تل‌آویو در وحشت جنگ «روز قیامت»

  به گزارش «جوان»، با وجود اینکه گروه‌های مقاومت نسبت به جنگ‌افروزی رژیم صهیونیستی هشدار داده‌اند که اگر دست از پا خطا کند، پاسخ کوبنده‌ای به آن خواهند داد، در روز‌های اخیر اخباری از گوشه و کنار سرزمین‌های اشغالی به گوش می‌رسد که تندرو‌ها قصد ماجراجویی مجدد در منطقه را دارند. روزنامه یدیعوت آحارونوت روز شنبه در گزارشی نوشت که ارتش رژیم صهیونیستی خود را برای سناریوی جنگ «روز قیامت» آماده می‌کند. این روزنامه گفته که در این جنگ احتمالی جبهه‌های مختلف به ویژه لبنان، سوریه، عراق و ایران مشارکت خواهند داشت و به طور همزمان علیه اسرائیل فعال می‌شوند. رسانه‌های صهیونیستی در گذشته نیز بار‌ها به این مسئله اشاره کرده‌اند که رژیم صهیونیستی خودش را برای جنگی از چند جبهه مختلف آماده می‌کند. ترس اصلی صهیونیست‌ها از این است که در این جنگ، چندین جبهه به طور همزمان علیه رژیم صهیونیستی فعال شود، به طوری که صهیونیست‌ها توان مقابله با آن را نداشته باشند. در روز‌های اخیر رسانه‌های اسرائیلی پس از رزمایش بزرگ حزب‌الله لبنان در جنوب این کشور و آزمایش موشکی اخیر ایران درباره افزایش توانمندی موشکی مقاومت هشدار داده‌اند. حتی مقامات امنیتی اسرائیل از آماده شدن برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران نیز سخن گفته‌اند. اگرچه این ادعا‌ها چیز جدیدی نیست و در گذشته نیز سابقه داشته، اما در روز‌های اخیر با شدت و حدت بیشتری از سوی تندرو‌های تل‌آویو مطرح می‌شود. در هفته‌های اخیر مقامات امنیتی تل‌آویو اعتراف کردند که توانایی جنگیدن در چند جبهه را ندارند، اما برای اینکه نشان دهند هراسی به دل راه نداده‌اند سعی دارند در ظاهر خود را قوی نشان دهند که می‌توانند از امنیت شهرک‌نشینان دفاع کنند.
یدیعوت آحارونوت، در گزارش خود قدرت موشکی ایران و ارتقای توانمندی‌های حزب‌الله را بزرگ‌ترین نگرانی و چالش تل‌آویو عنوان کرده است و به نقل از «راز زیمت» پژوهشگر مؤسسه مطالعات ایران در دانشگاه تل‌آویو و افسر اطلاعاتی پیشین ارتش صهیونیستی نوشت: «بالا رفتن روحیه محور مقاومت از جمله حزب‌الله در درگیری‌های اخیر غزه کاملاً مشهود است.» راز زیمت، بهبود روابط تهران-ریاض را نیز از دیگر عوامل تقویت روحیه محور مقاومت از جمله ایران و سوریه دانست.
اتاق مشترک مقاومت
اینکه آیا واقعاً بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دوستانش در کابینه این حماقت را مرتکب خواهند شد و وارد نبرد تمام عیار با گروه‌های مقاومت در منطقه می‌شوند یا نه، مسئله‌ای است که در گذر زمان مشخص خواهد شد. اما چیزی که مشخص است اینکه مقامات تل‌آویو بار‌ها نسبت به از دست دادن بازدارندگی خود در برابر گروه‌های فلسطینی و حزب‌الله اعتراف کرده‌اند و اینکه در صورت شروع درگیری‌ها، روزانه بیش از هزار موشک از سمت لبنان به اراضی اشغالی شلیک خواهد شد و نسبت به عواقب آن به تندرو‌ها هشدار داده‌اند. اظهارات هفته گذشته رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی و تهدید حزب‌الله به یک جنگ گسترده، واکنش سیدحسن نصرالله، دبیرکل این گروه مقاومت را در پی داشت. نصرالله در سخنرانی پنج شنبه شب خود خطاب به سران صهیونیست گفت: «این شما نیستید که ما را به جنگ بزرگ تهدید می‌کنید، بلکه این ما هستیم که شما را به چنین جنگی تهدید می‌کنیم و ما اکنون به آزادی فلسطین، برپایی نماز در مسجدالاقصی، نابودی رژیم اشغالگر و اطمینان و یقین به پیروزی خود امیدواریم.»


