خطیب‌زاده: حضور صهیونیست‌ها را در اطراف مرزهای خود تحمل نمی‌کنیم

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤال خبرنگاران درخصوص مطالب بیان شده از سوی الهام علی اف رئیس‌جمهور آذربایجان در فضای رسانه‌ای، اظهار داشت: در حالیکه روابط خوب و محترمانه‌‌ای بین دو کشور وجود دارد و مسیرهای معمول ارتباطات بین دو طرف در بالاترین سطح وجود دارد، بیان آن به این شیوه مایه تعجب است.
 سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در این زمینه و موضوعات دیگر مرتبط با آن، در دیدار دو وزیر امور خارجه در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، رایزنی‌های جدی و دقیقی صورت گرفت و توافق شد در یک بستر مناسب این گفت‌وگو‌ها ادامه پیدا کند.
خطیب زاده در ادامه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره مخالفت خود با هرگونه‌اشغال سرزمینی را اعلام داشته و بر لزوم احترام به تمامیت ارضی کشورها و مرزهای شناخته شده بین‌المللی تاکید کرده است. ضمن آنکه رعایت حسن همسایگی و همجواری از مهم‌ترین موضوعاتی است که انتظار می‌رود از سوی همه همسایگان مورد توجه قرار گیرد.
مانور در مناطق مرزی شمال‌غرب موضوع حاکمیتی است


سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درخصوص مانور انجام شده از سوی کشورمان در مناطق مرزی شمال‌غرب تاکید کرد: این یک موضوع حاکمیتی است و برای آرامش و ثبات کل منطقه انجام می‌شود.
وی افزود: البته روشن است که جمهوری اسلامی ایران، حضور هر چند نمایشی رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای خود را تحمل نخواهد کرد و در این رابطه هر اقدامی را که برای امنیت ملی خود لازم بداند انجام خواهد داد.
گفتنی است الهام علی‌اف
رئیس‌جمهور آذربایجان در واکنش به برگزاری رزمایش ایران عنوان کرد که برای ما سؤال است که چرا اکنون و چرا در مرز ما چنین رزمایشی صورت
می‌گیرد.
علی‌اف همچنین اتهامات بی‌اساسی را علیه ایران مطرح کرد و گفت: اولین بار نیست کامیون‌های ایران به طور غیرقانونی به منطقه قره باغ می‌روند، این اتفاق در دوره‌اشغال نیز بارها رخ داده بود.