تصمیم قاطع بگیرید

در خجسته عید سعید فطر، مردم موحد و مؤمن ایران اسلامی به شکرانه‌ یک ماه روزه‌داری و بندگی خداوند متعال، نماز عید را در سراسر کشور با شکوه فراوان برگزار و از خداوند کریم، بهترین‌ها را مسئلت کردند. کانون این حضور پرشور و مؤمنانه، مصلای امام خمینی تهران بود که نماز عید سعید فطر صبح جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی در آن اقامه شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، مشروح بیانات ایشان در خطبه های نماز عید سعید فطر به شرح زیر است: السّلام علیکم و رحمةالله. بسم الله الرّحمن الرّحیم .الحمدلله ربّ العالمین. اَلحَمدُلله الَّذی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الاَرضَ وَ جَعَلَ الظُّلُماتِ وَ النّورَ ثُمَّ الَّذینَ کَفَروا برَبِّهِم یَعدلون.(۱) احمده و استعینه و استغفره و اتوب الیه و اصلّی و اسلّم علی حبیبه و نجیبه سیّد خلقه ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین المکرّمین سیّما بقیّة‌الله فی الارضین و الصّلاة علی ائمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین.
بحمدا... ملّت ما غالباً در شمار «محسنون»اند
 به همه‌ برادران و خواهران حاضر در این اجتماع عظیم و پُرشور و به همه‌ ملّت ایران و به همه‌ امّت اسلامی تبریک عرض می کنم عید سعید فطر را که فرمود روزی است که «یُثابُ فیهِ المُحسِنون وَ یُخسَرُ فیهِ المُبطِلون»؛(۲) آن‌ها که زحمت کشیدند، تلاش کردند، کارهای نیک انجام دادند، امروز، روز پاداش گرفتن آن هاست. بحمدا... ملّت ما غالباً در شمار «محسنون»اند.  فرمود: اِنَّ اللهَ جَعَلَ‌ شَهرَ رَمَضانَ‌ مِضماراً لِخَلقِهِ فَیَستَبقونَ فِیهِ بطاعَتِهِ اِلَی مَرضاتِه‌.(۳) خدای متعال ماه رمضان را میدان مسابقه قرار داده است بین مؤمنین که به‌وسیله‌ اطاعت خداوند، به رضای الهی نزدیک بشوند. هر سال در این مسابقه، بحمدا... ملّت ما امتیازهای بیشتری به دست می‌آورَد. وقتی مقایسه می کنیم هر سال را با سال های قبل از آن، پیشرفت در معنویّت را، در کارهای نیک را، در اَعمال مقرِّب انسان به خدای متعال را، در میان مردم در هر سال بیشتر می بینیم. تلاوت قرآن، جزءخوانی قرآن در چند سالِ قبل از این در یک شهر شروع شد؛ امروز در بسیاری از شهرهای کشور در این ماه رمضان این سنّت بسیار مستحسن(۴) و زیبا تکرار شد. مجالس دعا، مجالس مناجات، حال و حضور مردم در این مجالس، هر سال بیشتر است. بنده امسال تحقیق کردم، کسب اطّلاع کردم؛ مجالس دعا و ذکر و مناجات و توسّل و موعظه، از هر سال گرم‌تر و گیراتر و پُرجمعیّت‌تر بوده است. این همان میدان مسابقه است.
افطاری دادن به مردم امسال از سال های گذشته پُررونق‌تر بود

 افطاری دادن به مردم؛ سنّتی که چند سال است که بحمدا... در بین مردم معمول شده است؛ در مساجد، در خیابان ها، در کوچه‌ها، در مسیرها فرش می‌اندازند و افطاری ساده می دهند یا بسته‌های افطاری را بین مردم تقسیم می کنند. این ها امسال از سال های گذشته بیشتر بود، پُررونق‌تر بود؛ این، پیشرفتِ در این مسابقه است.  و اوج درخشندگی ماه رمضان در شب های قدر بود و آن اجتماع عظیم مردم در نقاط مختلف این شهر و همه شهرها در سراسر کشور که مردم دست ها را به دعا بلند کردند، با خدای متعال حرف زدند، درخواست کردند، مناجات کردند، لطافت و صفای روح خودشان را افزایش دادند. این ها همان تلاش های میدان مسابقه است.
راه‌پیمایی روز قدس که حقیقتاً یک پدیده‌ منحصربه‌فردی در جمهوری اسلامی است و امسال از همیشه برجسته‌تر بود
 و آن گاه راه‌پیمایی روز قدس که حقیقتاً یک پدیده‌ منحصربه‌فردی در جمهوری اسلامی است و امسال از همیشه برجسته‌تر بود؛ در زیر آن آفتاب داغ، در روزهای بلند، با دهان روزه و بعد از شب بیداری‌کشیدن‌ بیست‌وسوّم ماه رمضان؛ چند ساعت بعد از پایان بیداری شب احیا، مردم با این شور‌ و ‌نشاط بیایند داخل خیابان ها؛ که کسانی که این محاسبات را می کنند، به ما گزارش کردند امسال در اغلب شهرهای کشور، جمعیّت راه‌پیمایان، پُرشورتر و ازلحاظ کمّیّت، بیشتر از سال گذشته و سال های گذشته بود.
