل در ادامه ادعا کرد: «بازگشت برجام نه تنها در مورد نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران مؤثر است، بلکه می‌تواند فضای امنیتی منطقه را دارای ثبات کرده و حرکت مثبتی در جهت اعتمادسازی بین کشورها ایجاد کند.» وی همچنین نوشت: «رسیدن به یک توافق جامع در شرایط کنونی نه تنها منافع اقتصادی به دنبال دارد، بلکه موجب امنیت سیاسی، نظامی در منطقه و کل جهان می‌شود. اکنون زمان تصمیم‌گیری‌های سیاسی سریع برای پایان دادن به مذاکرات وین بر اساس متن پیشنهادی من و بازگشت فوری به برجام است.» 
یادداشت بورل و نشان دادن زمین بازی
بورل در یادداشت روز گذشته خود برخلاف مقامات امریکایی، ایران را مقصر وضعیت فعلی مذاکرات معرفی نکرده است. از آنجایی که هماهنگ کننده اروپا مانند دیگر مسئولان اروپایی در دوران فشار حداکثری در کنار ایالات متحده بوده است و نشان داده استقلال لازم را ندارد شاید درخواست آنکه بورل نیز به موضعگیری علیه امریکا و بی‌توجهی این کشور به نگرانی‌های تهران پس از خروج امریکا از برجام بپردازد کمی با واقعیت فاصله داشته باشد. با وجود این، این یادداشت بار دیگر به شکست راهبرد واشنگتن در برابر تهران اعتراف داشته و راه رسیدن به اهداف خود را در توافق با تهران نه در رودررویی و فشار جست‌وجو می‌کند. این مواضع بورل نشان می‌دهد اکنون صبر متحدان اروپایی امریکا نیز از انفعال دولت بایدن به پایان رسیده است. پیش از بورل نیز، «کارل بیلت» نخست‌وزیر سابق سوئد و «خاویر سولانا» مسئول قبلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با «واشنگتن پست»، بایدن را به «انفعال در برابر ایران» متهم کردند و دیپلماسی کُند کاخ سفید را برای بازگشت به توافق به باد انتقاد گرفتند. 
دومینوی اعتراف
قبلاً ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا از «شکست فاحش» کمپین فشار حداکثری خبر داده بود. آنتونی بلینکن نیز اقدام امریکا در خروج از توافق را یک خطای راهبردی برای امریکا معرفی کرده بود. این اعترافات البته تنها مربوط به دموکرات‌ها نیست. مایک پمپئو نیز به این ناتوانی اشاره کرده بود. وی که پس از خروج ترامپ از توافق با اعلام شروط دوازده‌گانه به دنبال برجام‌های دو و سه بود، پس از ترک کاخ سفید اذعان کرد که«آنچه امیدوار بودیم به دست آوریم، حاصل نشد» به نظر می‌رسد اکنون بازی شماتت علیه امریکا به قلب اروپا نیز کشیده شده و همه مقامات سیاسی و جهانی عدم تصمیم‌گیری ایالات متحده و بی‌ارادگی رژیم بایدن را سرزنش می‌کنند. تحریم به عنوان ابزار کنترلی امریکا برای تحت فشار قرار دادن کشورهای مستقل کارویژه خود را در مقابل جمهوری اسلامی ایران و مردم از دست داده است. این در حالی است که تحریم‌ها آخرین تیر در خشاب ماشین ایران‌ستیزی امریکا بوده است و غرب با بی‌اثر شدن آن دیگر سلاحی برای مقابله با تهران ندارد.
اشتراک‌گذاری ایده‌های ایران و هماهنگ کننده اروپا
 گفتنی است شب گذشته علی باقری مذاکره کننده ارشد کشورمان در توییتی نوشت:«در طول هفته گذشته، تبادل نظرهای جدی و سازنده‌ای با طرف‌های مقابل پیرامون مذاکرات وین انجام شده است. هماهنگ‌کننده ایده‌های خود را برای جمع‌بندی مذاکرات ارائه کرده است. ما نیز ایده‌هایی برای جمع‌بندی مذاکرات، هم از لحاظ شکلی و هم محتوایی، داریم که به اشتراک گذاشته خواهد شد.»