کیش‌ومات سوداگران در بازار مسکن

[شهروند] اولین آمار ارائه‌شده از بازار ملک در سال‌جاری، توقف روند رشد قیمت و کاهش محسوس تقاضای سوداگری در این بازار را به تصویر کشید. کاهش سطح معاملات و ثبات قیمت‌ها نشان داد انتظارات افزایشی به طور محسوسی افت کرده و به اعتقاد کارشناسان، وضعیت موجود می‌تواند دست‌کم تا نیمه اول سال‌جاری ادامه پیدا کند.
به نقل از  ایسنا، بازار مسکن پس از نوسانات افزایش در زمستان سال گذشته، در اولین ماه از سال‌جاری آرام شد. فروردین امسال انتظارات تورمی ناشی از نگاه سنتی به بازارها از جمله بازار مسکن اثری بر نرخ‌های قطعی نداشت. مطابق انتظار، قیمت‌های پیشنهادی در بازار ملک از اواسط فروردین ماه افزایش داشت، اما نرخ‌های قطعی فقط ۰.۲درصد رشد کرد. در حال حاضر، میانگین قیمت مسکن در تهران ۸۱میلیون و ۶۳۰هزار تومان در هر مترمربع است.آمار بازار مسکن شهر تهران در فروردین امسال نشان می‌دهد تورم این بخش به حدود نصف رشد نرخ‌ها در بازار اجاره و تورم عمومی رسیده است. به نظر می‌رسد عواملی همچون تکمیل ظرفیت بازار مسکن، هزینه‌بر شدن نگهداری دارایی‌های ثابت با اعمال مالیات‌هایی همچون مالیات خانه‌های خالی و عایدی سرمایه، برنامه ساخت بیش از ۲.۵میلیون واحد مسکونی و تصویب طرح «ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها» اثرات تورمی بر بازار ملک را تا حد زیادی از بین برده است.فروردین امسال نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه بازار مسکن در پایخت ۲۲.۹درصد گزارش شد. این در حالی است که تورم  اجاره‌بها ۴۵.۲درصد و تورم نقطه‌به‌نقطه کالاها و خدمات در کشور ۵۵.۵درصد بود.
گزارش‌های میدانی نیز نشان می‌دهد نوسانات افزایشی ماه‌های پایانی سال گذشته بر بازار ارز تاثیر واقعی بر قیمت آپارتمان ایجاد نکرده است. اگرچه نرخ‌های اعلامی از سوی فروشندگان مسکن دستخوش تغییر ۱۰ تا ۱۵درصد شده، قیمت‌های رسمی مطابق آمار بانک مرکزی از قیمت‌های پیشنهادی تبعیت نکرده است، به طوری که نرخ رشد قیمت هر متر خانه در پایتخت در فروردین ۱۴۰۲ فقط ۰.۲درصد رشد داشت و از ۸۱.۴میلیون تومان در اسفندماه به ۸۱.۶میلیون تومان در فروردین‌ماه رسید.
کارشناسان و فعالان بازار مسکن معتقدند اگر شوک‌های بیرونی به این بازار وارد نشود، نیمه اول سال‌جاری می‌تواند فاز نخست آرامش بازار ملک باشد. از جمله اقداماتی که در دستور کار دولت قرار دارد، ساماندهی سکوهای اینترنتی فروش املاک است. وزارت راه‌وشهرسازی قصد دارد سامانه‌های خرید و فروش مسکن را به سامانه خودنویس تحت مدیریت خود متصل کند.