معاون اول رئیس جمهور: معیشت مردم، رونق تولید و اشتغال مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت هستند

معاون اول رئیس جمهور بر گفت وگوی صادقانه با ملت تاکید کرد و گفت: معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت در سال 98 هستند و مردم باید احساس کنند که مسئولین به دنبال حل مسائل و مشکلات معیشتی جامعه هستند.
اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که به ریاست وی برگزار شد، ضمن تبیین شرایط اقتصادی کشور در مقطع کنونی، بر اهمیت بهره گیری از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برای عبور از این برهه حساس تاکید کرد.
وی اظهار داشت: عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 98 تعیین‌کننده است و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید بیش از گذشته در بخش‌ها و شئونات مختلف اداره کشور نمایان و متبلور شود.
معاون اول رئیس جمهور به تصویر کلی اقتصاد در سال 97 و برخی گزارش‌ها از رشد منفی اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود: گزارش عملکردها و اقدامات دولت در زمینه‌های مختلف نظیر نفت و گاز، رسیدگی به مناطق محروم و روستایی و اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی که در اولویت دستگاه‌های اجرایی بوده، نشان می‌دهد که پیشرفت‌ها و اقدامات انجام شده مناسب بوده است و با توجه به مشکلات و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها عملکرد دولت قابل دفاع است.
جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد کشور در سال 98 با مشکلات جدیدی روبرو شده است و زندگی مردم تحت فشار قرار دارد، بر اهمیت گفت وگوی صادقانه با مردم تاکید کرد و گفت: معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت در سال 98 هستند و مردم باید احساس کنند که مسئولین به دنبال حل مسائل کشور و مشکلات معیشتی جامعه هستند تا بتوانند بخشی از آلام و دغدغه‌های آنها را مرتفع کنند.
مدیران بطور ویژه پای کار بایستند
وی با یادآوری اینکه حل مسائل اقتصادی کشور در شرایطی که دشمنان به تعبیر خودشان جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ملت ایران به راه انداخته اند، نیازمند تمرکز ویژه و ایستادگی است، خاطرنشان کرد: این پیام باید به تمام مدیران کشور ابلاغ شود که سال 98 به لحاظ اقتصادی سالی ویژه است و برای اداره مناسب کشور نیازمند آن هستیم که جدی‌تر پای کار باشیم.
معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری اینکه در سال جاری با محدودیت منابع و بودجه روبرو هستیم، افزود: با وجود آنکه اتکاء بودجه کشور به درآمدهای نفتی کاهش یافته اما بودجه کشور همچنان تحت تاثیر این درآمدها است و باید برای جبران کسری بودجه به دنبال راهکارها و ظرفیت‌های دیگر باشیم.
باید کسری بودجه با راهکارها و ظرفیت‌های جدید جبران شود
جهانگیری با تاکید بر اینکه مسئولین اقتصادی کشور باید در سال 98 جدی‌تر پای کار باشند و نشان دهند که مرد روزهای سخت وشرایط پیچیده و دشوار هستند، گفت: باید در بخش هزینه‌ها صرفه جویی جدی انجام شود و این جهت گیری به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود تا دستگاه‌ها مکلف باشند هزینه‌های خود را کاهش دهند.
وی توجه به بخش تولید و به خصوص واحدهای تولیدی که نقش پیشران در تولید کشور را ایفا می‌کنند، ضروری دانست و تصریح کرد: باید با حمایت از بخش‌های تولیدی و پیشران نظیر خودرو و مسکن شرایطی مهیا شود تا بخش‌ها و صنایع پایین دست آنها نیز فعال‌تر شده و با رکود مواجه نشوند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه باید به هر نحو ممکن ارز مورد نیاز بخش تولید را فراهم کنیم، برنامه دولت برای ممنوعیت واردات کالاهای لوکس با هدف صرفه جویی ارزی را تشریح کرد.
جهانگیری خاطرنشان کرد: ممنوعیت واردات کالاهای لوکس علاوه بر صرفه جویی ارزی مانع از ایجاد دوگانگی در جامعه و جلوگیری از نمایش شکاف طبقاتی می‌شود و این درحالی است که ایجاد شکاف طبقانی و نارضایتی اجتماعی یکی از اهداف تحریم کنندگان ایران است که خودشان به این موضوع در کتاب هنر تحریم اذعان کرده‌اند.
وی به پیشنهاد دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر تشکیل کارگروه مقابله با تحریم ذیل این دبیرخانه اشاره کرد و گفت: وظیفه این کارگروه باید ایجاد فرصت برای تولید داخلی باشد و با برنامه‌ریزی دقیق، شرایطی را مهیا کند تا با استفاده از ظرفیت‌های داخلی کمبودهای ناشی از تحریم مرتفع شود.
دولت از تولید کنندگانی که کالاهای خود را در داخل و بدون وابستگی تولید می‌کنند حمایت می‌کند
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر تشکیل کارگروهی برای شناسایی محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند تاکید کرد و افزود: دولت از تولید کنندگانی که کالاهای خود را در داخل و بدون وابستگی تولید می‌کنند حمایت می‌کند.