کسانی که به‌‌تبع از تبلیغات دشمنان، ترویج می‌کنند که این ملّت خسته است، بی‌نشاط است، خودشان خسته‌اند، خودشان بی‌نشاط اند
 این ملّت، بیدار است. این ملّت، پُرانگیزه است. این ملّت، خسته نیست. آن کسانی که به‌‌تبع از تبلیغات دشمنان، ترویج می کنند که این ملّت خسته است، بی‌نشاط است، خودشان خسته‌اند، خودشان بی‌نشاط‌اند! تعمیم می دهند، قیاس به نفس می کنند. این ملّتی که بعد از یک شب احیا، با آن هیجان، با آن شور و نشاط، از همه‌ قشرهای مردم -زن و مرد و پیر و جوان- وارد خیابان ها می‌شوند و آن راه‌پیمایی را به راه می‌اندازند، این ملّت خسته نیست، نومید نیست. این ملّت میدان کار را میدان مسابقه می‌داند، معنویّت او روز‌به‌روز بحمدا... بیشتر است. هر سال معنویّت مردم ما و صفای آن ها در ماه رمضان بیشتر است؛ این معنایش این است که ملّت ایران به‌رغمِ اَنف(۵) سیاست هایی که انسان ها را می خواهند از معنویّت دور کنند، به معنویّت پایبند است، ایستاده است و در مقابل دنیای رونده‌ به سمت فساد و انحطاط معنوی ایستاده است و عامل این‌همه تلاش در سرتاسر کشور، عمدتاً جوان های این کشورند؛ و این یک سرمایه‌ معنوی بی‌بدیلی است که جوان های کشور، روح معنویّت در وجودشان باشد و این نگه‌دارنده‌ هویّت و استقلال و عزّت و عظمتِ کشور است.  پروردگارا! به محمّد و آل محمّد این عزّت را، این معنویّت را، این عظمت را، این حرکت به جلو را برای این ملّت بزرگ و مؤمن، پاینده و بادوام قرار ده. بسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ * قُل هُوَ اللهُ اَحَدٌ * اَللهُ الصَّمَدُ * لَم یَلِد وَ لَم یولَد * وَ لَم یَکـُن لَه کُفُوًا اَحَدٌ.(۶)
خطبه‌ دوم:
بسم الله الرّحمن الرّحیم و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم‌ المصطفی محمّد و علی آله ‌الاطیبین الاطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین. اللّهمّ صلّ علی ولیّک امیرالمؤمنین علیّ ‌بن‌ ابی‌طالب و علی حبیبته الزّهراء المرضیّة و علی الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنّة و علی علیّ بن الحسین سیّد العابدین و علی محمّد بن ‌علیّ باقر علم الاوّلین و الآخِرین و علی جعفر بن محمّد الصّادق و علی موسی ‌بن جعفر الکاظم و علی علیّ ‌بن موسی الرّضا و علی محمّد بن علیّ الجواد و علی علیّ ‌بن محمّد الهادی و علی الحسن بن علیّ الزّکیّ العسکری و علی الحجّة القائم المهدی صلواتک علیهم اجمعین و صلّ علی ائمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین.
روز قدسِ امسال، در میان ملّت های دیگر هم رونق و شکوفاییِ بیشتری داشت، گسترده‌تر بود
 روز قدسِ امسال، در میان ملّت های دیگر هم رونق و شکوفاییِ بیشتری داشت، گسترده‌تر بود؛ خبرهایی که از کشورهای مختلف به ما می رسید، نشان می داد که ملّت ها، در کشورهای گوناگون روز قدس را گرامی می دارند. این به معنای این است که علی‌رغم تبلیغات دشمنان، نزدیکیِ میان ملّت های مسلمان با ملّت بزرگ ایران بیشتر شده است، جهت‌گیری آن ها به یکدیگر نزدیک‌تر شده است.
