موج تازه‌واردها در بورس

سیاوش رضایی
خبرنگار
سیستم نوبت دهی یکی از کارگزاری‌های بزرگ بورس، شماره 789 را برای پذیرش سهامداران جدید اعلام می‌کند. ساعت اندکی از ظهر گذشته و هنوز سالن کارگزاری مملو از متقاضی است. کسانی که قرار است به جمع 11 میلیون صاحبان کد سهامداری بپیوندند یا پس از سال‌ها، می‌خواهند سرمایه‌گذاری در بورس را دوباره آغاز کنند.
شماره‌ای که از بلندگوی سیستم نوبت دهی اعلام می‌شود، خود گویای افزایش قابل توجه مردم برای ورود به بورس است. عده‌ای دور میز مشاور حلقه زده‌اند تا مراحل ثبت‌نام را سؤال کنند. برخی هم در لابه‌لای سؤالات خود به‌دنبال بهترین سهم یا صندوق برای سرمایه‌گذاری هستند. تعداد زیادی هم پس از مشاوره درحال پرکردن فرم‌های پذیرش هستند.
درسایر کارگزاری‌ها هم افزایش مراجعه برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد. در یک کارگزاری دیگرهم تعداد افرادی که درحال پر کردن فرم‌های پذیرش هستند، زیاد است و به‌گفته یکی از مسئولان پذیرش این کارگزاری، از ابتدای سال تاکنون روز‌به‌روز بر تعداد متقاضیان افزوده شده است.
یکی از مشاوران این کارگزاری، گفت:«نسبت به سال گذشته مراجعه برای سرمایه‌گذاری در بورس چند برابر شده است». وی می‌افزاید: روزانه بیش از هزار نفر را پذیرش می‌کنیم که بیشتر آنها برای اولین بار وارد بورس می‌شوند». به گفته این مشاور، با توجه به اینکه اکثر مراجعه‌کنندگان تازه واردند، به آنها سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری را پیشنهاد می‌کنیم. استقبال از سرمایه‌گذاری در بورس تنها مختص تهران نیست. گزارش‌ها نشان می‌دهد که در شهرستان‌ها هم تعداد متقاضیان برای خرید سهام افزایش یافته است.
چرا سرمایه‌گذاری در بورس
از نیمه دوم سال گذشته که قیمت ارز از اوج 18 هزار تومانی خود پایین آمد و ماه‌هاست که در کانال 11 هزار تومانی به ثبات نسبی رسیده است، ترکیب جذب سرمایه میان بازارهای سرمایه‌گذاری به‌طور کامل تغییر کرده است. در سال‌های گذشته روند صعودی و نوسان بالای قیمت‌ها در بازار ارز و طلا بخش عمده‌ای از سرمایه‌های سرگردان را روانه این بازارها کرده بود. این نوسان باعث شده بود تا بازارهایی مانند مسکن و خودرو هم میزبان سرمایه کلانی باشد. اما طولانی شدن ثبات قیمت در بازار ارز و طلا پس از یک دوره انتظار، راهی بازارهای پول و سرمایه شده که ضمن ریسک پایین بازدهی بالاتری نسبت به بازارهای دیگر دارد. براین اساس از میان سرمایه‌گذاران خرد، عده‌ای سپرده‌گذاری در بانک را که بدون ریسک است انتخاب کرده‌اند، برخی دیگر با شنیدن اخبار بازدهی بیش از 80 درصدی بورس راه این بازار را در پیش گرفته‌اند.
دراین شرایط غیرمتخصص‌ها و کسانی که در سال‌های گذشته توجهی به بورس نداشتند، آمده‌اند تا سهمی از بازدهی درخشان بورس که براساس گزارش‌ها در 12 ماهه اخیر بالاترین بازدهی را درمیان بورس‌های جهانی داشته است، بگیرند. این بازدهی بالا انتظار تازه واردها را برای کسب سود از این بازار بالا برده است، کسانی که با سرمایه‌های خرد خود به طور عمده زیر 50 میلیون تومان به جمع سهامداران اضافه می‌شوند.