جهانگیری به طرح ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی اشاره و خاطرنشان کرد: دولت تاکنون هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال در روستاها پرداخت کرده است و لازم است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم گزارش عملکرد این برنامه را اطلاع‌رسانی کنند.
وی همچنین خواستار تفویض اختیارات بیشتر به استان‌های کشور شد و بر لزوم هماهنگی هر چه بیشتر میان جانشینان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان‌ها با استانداران در جهت اجرای هر چه بهتر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.
در این جلسه که وزیران صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، سخنگوی دولت و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه ستاد گزارشی از عملکرد سال 97 دستگاه‌ها و استان‌های کشور در اجرای اقتصاد مقاومتی و نیز عملکرد جانشینان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و نمایندگان معین دولت در استان‌های کشور ارائه کرد.
در این گزارش مهم‌ترین اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی 16 جلسه برگزار شده در سال 1397 تشریح شد که اجرای 27 طرح جدید اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در سال 1397 و استمرار اجرای 136 پروژه اولویت‌دار و برنامه اجرایی اقتصاد مقاومتی سال 1396 در سال 1397 بخشی از این گزارش بود.
براساس گزارش دبیرخانه ستاد برخی از مهمترین نتایج و دستاوردهای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال 97 عبارتند از:
1- افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس
2 - تولید گاز خام از فازهای میدان گازی پارس جنوبی معادل 586.5 میلیون متر مکعب در روز
3 - تولید 280 هزار بشکه در روز نفت خام از میدان مشترک غرب کارون
4 - گازرسانی به 921069 مشترک جدید شهری و روستایی
5 - تولید 13.4 میلیون تن گندم و خرید تضمینی حدود 9.5 میلیون تن گندم
6 - احداث 2654 هکتار گلخانه
7 - تکمیل و تحویل 133646 واحد مسکونی مهر در سراسر کشور
8 - احداث، تکمیل و بهره‌برداری از 524 کیلومتر خط راه آهن (شامل 221 کیلومتر خط دوم و سوم) در کریدورهای شمالی-جنوبی و شرقی-غربی
9 - احداث، تکمیل و بهره‌برداری از 320 کیلومتر بزرگراه و راه اصلی
10 - توسعه و نوسازی ناوگان ریلی کشور با محوریت و مشارکت بخش خصوصی (16 دستگاه لکوموتیو؛ 45 دستگاه سالن مسافری؛ 909 دستگاه واگن باری)
11 - افزایش ظرفیت ترانزیت مرز به مرز بین الملل از 1500 گیگابیت بر ثانیه در پایان سال 96 به 4484 گیگا بیت بر ثانیه در پایان سال 97.
12 - ارتقاء 20 رتبه‌ای در شاخص توسعه دولت الکترونیک EGDI
13 - تدوین برنامه‌های تولید و اشتغال ذیل تبصره 18 قانون بودجه با هدفگذاری حدود یک میلیون فرصت شغلی با تامین منابع مالی حدود 8,000 میلیارد تومان
14 - آغاز فرآیند ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح
15 - واگذاری 55 درصد از دارایی‌های مازاد بانک‌ها و موسسات اعتباری
16 - افزایش شاخص کل بورس از 96250 در انتهای سال 1396 به حدود 172522 واحد در انتهای سال 1397
17 - تامین آب شرب 1511 روستا با جمعیت حدود 1170000 نفر
18 - آبگیری و یا افتتاح 8 سد مرزی، با ظرفیت تنظیم آب 328 میلیون مترمکعب
19 - احداث 48405 هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی مرزی و 11339 هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی غیرمرزی
20 - احداث 93600 هکتار شبکه فرعی آبیاری و زهکشی
21 - اجرای 145784 هکتار سامانه‌های نوین آبیاری
22 - پر و مسلوب المنفعه کردن 15000 حلقه چاه غیرمجاز و یا فاقد پروانه مضر به مصالح عمومی
23 - نصب 6343 دستگاه کنتور حجمی بر روی چاه‌ها
24 - بهره‌برداری از 1215 مگاوات نیروگاه حرارتی، 236 مگاوات نیروگاه تولید پراکنده و احداث 300 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر
در ادامه جلسه نماینده دبیرخانه این ستاد، گزارشی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برای سال 1398 ارائه کرد و گفت: کارگروه‌هایی ذیل دبیرخانه ستاد در تحقق منویات رهبر انقلاب فعال شده‌اند تا موضوع رفع موانع و چالش‌های مهم اقتصادی کشور (رفع عیوب ساختاری)، موضوع رونق تولید و بیانیه گام دوم انقلاب را با جدیت دنبال کنند.
ساز و کارهای تجهیز منابع مالی برای رونق تولید ملی، تشریح برنامه‌های در دست اجرا برای تولید و اشتغال و نیز عملکرد اجرایی قانون ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از دیگر موضوعاتی بودند که گزارش آن ازسوی دبیرخانه ستاد ارائه شد و اعضای جلسه در خصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند