تخلیه نخستین محموله قرارداد بزرگ سوآپ ایران و ونزوئلا

رویترز به نقل از دو منبع آگاه و آمارهای رهیابی نفتکش‌ها نوشت یک محموله 2/1 میلیون بشکه‌ای میعانات گازی عرضه از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت PDVSA ونزوئلا که نخستین محموله سوآپ میان این دو شرکت است، این هفته تخلیه خود را آغاز کرد.
شرکت ملی نفت ایران و شرکت PDVSA ونزوئلا، در بحبوحه تحریم های آمریکا علیه دو کشور، بر سر یک قرارداد میان مدت برای تبادل نفت سنگین ونزوئلا و میعانات گازی ایران توافق کرده‌اند.
رویترز به نقل منابع آگاه و
تنکِر تِرَکِرز، پایگاه رصد کشتی‌ها نوشت این محموله میعانات گازی ایران اوایل هفته با پرچم ایران بر فراز نفتکش غول پیکر «‌Dino I» که در مالکیت شرکت ملی نفت ایران است، به ونزوئلا رسید.


بنا بر اعلام تنکرترکرز، در روز دوشنبه، این کشتی در حال تخلیه محموله خود در بندر اصلی شرکت PDVSA و پایانه خوزه بود، درحالی که فرستنده‌اش، موقعیت آن را سواحل ایران نشان می‌داد. تاکتیکی که اغلب توسط تولیدکنندگان نفت تحریم شده برای مخفی کردن محل ناوگان خود استفاده می‌شود. به گفته منابع آگاه، دومین محموله 2/1 میلیون بشکه‌ای میعانات گازی ایران بر اساس همین قرارداد سوآپ، احتمالا در هفته‌های آتی به آب‌های ونزوئلا می‌رسد.
تنکِر تِرَکِرز مدعی است که نفتکش ایرانی «دورنا» که موقعیتش در آب‌های ایران نشان داده می‌شود، هم‌اکنون در راه ونزوئلاست.
نگرانی آمریکا
از همکاری‌های نفتی
ایران و ونزوئلا
وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته به رویترز گفته بود: «در مورد گزارش‌های مربوط به مبادلات ایران با ونزوئلا که شامل نفت و محصولات نفتی است، نگران است.» یک سخنگوی این وزارتخانه روز جمعه به رویترز گفت: «ما به اعمال قوانین تحریم‌های مرتبط با ایران و ونزوئلا ادامه خواهیم داد.»
به گفته منابع آگاه به این قرارداد، قرارداد رسمی سوآپ هفته گذشته هنگامی آغاز شد که محموله 1/9 میلیون بشکه نفت خام سنگین ونزوئلا با نفتکش ایرانی «Felicity» از آب‌های ونزوئلا حرکت کرد.
به گزارش فارس، دو روز پیش این خبرگزاری انگلیسی از یک قرارداد بزرگ نفتی میان ایران و ونزوئلا علی‌رغم تحریم‌های آمریکا خبر داده و نوشته بود، نخستین محموله قرار است این هفته ارسال شود. گفته می‌شود، ونزوئلا در نظر دارد تا از میعانات گازی ایران برای بهبود کیفیت نفت خام خود که شبیه قیر است استفاده کند. یکی از این منابع آگاه گفت، این توافق سوآپ قرار است در فاز نخست، شش ماهه
باشد اما می‌تواند تمدید شود.
به گزارش فارس، پیش از این نیز، ایران غذا، دارو و بنزین و تجهیزات تعمیر پالایشگاه‌های فرسوده PDVSA را به ونزوئلا ارسال کرده بود و در عین حال، کاراکاس پول این صادرات را به صورت سوخت هواپیما، نفت خام سنگین و سایر کالاهایی که تولید می‌کند، پرداخت کرده است.
به نوشته رویترز، بر اساس آمارهای ریفینیتیو ایکون، یک کشتی باری با پرچم ایران به نام «گلسان» که سال گذشته غذا به ونزوئلا ارسال کرده و با بار آلومینا به کشورش بازگشته بود، اواخر آگوست در بندر لا گوایرای ونزوئلا بار خود را تخلیه کرده و اکنون در حال حرکت به ایران است و یک محموله نامعلوم را با خود حمل می‌کند.