ناظران بافساد، «سياسي» برخورد نكنند

آرمان: رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه متاسفانه نهاد‌هایی که خود باید با فساد برخورد کنند بعضا آلوده به فساد می‌شوند، از تسویه حساب‌های سیاسی از سوی نهاد‌های نظارتی با برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: گاهی به برخی افراد که ظرفیت پذیرش مسئولیت نداشتند سمت‌های کلانی داده شد و آنها با عملکرد بدشان برای کشور مشکلات عظیمی را ایجاد کردند که هنوز تبعات سوء مدیریت آنها را مشاهده می‌کنیم و عجیب است که اکنون در مقام مدعی هم ظاهر می‌شوند. محمدرضا عارف در جمع رئیس و مدیران ارشد دیوان محاسبات کشور با انتقاد از تسویه حساب‌های سیاسی از سوی برخی نهاد‌های نظارتی با برخی مدیران، اینگونه برخورد‌ها را باعث سرمایه‌ سوزی در کشور دانست و تصریح‌ کرد: متاسفانه شاهد هستیم به‌خاطر برخورد‌های سیاسی با موضوع نظارت، از وظیفه ذاتی نهاد‌های نظارتی غفلت می‌شود و این موضوع باعث شکل‌گیری برخی تخلفات به‌خصوص زمینه‌ساز برخی فساد‌ها در دستگاه‌ها شده است.
درس از تجربه‌های تاریخی
وی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف دستگاه‌های نظارتی مبارزه با فساد است، گفت: برای مبارزه با فساد به یک عزم ملی نیاز داریم. اگر از تجربه‌های تاریخی استفاده کنیم می‌بینیم که عوامل فروپاشی اکثر نظام‌های حکومتی فساد بوده است، همان‌طور که یکی از عوامل سرنگونی رژیم پهلوی نیز فساد گسترده در آن رژیم بود. به همین خاطر نهاد‌های نظارتی باید به شدت نسبت به فساد در نهاد‌های مختلف حساس باشند و در برخورد با آن مماشات نکنند.
رومیزی به‌جای زیرمیزی!


رئیس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه متاسفانه قبح فساد ریخته شده است و رومیزی به جای زیرمیزی رایج شده است، افزود: وقتی صحبت از فساد می‌شود نباید این تلقی ایجاد شود که فساد تنها در نهاد‌های اجرایی امکان رشد و نمو دارد. متاسفانه نهاد‌هایی که خود باید با فساد برخورد کنند بعضا آلوده به فساد می‌شوند به همین دلیل دستگاه‌های نظارتی نباید برای هیچ فردی مصونیت قائل شوند. وی با انتقاد از کوتاه بودن متوسط عمر مدیریتی در کشور، بر ضرورت سالم‌سازی دستگاه‌های اجرایی و حکومتی تاکید کرد و گفت: باید برای نهاد‌های نظارتی نیروی انسانی واجد شرایط برای نظارت تربیت شود، چراکه بعضا مشاهده می‌شود برخی از کارکنان نهاد‌های نظارتی با وظایف ذاتی خود آشنایی ندارند. عارف با بیان اینکه نهاد‌های مختلف نظارتی باید با یکدیگر تعامل و همکاری‌های متقابل داشته باشند بر ضرورت رعایت اخلاق در امر نظارت و حرکت در چارچوب قانون و حفظ حرمت‌ها تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد دیوان محاسبات اگر با کمیسیون‌های مختلف مجلس با هدف بازنگری در قوانین و ساده‌سازی قوانین تعامل و همکاری بیشتری داشته باشد در رسیدن به اهداف خود موفق‌تر عمل خواهد کرد.
وای به روزی که بگندد نمک!
وی بر ضرورت اقتدار سازمانی دیوان محاسبات در راستای انجام وظایف محوله و نیز ارائه راهکار مناسب برای حل مشکلات دستگاه‌ها از سوی دیوان تاکید کرد و گفت: باید نظارت دقیق و نامحسوس بر عملکرد ناظران صورت بگیرد، چراکه بخشی از مشکلات در فساد اداری ناشی از بی‌توجهی به نظارت بر عملکرد ناظران است. اگر روزی ناظران خود مرتکب تخلف و عدول از قانون شوند باید فاتحه امر نظارتی را در کشور خواند و باید گفت: وای به روزی که بگندد نمک!
قهرمان فضای مجازی!
رئیس کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از برخی اظهارنظر‌های غیر دقیق و شایعه‌سازی در فضای رسانه‌ای کشور توسط برخی اشخاص و مسئولان، تصریح کرد: گاهی برخی افراد برای آنکه در فضای مجازی قهرمان شوند اظهارنظر‌ها و شایعاتی را مطرح می‌کنند که تا مدت‌ها افکار عمومی درگیر اینگونه شایعات می‌شود. متاسفانه در فضای مجازی هر چه تند و تیز‌تر صحبت شود با اقبال بیشتری رو‌به‌رو می‌شوند، غافل از اینکه قهرمانان فضای مجازی فردا علیه خودشان در همین فضای مجازی عمل خواهند کرد. وی یکی از مشکلات کشور را تورم قانون دانست و بر ضرورت تنقیح قوانین و پاسخگویی همه دستگاه‌ها به نهاد‌های نظارتی بر اساس قانون تاکید کرد.