آقای رئیس جمهور! از قیمت ماهی و میگو خبر دارید؟

آفتاب یزد-گروه شبکه: مردم می‌گویند همه چیز گران است فکری به حال ما کنید، دیگر نمی‌توانیم گوشت و مرغ بخریم اما بالاترین مقام اجرایی کشور برایشان نسخه عجیبی می‌پیچد و به آن‌ها می‌گوید به جای گوشت و مرغ از آبزیانی استفاده کنید که گرانتر است. ماجرا از این قرار است که روز پنجشنبه حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، در مراسم بهره‌برداری از ۴ هزار و ۶۳۵ طرح وزارت جهاد کشاورزی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد طی سخنانی گفته بود: «به نظر من، بخش پرورش ماهی و میگو بخش مهمی است و برای اینکه بتوانیم غذا و پروتئین مورد نیاز مردم را تامین کنیم باید بیشتر به سمت آبزیان حرکت کنیم. اگر بتوانیم این‌ها را به قیمت و اندازه مناسب در اختیار مردم قرار دهیم تا عادت مردم از گوشت قرمز و مرغ به سمت آبزیان حرکت کند، تحول بزرگی است. آبزیان یک محصول ارزآور و صادراتی برای ما هستند. عده‌ای می‌گفتند تحریم چه ربطی به مرغ دارد. ما کامل به مردم توضیح دادیم که می‌خواستند در این زمینه اخلال ایجاد شود و اصلاً مرغ در کشور تولید نشود.» در حالی حسن روحانی مردم را به استفاده از آبزیان دعوت می‌کند که گویا از قیمت‌ها خبر ندارد چرا که لیست منتشر شده از قیمت انواع آبزیان گواه این است که این محصولات بسیار گران‌تر از گوشت ومرغ است و حتی آن موقع که خبری از این همه گرانی نبود مردم به ندرت می‌توانستند از آبزیان استفاده کنند.
> واکنش‌ها
اکنون این سخنان روحانی تحت سیطره فضای مجازی درآمده و واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است. بخشی از کاربران معتقد هستند که سخنان حسن روحانی نکته مبهم و انتقاد برانگیزی ندارد زیرا رئیس جمهور توضیح داده که باید با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد و واکنش‌ها به سخن رئیس دولت به نوعی بداخلاقی رسانه‌ای است. با این حال حجم واکنش‌های منفی به سخنان رئیس جمهور زیاد بوده است. یکی از کاربران در این مورد نوشته است: «جناب روحانی که به جای مصرف گوشت قرمز و مرغ مردم را تشویق به مصرف آبزیان میکنه آیا از قیمت آبزیان خبری داره؟!». دیگری نوشت: «خوب معلومه نباید بدونه قیمت‌ها رو. نه تنها از قیمت‌ها خبر ندارن بلکه متوجه نیستن که مردم با چه فلاکتی دارن زنده میمونن». کاربر دیگری گفته است: «بابا مردم پول ندارند پوست مرغ می‌خورند اونوقت شما می‌گی از آبزیان استفاده کنید؟». یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد: «مثل همون ملکه فرانسه که بهش گفتن مردم نون ندارن بخورن گفت خب چرا بیسکوئیت نمیخورن». کاربران دیگر نوشتند: «معلوم نیست مشاوری چیزی نیست بهش مشاوره بده دسترسی به اینترنت نداره؟ رئیس جمهوری که از قیمت ماهی هم بی‌خبره»، «مردم پای مرغ گیرشان نمیاد. ماهی ومیگو هم فقط اسمشو میاریم. پول میگو کی داره؟»، «آقای روحانی باید می‌گفت ذائقه مردم باید از گوشت مرغ به پوست و پای مرغ تغییر کند»، «وقتی رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشوراین حرف رو میزنه خدا به فریاد مردم
برسه»، «ما سالی یک بار میریم شمال اونجا یه وعده ماهی سفید می‌خوریم. کل استفاده ما از آبزیان همینه به لطف شما مسولین»، «نمی دانم تو فضا زندگی می‌کنند خبر ندارند مردم نون ندارند. تو مغازه می‌ری آشغال گوشت و چربی می‌فروشند. واقعا دست مریزاد روحانی»، «مشخص شد واقعا از همه چیز بی‌خبره و واقعا راست می‌گفته از گرانی بنزین خبر نداشته چون قیمت ماهی رو هم نمیدونه که گفته مردم ماهی بخرند»، «بابا چرا انقدر انتقاد میکنین روحانی از کجا میدونه مرغ کیلو چنده ماهی دونه چنده؟! اونکه خودش خرید نمیکنه خانمش خرید میکنه خانومشم که مشکل مالی نداره»، «باید عادت مردم به مصرف گوشت قرمز و مرغ را به آبزیان تغییر دهیم. دو سال بعد: گیاه خواری برای سلامت بهتر است»، «آبزیان ماهی و میگو می‌باشند و تا الان بیشتر در فصل سرما استفاده میشد. جناب روحانی از قیمت‌های سرسام‌آور این آبزیان خبر ندارد ضمن اینکه برای مصرف صرفه اقتصادی ندارد صورت مسئله را پاک نکنید برای گران کردن مرغ چند میلیون جوجه یک روزه را تلف می‌کنند»، «مردم محتاج نون خالی شب هستند اونوقت شما از آبزیان صحبت می‌کنید قشنگ معلومه درد مردم را درک می‌کنید».