صهیونیست‌ها درحالی خود را برای درگیری احتمالی با گروه‌های مقاومت در منطقه آماده می‌کنند که حتی از پس گروه‌های فلسطینی هم بر نمی‌آیند و در همه جنگ‌های اخیر پس از چند روز تسلیم شده و تن به آتش‌بس با شروط مقاومت داده‌اند. بدون تردید، قدرت ایران و حزب‌الله و سوریه به مراتب گسترده‌تر از گروه‌های غزه است و درگیری احتمالی به ضرر اسرائیل تمام خواهد شد. گروه‌های مقاومت الان در اوج قدرت و یکپارچه هستند و با تشکیل اتاق عملیات مشترک، هر اقدام علیه اشغالگران را هماهنگ می‌کنند. جدای از ضعف رژیم صهیونیستی در برابر محور مقاومت، نافرمانی در بین ارتش این رژیم هم در ماه‌های اخیر تندرو‌ها را در وضعیت بدی قرار داده است و در صورت وارد شدن به درگیری تمام عیار، تلفات صهیونیست‌ها گسترده خواهد بود. سران تل‌آویو متوجه نیستند که شرایط عوض شده و اکنون ایران و گروه‌های متحد آن دست برتر را در تحولات میدانی دارند و در صورت زدن یک ضربه از سوی اسرائیل، از چندین جهت ضربات مهلکی را دریافت خواهد کرد.
نگاه صهیونیست‌ها به رزمایش حزب‌الله
هرچند مقامات حزب‌الله بار‌ها گفته‌اند که تمایلی برای جنگ با دشمن اشغالگر ندارند، اما با برگزاری رزمایش خود را برای سناریو‌هایی احتمالی در آینده آماده می‌کنند و همین مسئله نگرانی اسرائیلی‌ها را در پی داشته است. درحالی که کمتر از یک هفته از مانور نظامی حزب‌الله در جنوب لبنان می‌گذرد، رسانه‌های عبری زبان گزارش دادند که حزب‌الله قرار است روز یک شنبه مانوری به نام «فتح‌المبین» در منطقه جبل عامل برگزار کند. این رسانه‌ها گزارش دادند که مانور جدید حزب‌الله شبیه‌سازی آزادی بزرگ و نهایی فلسطین است. این درحالی است که یک شنبه گذشته، حزب‌الله یک مانور نظامی بی‌سابقه در حضور بیش از ۶۰۰خبرنگار داخلی و خارجی برگزار کرد. حزب‌الله در این مانور که بسیاری آن را در قالب هشدار برای رژیم صهیونیستی می‌دانند، تنها بخش کوچکی از توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشت و از سلاح‌های متعددی همچون موشک‌های ضد تانکی که روی وسایل نقلیه سبک نصب شده بودند، راکت‌انداز‌ها با برد‌ها و اندازه‌های مختلف، خودرو‌های زرهی، و پهپاد استفاده کرد. صهیونیست‌ها منتظر بودند که حزب‌الله در رزمایش اخیر از موشک‌های نقطه‌زن خود نیز رونمایی کند که هراس اصلی تل‌آویو است، اما مقاومت ترجیح داده فعلاً از این سلاح قدرتمند خود استفاده نکند و در صورت درگیری احتمالی، شگفتانه برای دشمن خواهد بود.