برداشتن تحریم حق مردم است

گروه سیاسی/ رئیس‌جمهوری با اشاره به قرار داشتن در روزهای پایانی سال 99 و با تأکید بر رعایت کامل اصول بهداشتی در مراسم و جشن‌های نوروز از سوی مردم، گفت: در روزهای پایانی سال اولین وظیفه دولت این است که همه طرح‌های قابل افتتاح کشور در سال‌جاری را افتتاح کند و مردم سال آینده باید آثار فعالیت‌های 8 ساله دولت تدبیر و امید را ببینند.
 به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دیروز در جلسه هیأت دولت، با بیان اینکه هر آنچه که دولت یازدهم و دوازدهم در مسائل سیاسی، اقتصادی و داخلی بر آن تأکید کرده با نگاه به زندگی و رفاه مردم و توسعه تولید و همچنین تحقق حقوق مردم بوده است، گفت: تجارت با دنیا حق مردم است، یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی برون‌گرا بودن اقتصاد است و اینکه اقتصاد ما برون‌گرا باشد و محصولات تولید داخل را صادر کنیم دستور رهبر معظم انقلاب است. روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه تحریم باید برداشته شود و این حق مردم است، تصریح کرد: اگر یک‌ساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده‌ایم و مهم‌ترین حقوق عامه این است که تحریم از روی دوششان برداشته شود و همه باید برای این هدف تلاش کنیم.
 هیچ کس حق دخالت در امور اجرایی را ندارد
رئیس‌جمهوری اظهار داشت: قانون اساسی به صراحت می‌گوید جز در مواردی که به صراحت، اجرا به رهبر معظم انقلاب واگذار شده، تمام اجرا برعهده دولت است و هیچکس حق ندارد در اجرا مداخله کند.


رئیس‌جمهوری گفت: در شرایط فعلی لحن دولت جدید امریکا مقداری تغییر کرده و اعتراف می‌کند که اقدامات دولت قبلی غلط و اشتباه بوده است اما در زمینه برداشتن تحریم که مسأله اصلی است هنوز قدم جدیدی از طرف دولت جدید امریکا برداشته نشده است. وی با بیان اینکه برداشتن تحریم و اجرای کامل برجام هم آسان و هم خیلی مشکل است، اظهار داشت: ‌اگر اراده جدی در طرفین مخصوصاً امریکا وجود داشته باشد و آنها به همه تعهدات خود عمل کرده و تحریم‌ها را بردارند ایران نیز بلافاصله به تعهدات خود باز خواهد گشت و در زمان کوتاهی می‌توان این مشکل را برطرف کرد اما اگر قرار باشد وسواس خناس که به‌جان ترامپ افتادند و او را در صحنه سیاسی، داخلی و بین‌المللی بی‌آبرو کردند و مشخصاً صهیونیست‌ها او را به این دام انداختند، باز هم فعال شوند رسیدن به نتیجه دشوار خواهد بود.
حفظ برجام با سخنرانی و شعار شدنی نیست
رئیس‌جمهوری گفت: صهیونیست‌ها ترامپ را اغفال کرده و در مسیر غلط بردند و اگر دولت فعلی امریکا قبول دارد که او اشتباه کرده است بایستی آن را صراحتاً اعلام کرده و هر چه سریع‌تر به‌دنبال جبران باشد. روحانی افزود: تأکید ما به اروپایی‌ها این است که بایستی برجام را حفظ کنیم و البته این کار با سخنرانی و شعار شدنی نیست و لازم است اقدام عملی انجام گیرد. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: اگر دولت در این زمینه اصرار دارد نباید غلط تعبیر شود که به بیرون چشم دوخته است، حق داریم که از طرف مقابل خود، حقوق مردم را مطالبه کرده و آن را برگردانیم.
رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه برجام یکی از مهم‌ترین توافق‌های سیاسی تاریخ ایران است، گفت: بواسطه این توافق اقداماتی را که برای ایران هزینه‌دار بود، حذف کردیم و در روزهای اخیر نیز نشان دادیم که اگر اراده کنیم در طول یک هفته می‌توانیم تمام تولیدات هسته‌ای خود را انجام دهیم.
وی تصریح کرد: دولت به این تعهد خود که هم سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد کشور، هر روز عمل کرده است و امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد و ده‌ها هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در هر هفته به بهره‌برداری می‌رسد و از طرف دیگر سانتریفیوژها هم بهتر و با کیفیت بالایی می‌چرخند بنابراین هم می‌شود صنعت هسته‌ای رشد و پیشرفت کند و هم می‌توان به آن مشروعیت داده و فعالیت در این زمینه را بی‌هزینه کرد. رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: به سران اروپایی تأکید کرده‌ام که امروز 1+4 وظیفه سنگینی بر دوش دارد و باید بدانند که ما هستیم که برجام را در طول سه سال جنگ اقتصادی حفظ کردیم بنابراین بایستی آنها تحریم را متوقف و قانون را اجرا کنند.
25میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه کردیم
روحانی با بیان اینکه احقاق حقوق مردم را باید در تمامی زمینه‌ها پیگیری و گسترش دهیم، گفت: یکی از افتخارات دولت این است که در بخش‌های مختلف کشاورزی حرکت پرشتابی توأم با توجه به محیط‌زیست انجام داده است و در طول این دولت 25میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه کردیم و آن را که در ابتدای دولت 97میلیون تن بود به 124میلیون تن افزایش دادیم.‌ رئیس‌جمهوری افزود: در طول این دولت همچنین آبیاری مدرن و قطره‌ای که تا دولت یازدهم حدود یک میلیون و 300هزار هکتار بود به 2میلیون و 400هزار هکتار افزایش دادیم و طرح گلخانه‌ای را از 8هزار و 800هکتار به حدود 20هزار هکتار رساندیم و اینها همه نشان دهنده تحول بزرگی در بخش کشاورزی است. وی همچنین با اشاره به اهمیت ایام نیکوکاری، مردم ایران را سردمدار احسان و نیکوکاری دانست و گفت: در آغاز دولت یازدهم 4هزار و 300 تشکل خیریه در کشور وجود داشت و امروز 9هزار و 800 تشکل فعال هستند و قرآن نیز همه را به نیکی و احسان تشویق کرده است و نباید خدای ناکرده در توهین و اهانت مسابقه گذاشته شود.
اف‌ای‌تی‌اف، با زندگی و جیب تک تک مردم ارتباط دارد
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت اف‌ای‌تی‌اف اشاره کرد و گفت: اف‌ای‌تی‌اف یک گروه ویژه مالی است که اقداماتی در زمینه مسائل مالی و تراکنش‌ها در سطح جهان انجام می‌دهد و همه کشورها نیز به آن ملحق شده‌اند و اگر بد است چطور همه کشورها به آن پیوسته‌اند؟
روحانی گفت: همه کشورها تلاش می‌کنند رتبه بالاتری در این گروه ویژه به‌دست بیاورند. دولت در این زمینه چهار لایحه به مجلس ارائه داده و در این راستا دولت، مجلس و شورای نگهبان کار خود را انجام دادند فقط در دو موردِ جرایم سازمان یافته و مقابله با تأمین مالی با تروریسم اشکالاتی وجود داشت که به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده است.‌ رئیس‌جمهوری با اشاره به‌اهمیت پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف بر زندگی مردم و اقتصاد کشور گفت: وقتی عدد ریسک کشور بالا می‌رود به معنای آن است که بایستی برای نقل و انتقال پول هزینه بیشتری بپردازیم و این موضوع فشار بیشتری بر اقتصاد وارد می‌کند، در این راستا تمام کشورهایی که دوست ما هستند نیز توصیه می‌کنند که اگر به این گروه ملحق نشوید ارتباط بانکی‌شان با ایران قطع می‌شود، آیا می‌خواهیم به قرن پیش برگردیم؟
روحانی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که این موضوع با زندگی و جیب تک‌تک مردم ارتباط دارد و چنانچه به این گروه نپیوستیم و این لوایح اجرا نشد باید به مردم توضیح داده شود که این هزینه را چه کسی باید بپردازد.‌ رئیس‌جمهوری با قدردانی از مجلس سابق و شورای نگهبان در تصویب و بررسی چهار لایحه دولت گفت: اکنون دو لایحه از آن در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام است و باید مجمع قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد. روحانی خاطرنشان کرد: مجمع تشخیص مشکلی در خصوص زمان‌بندی بر اساس آیین‌نامه داشت و در این راستا دولت از رهبر معظم انقلاب درخواست کرد و ایشان نیز با تمدید این زمان موافقت کردند بنابراین رهبر معظم انقلاب راه را باز کردند و در اختیار مجمع است که هر چه زودتر آن را تصویب کند و این به نفع مردم و کشور است ضمن اینکه باید توجه داشت که این موضوع هیچ ارتباطی به برجام و تحریم‌ها ندارد. رئیس‌جمهوری گفت: امیدوارم با همکاری همدیگر و اعضای تشخیص مصلحت نظام از این پیچ هم عبور کنیم و مجلس شورای اسلامی نیز لایحه بودجه را در چارچوب قانون هر‌چه زودتر به تصویب برسانند تا از آغاز سال جدید این لایحه را اجرایی کنیم.