شیطان بزرگ با آن‌همه تلاش، با آن‌همه وسوسه و دمدمه نتوانسته است به مقصود خود در این منطقه برسد
 البتّه قدرت های شیطانی دایم در حال توطئه و نقشه‌ علیه ملّت ایران اند؛ چون از ایستادن او، از اقتدار او، از استقلال او، از فکرِ بلند ابتکاریِ او برای زندگیِ ملّی، در میان ملّت ها نگران اند. البتّه این قدرت ها تلاش خودشان را می کنند و ان‌شاءا... همیشه هم شکست می خورند. رئیس‌جمهور آمریکا(۷) اعلام کرد که در این منطقه‌ غرب آسیا هفت تریلیون دلار پول خرج کرده‌اند! خودش می گوید که صحبت میلیون نیست، صحبت میلیارد نیست، صحبت تریلیون است. «هفت تریلیون -هفت‌ هزار میلیارد- دلار ما در این منطقه خرج کرده‌ایم و چیزی دستمان نیامد»، این را خود او می گوید؛ این معنایش شکست است؛ آمریکا در منطقه شکست‌خورده است. آمریکا در منطقه نتوانسته است، شیطان بزرگ با آن‌همه تلاش، با آن‌همه وسوسه و دمدمه نتوانسته است به مقصود خود در این منطقه برسد. پول را خرج کرده است، فَسَیُنفِقونَها ثُمَّ تَکونُ عَلَیهِم حَسرَةً ثُمَّ یُغلَبون؛(۸) آیه‌ قرآن است، پول را خرج می کنند امّا سودی از آن نمی برند؛ بعد از این هم قدرت های شیطانی در این منطقه هرچه پول خرج کنند، همین مطلب برایشان وجود دارد.
مجموعه دستگاه های حاکمیتی برای حل مشکلات اقتصادی تصمیم‌های قاطع بگیرند و اجرا کنند
 ولی ملّت ایران باید بیدار باشد؛ باید توطئه‌ها را بشناسد. برادران عزیز، خواهران عزیز! در سراسر کشور، امروز توطئه‌ دشمن عبارت است از فشار اقتصادی به توده‌ ملّت ایران برای این که این ها را خسته کنند، برای این که این ها را ناامید کنند؛ این را بدانید که همه باید در این زمینه تلاش کنند؛ هم دولت باید تلاش کند، هم مسئولین باید تلاش کنند؛ دولت، یعنی مجموعه‌ دستگاه‌های حاکمیّتی. بحمدا...، خوشبختانه یک کانون مرکزی برای رسیدگی به این امور با حضور رؤسای سه قوّه و فعّالانِ مسئولانِ قوای سه‌گانه تشکیل شده است که این مسئله -مسئله‌ مهمّ اقتصاد- را قدم‌به‌قدم دنبال کنند و تصمیم‌های قاطع بگیرند و اجرا کنند؛ این کار باید ان‌شاءا... با جدّیّت دنبال بشود.
زیاده‌روی و ولخرجی به نفع طبقات مستضعف کنارگذاشته شود
 امّا مردم هم وظایفی دارند، بایستی این وظایف را انجام بدهند؛ توده‌ مردم بایستی مسئله‌ اسراف را مورد توجّه قرار بدهند. ما چند سال قبل از این مسئله‌ اسراف را مطرح کردیم؛(۹) زیاده‌روی، ولخرجی در اموری که نیاز نیست، این را به نفع کشور، به نفع طبقات مستضعف و فقیر و مظلوم، کنار بگذارند.  ملّت ایران بدانند امروز نقدینگی در کشور خیلی زیاد است؛ آن کسانی که دارای امکانات مالی‌اند، آن کسانی که صاحبان این نقدینگی‌ها هستند، آن ها را به سمت تولید هدایت بکنند تا کار راه بیفتد؛ چرخ های زندگی مردم با تولید می چرخد؛ این کاری است که بر عهده‌ آحاد مردم است.
کسانی که در کار تجارت و بازرگانی دست دارند جنسی را که در داخل تولید می شود، وارد نکنند
 آن کسانی که دست در کار تجارت و بازرگانی با بیرون این مرزها دارند، مراقبت کنند، مواظبت کنند، جنسی را که در داخل تولید می شود، وارد نکنند؛ جنسی را که از نیازهای مردم فاصله دارد، اجناس غیر لازم را، وارد نکنند. این ها کارهایی است که مردم می توانند انجام بدهند؛ به عهده‌ آن هاست‌، به عهده‌ همه‌ آحاد مردم است.
کسانی که عادت کرده‌اند به سفرهای خارج بروند، این عادت را ترک کنند
 و همه‌ کارهایی را که در این زمینه می تواند به حرکتِ اقتصادیِ مستقلّ کشور کمک کند، احصا کنند. کسانی که عادت کرده‌اند به سفرهای خارج بروند، این عادت را رها کنند، ترک کنند. رفتن به سفرهای خارجیِ تفریحی، به کشورهای گوناگون -البتّه غیر از سفرهای زیارتی به عتبات یا به حج، این مورد نظر نیست؛ آن این‌قدر خرج و هزینه‌ای هم بر دوش کشور نمی گذارد، دارای برکاتی هم هست- سفرهای تفریحی، سفرهای زاید با بهانه‌های گوناگون را کنار بگذارند. نقل شد و شنیده شد که وزارت اقتصاد، برای رونق فضای کسب و کار تصمیم‌هایی را گرفته است، کارهایی را که مانع رونق فضای کسب و کار است حذف کرده است؛ این کار مثبتی است، این کار را بایستی دنبال بکنند. مسئله‌ مبارزه‌ با فساد به‌صورت جدّی بایستی دنبال بشود؛ همین‌طور مبارزه‌ با اسراف. جوانانی که در بخش های تولیدی و سازندگی فعّال اند -که بحمدا... این در کشور بسیار گسترش پیدا کرده است که جوانانی در کارهای تولیدی فعّال اند، دارند کار می کنند، تلاش می کنند، فراورده‌های مفیدی دارند- این ها بایستی تشویق بشوند.
