حوزه جمعیت راه‌حل دقیق و تغییر فرهنگ می‌خواهد

سردار سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در همایش فرماندهان و مسئولان عالی نیرو‌های مسلح که به‌مناسبت روز ملی جوانی جمعیت در ستاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: پیشرفت و توسعه مستلزم ایجاد قدرت است و «جمعیت» یکی از ارکان اصلی قدرت محسوب می‌شود. طبق مطالعاتی که انجام شده است، سرزمین ارزشمند ما حداقل دو برابر جمعیت فعلی امکان حمایت از مردم و ایجاد زندگی آبرومند برای مردم را دارد؛ لذا اگر منابع درست مدیریت شود، امکان داشتن این جمعیت با همه ویژگی‌های کیفی فراهم خواهد بود.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به تأثیر جمعیت در رشد اقتصادی، توسعه علم و فناوری و سایر عرصه‌ها گفت: در دوران دفاع مقدس حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت جوان کشور وارد جبهه حق علیه باطل شدند و برای ایران اسلامی جانفشانی کردند. از این تعداد، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بسیجی، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر سرباز و حدود ۷۰۰ هزار نفر از پایوران نیرو‌های مسلح و جهاد سازندگی بودند که از جمعیت جوان کشورمان محسوب می‌شدند. وی به وجود خانواده‌های دارای چند فرزند شهید در دوران دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: وجود این شهدا به برکت جمعیت کافی بود که دارای ویژگی‌هایی همچون فداکاری، ایمان، شجاعت و اعتقاد اسلامی انقلابی بودند و این‌ها با حضور در جبهه، کار‌ها را به پیش می‌بردند. باقری عنوان کرد: جمعیت ما در دوران دفاع مقدس نسبت به جمعیت دشمن مهاجم سه‌برابر بود و رشد جمعیت ما در این دوران بدون احتساب مهاجرین، سه و نیم درصد بود؛ اما امروز متأسفانه به حدود هفت دهم درصد رسیده است؛ یعنی به یک‌چهارم تقلیل یافته است؛ فرصت جبران این نقیصه، کوتاه است و لذا همه باید پای کار بیایند.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در ادامه با اشاره به نقشه‌های شوم دشمن مبنی بر تغییر نگرش جوانان نسبت به موضوع ازدواج به‌هنگام و فرزندآوری، گفت: جوانی جمعیت برای نیرو‌های مسلح، امری حیاتی و قابل توجه است. امروزه باور‌های فرهنگی اشتباهی در جوانان و نوجوانان ما ایجاد شده‌است که دیر ازدواج می‌کنند و یا وقتی هم ازدواج می‌کنند، تمایلی به فرزندآوری ندارند و یا تک‌فرزندی را انتخاب می‌کنند؛ این باور بایستی اصلاح شود. سردار باقری مشکلات معیشتی را یکی از موانع در مسیر جوانی جمعیت برشمرد و با تأکید بر لزوم اصلاح و مرتفع شدن مشکلات تصریح کرد: انتظار داریم که مراکز علمی و فرهنگی نیرو‌های مسلح و سایر مرکز دولتی برای ریشه‌یابی اساسی این مسائل، راه‌حل دقیق و قابل اجرا ارائه دهند و در این زمینه گام‌های جدی بردارند.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه میزان موالید سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حدوداً ۱۰۰ هزار نفر کاهش داشته است، گفت: این آمار نشان می‌دهد که جنگ فرهنگی و ترکیبی دشمن با توجه به اقدامات ما هنوز غلبه دارد و هنوز به ثبات نرسیده‌ایم؛ لذا باید اقدامات ما پیش‌رونده و جهادی باشد تا در آینده شاهد رشد قابل توجه جمعیت باشیم و از میان این جمعیت جوان، جوانانی تربیت شوند که سربازان امام زمان (عج) و مدافع وطن باشند و پرچم نظام جمهوری اسلامی و اسلام را بر دوش بگیرند.


کاهش موالید در نیرو‌های مسلح در حال جبران است
سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح همچنین در حاشیه این در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس آنچه قانون تعیین کرده و نیز تدابیر فرمانده معظم کل قوا، همه موانع و مشکلاتی که باعث کاهش جمعیت در اقلیم نیرو‌های مسلح می‌شود، مورد بررسی قرار گرفته، انرژی و توان لازم برای رفع آن‌ها گذاشته شده و این موجب شده تا اثرات آن در یک سال اخیر دیده شود؛ به نحوی که کاهش موالیدی که در نیرو‌های مسلح وجود داشت، به تدریج در حال جبران است. وی ادامه داد:، اما در موضوع فرهنگ‌سازی و رفع مشکلات فرهنگی که در میان جامعه و نیرو‌های مسلح در زمینه فرزندآوری وجود دارد، هم گام‌های بزرگی برداشته شده و این روند نسبت به گذشته بهبود یافته است.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بیان کرد: از جهت حمایت‌های معیشتی و امتیازاتی که می‌تواند در تشویق جوانان برای ازدواج و فرزندآوری در جوانب مختلف مانند در اختیار گذاشتن منزل سازمانی و وام‌های لازم و کمک‌های بلاعوض و مسائل مربوط به درمان ناباروری به‌صورت رایگان و... هم اقدامات متعددی صورت گرفته است. سرلشکر باقری عنوان کرد: با توجه به پیگیری و جدیتی که در سازمان‌ها و کارکنان نیرو‌های مسلح وجود دارد و نیز مسئولیتی که بسیج مستضعفین در قبال جامعه دارد، خیلی امیدوار هستیم که در یکی دو سال آینده در نیرو‌های مسلح گام‌های اساسی درخصوص فرزندآوری برداشته شود و این روند منفی در موالید که در سال گذشته هم وجود داشت، به ثبات برسد و سپس به سمت رشد جمعیت حرکت کند.
ابلاغ مشوق‌های فرزندآوری در ۹۰ محور
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در این همایش تک‌فرزندی را پدیده خاموش انقراض نسل دانست و افزود: خوشبختانه روند جمعیتی جهان به شکلی پیش می‌رود که جمعیت مسلمانان در جهان در رتبه دوم قرار دارد. وی عنوان کرد: در رابطه با فرزندآوری و ازدواج، علاوه بر گفتگو‌های چهره به چهره، مشوق‌هایی را هم در این رابطه ارائه می‌دهیم؛ اما در رابطه با درمان ناباروری، مرکز درمان ناباروری را در بیمارستان نجمیه راه‌اندازی کردیم که خدمات خوبی را ارائه می‌دهد. سرلشکر سلامی اضافه کرد: علاوه بر این، معاونت نیروی انسانی سپاه هم دستورالعملی در ۵۰ بند به همراه مشوق‌های لازم در ۹۰ محور ابلاغ کرده است؛ البته تمام تلاش‌ها در صورتی نتیجه‌بخش خواهد بود که فرهنگ ازدواج و فرزندآوری در جامعه تغییر یابد؛ از سوی دیگر زمانی که تعداد فرزند در خانواده‌ها کاهش یابد، میزان مقاومت، ایثار و نشاط و شادابی در کشور نیز کاهش می‌یابد.
سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش نیز طی سخنانی در این همایش، با اشاره به تدابیر ویژه فرمانده معظم کل قوا درخصوص ازدواج به‌هنگام و فرزندآوری اظهار کرد: ارتش جمهوری اسلامی در راستای سیاست‌هایی که از سوی ستاد کل نیرو‌های مسلح در رابطه با قانون جوانی جمعیت ابلاغ شده‌است، اجرای این سیاست‌ها را از ابتدای سال ۱۴۰۱ در دستور کار قرار داد. موسوی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی با هدف آشنایی با مسائل ازدواج، آیین همسرداری و تربیت فرزند در سطح کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با سیاست‌های در پیش گرفته شده، شاهد جوانی جمعیت در سطح نیرو‌های مسلح باشیم؛ بنابراین گزارش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در میان نیرو‌های مسلح بالاترین جایگاه را در زمینه فرزندآوری به خود اختصاص داده است.
آغاز فعالیت بسیج برای جوانی جمعیت
سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز در این همایش‌گفت: طرح مربوط به جوانی جمعیت را با طرح ازدواج آسان از سال گذشته آغاز کردیم و امیدواریم نتایج آن را در سال جاری و سال آینده مشاهده کنیم. البته ما در بسیج کار‌ها را به صورت مردم پایه انجام می‌دهیم. وی ادامه داد: طرح نفس را که مربوط به مبارزه با سقط جنین است ابتدا در یکی از استان‌ها به صورت آزمایشی آغاز کردیم که پس از کسب نتایج امیدوارکننده اجرای این طرح را هم اکنون در ۱۷ استان انجام می‌دهیم. رئیس سازمان بسیج مستضعفین بیان کرد: هماهنگی و هم‌افزایی با دستگاه‌های کشوری به خوبی صورت می‌گیرد که به عنوان مثال در این خصوص یک تفاهم‌نامه با سازمان نظام روانشناسی و سه تفاهم هم با وزارت بهداشت داشتیم؛ علاوه بر این ۱۱۰ مرکز خانواده هم مجوز فعالیت گرفتند که این عدد به ۵۰۰ مرکز افزایش می‌یابد.