مرد جوانی که در سالن کارگزاری مشغول پرکردن فرم‌های پذیرش است، گفت: «سال‌های قبل سرمایه‌ای که داشتم دلار و طلا خریده بودم، اما با ضرر فروختم و با توصیه یکی از دوستان به اینجا آمدم». وی افرود: «با مشاوره کارگزاری 20 میلیون تومان در صندوق سرمایه‌گذاری کردم. دوست من با خرید سهم در شش ماه اخیر 45 درصد سود کرده است».
زن میانسالی هم که از مشاور کارگزاری روش شروع کار را پرس و جو می‌کند، درباره دلیل انتخاب بورس گفت:«با پاداش خدمت خود در سال‌های اخیر بازارهای مختلفی را برای سرمایه‌گذاری تجربه کردم. سرمایه‌گذاری در بازار ارز در اوایل سود خیلی خوبی داشت، اما الان خرید ارز صرفه ندارد». وی ادامه داد: من آشنایی زیادی با بورس و خرید سهام ندارم، اما با دنبال کردن اخبار اقتصادی، به این نتیجه رسیدم که سرمایه‌گذاری در این بازار در شرایط فعلی بهترین گزینه است».
همچنین در کارگزاری دیگری مرد پا به سن گذاشته‌ای، گفت:«من 60 سال عمر کردم و به تازگی کد بورسی گرفته‌ام. نوسان بالای ارز و طلا باعث شده بود تا بورس را نبینیم، ولی حالا ظرفیت‌های این بازار مشخص شد». وی اضافه کرد:«هفته گذشته علاوه بر خودم، برای همسر و دو فرزندم کد سهامداری گرفتم و امروز برای خرید سهم از طریق کارگزاری آمده‌ام.»
روز گذشته با رشد هزار و 188 واحدی، شاخص کل به 327 هزار و 305 واحدی رسید که بدین ترتیب بازدهی این بازار از ابتدای سال به 83.2 درصد رسید که با فاصله زیادی در صدر بازارهای سرمایه‌گذاری ایستاده است. در مهر ماه نیز بورس روزانه حدود یک درصد بازدهی داشته به طوری که در 9 روز کاری مهر ماه بازدهی آن به 8.34 درصد رسیده است.
درهمین زمینه مشاور یکی از کارگزاری‌های بزرگ خطاب به سرمایه‌گذاران گفت:«بهترین محل و روش برای سرمایه‌گذاری در بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که نسبت به خرید تک‌سهم‌ها ریسک خیلی کمتری دارد.» وی افزود: «برهمین اساس تازه‌واردها بنا به توصیه دیگران به‌صورت مستقیم از خرید سهم خودداری کنند، اکنون که شاخص به اوج 327 هزار واحدی رسیده است باید با احتیاط بیشتری اقدام کرد.»
مشاور دیگری در یکی از کارگزاری‌های تهران تأکید کرد: «هم‌اکنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری متعدد و متنوعی در بازار فعال است که توسط افراد متخصص و حرفه‌ای اداره می‌شود و بازدهی این صندوق‌ها نشان می‌دهد که سود خوبی هم داشته‌اند.»
به اعتقاد کارشناسان، رشد بورس در کسادی بازارهای رقیب بهترین فرصت تاریخی برای این بازار، برای مردم و دولت است. حالا که ورود سرمایه‌های سرگردان به بازارهای غیرمولدی چون ارز و طلا مسدود شده است، برنامه‌ریزان باید با فراهم کردن بسترهای ورود و جذب این سرمایه‌ها در بورس نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنند.

بـــرش
مراقب باشید!

هرچند روند صعودی شاخص کل بورس تهران در ماه‌های اخیر این بازار را جذاب کرده و تعداد متقاضیان برای ورود به این بازار افزایش یافته است ولی کارشناسان به‌ تازه واردها توصیه می‌کنند که با احتیاط گام بردارند. به غیر از حرفه‌ای‌ها که می‌دانند چه سهمی را بخرند و بفروشند، پیچیدگی‌های بازار سرمایه و ضرورت برخورداری از اطلاعات، خطرهایی هم برای غیرحرفه‌ای‌ها دارد. اما این به معنای این نیست که این بازار محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست چرا که با روش درست تازه‌واردها هم می‌توانند از رشد این روزهای بورس نفع ببرند.