امروز که دشمن در مقابل کشور ایستاده است، همه با هم دست به دست هم بدهند، متّحد باشند
 یک مسئله‌ مهمّ دیگر هم مسئله وحدتِ آحاد مردم -وحدت ملّی و وحدت اجتماعی مردم- است. متأسّفانه امروز در فضای عمومی، در فضاهای مجازی، توهین به یکدیگر، اهانت به یکدیگر، تهمت زدن به یکدیگر از سوی جمعی رایج شده است؛ البتّه این جمع، مسلّماً جمع زیادی نیستند لکن کارشان به کشور و به فضای عمومیِ کشور صدمه می زند؛ بعضی از این ها گناه کبیره است. بایستی روح وحدت و روح اهتمام [باشد]؛ پرداختن به یکدیگر را بگذارند برای یک‌وقت دیگر؛ امروز که دشمن در مقابل کشور ایستاده است، همه با هم دست به دست هم بدهند، متّحد باشند، در یک جهت کار کنند برای استقلال و عظمت کشور.
خواهش می کنیم بعضی‌ها در مطبوعات و رسانه‌ها حرف‌های تبلیغاتیِ دشمن را تکرار نکنند
 حرف های تبلیغاتیِ دشمن را هم -که در واقع جنگ روانی است و برای تضعیف روحیه‌ مردم است- ما خواهش می کنیم بعضی‌ها در این روزنامه‌ها و مطبوعات و رسانه‌ها تکرار نکنند. دشمن یک حرفی می زند برای این که روحیه‌ ملّت ایران را تضعیف کند، یک‌وقت می بینیم در داخل هم، یک نفری بلند می شود همان حرف را تکرار می‌کند؛ همان دروغ را، همان حرف خلاف را، او هم به‌خاطر رضایت دشمن یا به‌خاطر عدم تحلیل درست از مسائل بیان می‌کند؛ این ها را رها کنیم.   ان‌شاءا... آینده‌ کشور با این روحیه، با این حرکت، با این ملّت، با این معنویّت، با این احساس استقلالی که در این مردم هست، به فضل الهی، به لطف الهی از امروز بارها و بارها بهتر خواهد بود. پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، روح مطهّر امام، روح مطهّر شهیدان را با اولیایت محشور کن؛ این عید را برای ملّت ایران مبارک کن. بسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ * وَ العَـصرِ * اِنَّ ‌الاِنسانَ‌ لَفی‌ خُسرٍ * اِلَّا الَّذینَ ءامَنوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ‌‌ وَ تَواصَوا بالحَقِّ ‌وَ تَواصَوا بالصَّبر.(۱۰) والسّلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته
 پی نوشت ها:
۱) سوره‌ انعام آیه‌ ۱؛ «ستایش خدایی را که آسمان ها و زمین را آفرید، و تاریکی‌ها و روشنایی را پدید آورد. با این همه، کسانی که کفر ورزیده‌اند، [غیر او را] با پروردگار خود برابر می کنند.»
۲) تحف‌العقول، ص ۲۳۶
۳) تحف‌العقول، ص ۲۳۶
۴) پسندیده، نیکو
۵) برخلاف میل و خواسته‌ کسی
۶) سوره‌ اخلاص؛ «بگو او خدایی است یکتا، خدای صمد؛ نه کس را زاده، نه زاییده از کَس و او را هیچ همتایی نباشد.»
۷) دونالد ترامپ
۸) سوره‌ انفال؛ بخشی از آیه‌ ۳۶؛ «... پس به زودی [همه‌‌] آن را خرج می کنند و آن گاه حسرتی بر آنان خواهد گشت؛ سپس مغلوب می شوند ...»
۹) از جمله، بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم به‌مناسبت عید غدیر (1395.6.30)
۱۰) سوره‌ عصر؛ «به نام خداوند رحمتگر مهربان. سوگند به عصرِ [غلبه‌ حق بر باطل‌]. که واقعاً انسان دستخوشِ زیان است. مگر کسانی که گرویده و کارهای شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایی توصیه کرده‌اند.»