قاصدک 24

الیانوف سخنگوی ما نیست

علیرغم توصیه‌ها و انزارها کماکان تیم
مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان دچار ضعف در اطلاع رسانی است.این موضوع تقریبا هر روز و هر لحظه به چشم می‌آید تا جایی که بعضا سخنگوی تیم ایرانی، مذاکره کننده ارشد روس ها(الیانوف) می‌شود که این موضوع هم جای تعجب دارد و هم تاسف!
برای مثال این روزها غربی‌ها مدام از کندی مذاکرات هسته‌ای گلایه کرده و مستقیم و غیر مستقیم دلیل این مهم را تهران معرفی می‌کنند.در واقع طرف‌های مقابل تیم مذاکره کننده ایرانی تلاش دارند تا با جریان سازی رسانه‌ای عنوان نمایند به دلیل عدم مذاکره مستقیم ایران و آمریکا و همچنین بی‌عملی و بی‌اختیاری تیم اعزامی تهران، مذاکرات فرسایشی شده است.در کنار چنین ادعایی مدام از جانب غربی هشدارها وضرب الاجل‌هایی نیز مطرح می‌شود که کلا فشارها بر ایران را افزایش می‌دهد.این در حالیست که از جمله دلایل کندی مذاکرات می‌توان به:
-غیبت برخی مذاکره کنندگان ارشد غربی

-تلاش غربی‌ها برای تجدید نظر در موضوعات تفاهم شده
-طرح خواسته‌های جدید از سوی غربی‌ها
-تعطیلات پایان سال میلادی
-محدودیت‌های کرونایی
-تغییر مذاکره کنندگان انگلیس و آلمان
-و...
نام برد.خب در چنین شرایطی آیا به واقع نباید در این روند تجدید نظری صورت گیرد؟موضوعی که به عنوان نمونه مطرح کردم می‌تواند تبعات ناخوشایندی برای کشورمان داشته باشد.
در مذاکرات قبلی هسته‌ای نیز همین موضوع در جریان بود.تیم مذاکره کننده وقت همزمان در دو جبهه می‌جنگید.یک جنگ پشت میز مذاکره بود و جنگ دیگر در رسانه‌ها در جریان بود. ولی اکنون شاهدیم که تمام حواس تیم مذاکره کننده به پیکار داخل مذاکرات برای گرفتن امتیازات مناسب از طرف غربی است و به نوعی پیکار رسانه‌ای رها شده است.
نمی دانم چرا اما تاکنون به این مطالبه تیم مذاکره‌کننده کشورمان روی خوشی نشان نداده است. بعضا اینگونه به نظر می‌رسد که این تیم آنچنان به شفافیت اعتقاد ندارد در حالی که همین افراد در زمان مذاکرات قبلی هسته‌ای تا جزئی‌ترین مفاد مذاکرات را در انواع و اقسام رسانه‌ها از جمله تلویزیون به بحث می‌گذاشتند. ای کاش هر چه سریع‌تر تجدیدنظری شود.