رونمایی از سند درمان رایگان کودکان  و آغاز واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس


به گزارش وبدا، همایش «پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت» با محوریت رونمایی از سند رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال و برنامه واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس، روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه در ستاد وزارت بهداشت و با حضور وزیر بهداشت، معاونین وزیر و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت برگزار شد.
بر این اساس، با عنایت به تأکید رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم جمهور، مطابق بند «9» سیاست‌های کلان حوزه سلامت «مبنی بر کاهش سهم مردم از هزینه‌های درمان و در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و به استناد مصوبه هیئت محترم وزیران، هزینه تمامی خدمات بستری، اورژانس تحت نظر، بستری موقت و سرپایی شیرخواران و کودکان زیر هفت سال (به استثنای داروی سرپایی) در مراجعه به کلیه مراکز آموزشی و درمانی تابعه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور رایگان شد. 
گفتنی است، تمامی شیرخواران و کودکان تا هفت سال (از ابتدای تولد لغایت 6 سال و 11 ماه و 29 روز در زمان پذیرش) که دارای بیمه پایه هستند، مشمول این برنامه می‌شوند.


 آغاز واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس
 در 7 استان
همچنین، همزمان با چهلمین سال برنامه توسعه واکسیناسیون کشور، گامی دیگر برای ارتقای سلامت کودکان برداشته و واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس به برنامه ایمن سازی کودکان وارد شد.
براساس این گزارش، واکسن تزریقی پنوموکوک برای پیشگیری از عفونت‌های ناشی از میکروب پنوموکوک مانند عفونت مغز و ریه است که شروع برنامه در ۷ استان بوده ‌و در مراحل بعدی، برنامه به سراسر کشور گسترش پیدا خواهد کرد؛ واکسن خوراکی روتاویروس نیز برای پیشگیری از اسهال‌های ناشی از روتاویروس به شیرخواران تجویز می‌شود که شروع برنامه از دانشگاه‌های علوم پزشکی هرمزگان و بوشهر و در شیرخواران ٢ ماهه است.
درمان کودکان زیر 7 سال
 سرمایه‌گذاری برای سلامت کشور است
وزیر بهداشت در این مراسم با بیان اینکه دوران کودکی، بیشترین اهمیت و حساسیت را برای تثبیت وضعیت سلامتی دارد، درمان کودکان را جزو درمان‌‌های پایه عنوان کرد.
بهرام عین‌اللهی گفت: سلامت کودکان برای آینده کشور اهمیت زیادی دارد، زیرا کودک سالم، در آینده به یک فرد بزرگسال سالم مبدل خواهد شد. «سلامت» فقط به بعد فیزیکی و جسمانی منتهی نمی‌شود و سلامت روحی و روانی را نیز دربر می‌گیرد. سلامت فرد حتی قبل از تولد و در دوران جنینی نیز اهمیت زیادی دارد؛ رشد انسان تکاملی بوده و در گذر زمان کامل می‌شود. لذا، از دوران کودکی باید به بیماری‌ها و عواملی که ممکن است سلامت فرد را در آینده تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، توجه شود. مانند سنجش بینایی و شنوایی کودکان که درمانشان در دوران کودکی منجر به بهبود کامل مشکل بینایی و شنوایی فرد در طول زمان خواهد 
شد.
وی با بیان اینکه در جامعه سالم رشد اقتصادی نیز جریان خواهد داشت، افزود: درمان کودکان جزو درمان‌‌های پایه محسوب می‌شود و نباید شرایط به گونه‌ای باشد که یک کودک به دلیل مشکلات مالی خانواده‌اش از درمان محروم شود. بنابراین به عنوان سیاستگذاران حوزه سلامت، درمان کودکان زیر 7 سال را اقدامی بنیادین برای سلامت جامعه و نوعی سرمایه‌گذاری برای سلامت کشور، تدوین و آغاز کردیم. در تمام دوره‌های سنی، دوران کودکی بیشترین اهمیت و حساسیت را برای تثبیت وضعیت سلامتی دارد، به همین دلیل سرمایه و توجه خود را متوجه این رده سنی می‌کنیم.
اختصاص بودجه 5/2 هزار میلیارد تومانی
 برای درمان رایگان کودکان زیر 7 سال
معاون درمان وزارت بهداشت نیز در این مراسم با بیان این که کودکان، آینده‌سازان کشور هستند، از اختصاص بودجه ۲.۵ هزار میلیارد تومانی برای درمان رایگان کودکان کمتر از هفت سال کشور خبر داد و گفت: تمام هزینه‌های درمانی سرپایی و بستری به جز داروی سرپایی، برای کودکان کمتر از هفت سال رایگان است.
سعید کریمی با بیان این که خدمات گسترده‌ای برای اطفال در بیمارستان‌ها در حال انجام است، افزود: در حال حاضر 23 بیمارستان تخصصی کودکان، 770 بیمارستان که بخش اطفال دارند، 16 هزار تخت اطفال و همچنین 500 تخت PICU به خدمت رسانی کودکان می‌پردازند و هزار تخت نیز در دو سال اخیر به این مجموعه اضافه شده و این موارد نشان می‌دهد کودکان در وزارت بهداشت دولت سیزدهم جایگاه ویژه‌ای دارند.